“3. şahıslara değil, Oda’ya güvenin”

“3. şahıslara değil, Oda'ya güvenin”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, kaçak göçmen çalıştırılması, ÖTV'nin yüzde 20'ye indirilmesi talebi ve taksilere kamera takılması gibi çok farklı konuya açıklık getirdi. Yenigün'ün sorularını yanıtlayan Anık, “ Elbette ufak tefek hatalarımız olabilir. Önemli olan bunları hep beraber masaya yatırıp çözüm bulmak. Biz Türkiye’de örnek bir 'Oda'yız ve örnek olmaya da devam edeceğiz” dedi

13 Ekim 2017 - 08:00

“3. şahıslara değil, Oda'ya güvenin”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, kaçak göçmen çalıştırılması, ÖTV'nin yüzde 20'ye indirilmesi talebi ve taksilere kamera takılması gibi çok farklı konuya açıklık getirdi. Yenigün'ün sorularını yanıtlayan Anık, “ Elbette ufak tefek hatalarımız olabilir. Önemli olan bunları hep beraber masaya yatırıp çözüm bulmak. Biz Türkiye’de örnek bir 'Oda'yız ve örnek olmaya da devam edeceğiz” dedi

 

“Türkiye'ye örnek Oda'yız”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın Türkiye'de örnek teşkil ettiğini savunan Başkan Celil Anık şöyle konuştu, “Biz muhalefet yapılmasına karşı değiliz. Ama muhalefet yapmak sürekli bir şeylerden şikayetçi olmak demek değildir. Muhalefet, seviyeli bir şekilde yapılmalıdır. Sosyal medyada ya da sağda solda Odayla ilgili atıp tutanlar çıksınlar aday olsunlar ve önümüzdeki seçimlere girsinler. Esnaf adayları teraziye koyar ve ağır basanı seçer. Ama bunlar ancak çamur atarlar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Eninde sonunda doğruyu onlar da bulur. Biz, hizmetlerimize devam ediyoruz. Yaptıklarımız ortada. Gece gündüz esnafımızın yanındayız. Hatalarımız olabilir. Önemli olan bunları hep beraber masaya yatırıp çözüm bulmak. Biz Türkiye’de örnek bir Odayız ve örnek olmaya da devam edeceğiz.”

 

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksilerin, kaçak göçmen taşıması meselesiyle ilgili esnafa uyarılarda bulunarak, “ Birçok arkadaşımız, kendi aracında şoför çalıştırıyor. -Aman, benim şoförüm kaçak göçmen taşımaya gider- diye korkuya kapılıp, arabanızı satmayın. Bu dedikoduları çıkaranların amacı, arabaları sattırmak, kafalarda soru işareti bırakmak. Tamamen araç fiyatlarıyla oynamaya çalışıyorlar. Bizler, gelişmeleri takip ediyoruz. Yasanın değişen kısımlarını çok iyi biliyoruz. Lütfen, 3. şahıslara değil, Meslek Odanıza güvenin” dedi.

“SUİSTİMALCİLER VAR”

Taksilerin, kaçak göçmen taşıması meselesiyle ilgili esnafa uyarılarda bulunan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, “Son aylarda, kaçak göçmen meselesini suistimal edenler var. Spekülasyonlarla esnafı korkutma derdindeler. Biz, konuyla ilgili çalışmalarımızı yaptık. Telefonum 24 saat açık. Her konuda olduğu gibi, esnafımıza bu konuda da yardımcı oluyoruz. Esnaf arkadaşlarımızı, bilgi almak için Odamıza davet ediyoruz. Birçok arkadaşımız, kendi aracında şoför çalıştırıyor. -Aman, benim şoförüm kaçak göçmen taşımaya gider- deyip, korkuya kapılıp, arabanızı satmayın. Bu dedikoduları çıkaranların amacı, arabaları sattırmak, kafalarda soru işareti bırakmak. Tamamen araç fiyatlarıyla oynamaya çalışıyorlar. Mutlaka her suçun bir karşılığı vardır. Bizler, gelişmeleri takip ediyoruz. Yasanın değişen kısımlarını çok iyi biliyoruz. Lütfen, 3. şahıslara değil, meslek odanıza güvenin. Panik yapmayın. Gelin, biz size işin doğrusunu anlatalım. Biz, alışverişini düzgün yapan esnafın yanındayız. Dolayısıyla esnaf kimin ne yaptığını çok iyi biliyor. Söylediklerimi, kim üstüne almak isiyorsa alsın” dedi.

ARAÇLARA KAMERA GELİYOR

Taksilere kamera takılması meselesiyle ilgili de gazetemize bilgilendirmede bulunan Anık, şunları ifade etti:

“Taksilere kamera takılması konusu gündeme 6 ay önce geldi. Sadece taksileri değil, yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araçları kapsıyor. Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde netleşecektir. İlk etapta, taksi özel hayata hitap ettiği için gerek yok diye düşündük. Ancak araçlara kamera takılmasının güvenlik açısından güzel yanları var. Tabii maddi bir külfeti de olacak. İçişleri Bakanlığı araçlara kamera takılmasıyla ilgili bir genelge yayınlandı. Biz de kanunlara uymak zorundayız. Konunun takipçisiyiz” dedi.

YÜZDE 20 ÖTV İSTİYORUZ

ÖTV konusuyla ilgili de esnafa müjde veren Anık, “ÖTV konusunda Maliye ile Belediye arasında bir anlaşmazlık vardı. Bu anlaşmazlık çözülmek üzere. Sıkıntısı olan esnafımıza müjdeyi buradan vermek istiyorum, gerekli yazılar, esnafımızın eline ulaşacak. Sıkıntısı olan arkadaşlarımız, bize müracaat etsinler. Türkiye’de ÖTV indirimini ilk dillendiren esnaf odası biziz. Bizim ödediğimiz ÖTV yüzde 45... Biz diyoruz ki, ÖTV yüzde 20'ye indirilsin ama sürekli hale gelsin. Bir defaya mahsus indirim bizim işimize çok fazla yaramıyor. Yani “0” ÖTV istemiyoruz, ÖTV'nin yüzde 20-25 arasına çekilmesini istiyoruz. Böylece rahat rahat araçlarımızı değiştirebileceğiz. Bunun mücadelesini vereceğiz” diye konuştu.

9 BİN ŞOFÖRE EĞİTİM

Şoför esnafına ayda bir eğitimler verdiklerini belirten Anık, “Şu ana kadar 8-9 bin kişiye eğitim verdik. Tabbi ki bu eğitimler yeterli değil. Önümüzdeki günlerde en önemli projemiz eğitimlerle ilgili olacak. Eğitime belirli bir standart kazandırılmasını istiyoruz. Şoförler kesinlikle çok iyi bir eğitim almalı. Bu noktada İzmir olarak diğer kentlerin bir adım önündeyiz” dedi.

Özgür COŞKUN

Doğukan Fikri FİDAN

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetçiye dil desteği
Gurbetçiye dil desteği
634 imza topluca teslim edilecek
634 imza topluca teslim edilecek