Aydınlı Dernekler Federasyonu’ndan ’Milli Birlik’ çağrısı

Aydınlı Dernekler Federasyonu'ndan 'Milli Birlik' çağrısı

Ege Bölgesi Aydınlı Dernekler Federasyonu Başkanı Necati Ünal Yenigün TV'de Taner Özgür'ün konuğu oldu.

07 Ocak 2017 - 08:30

Son günlerde ülkemizde yaşanan terör olaylarına karşı bütün sivil toplum kuruluşlarını ortak hareket etmeye davet eden Ünal, “ Böyle bir dönemde STK'lar olarak daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bütün dernekler ve federasyonlar elini taşın altına koymalı. Yapılacak toplantılar ve fikir alışverişleriyle hükümetin politikalarına katkı sunulmalı. Sivil toplum kuruluşlarının amacı zaten budur. 2017 yılında diğer STK'larla bir kamuoyu oluşturabilmek için gerekli adımları atacağız. Herkesin farklı siyasi görüşü olabilir. Ama söz konusu vatan olduğunda bir araya gelebilmeliyiz. Halkla iç içe olan insanlar bizleriz. Ülkemizi asla teröre teslim etmeyeceğiz. Bazı şeyleri sadece hükümetten ve emniyet güçlerinden beklemeyelim. Gelin bizde elimizi taşın altına koyalım. Biz milli birlik projesini STK'lar olarak hayata geçirmeye hazırız” dedi.

Ege Bölgesi Aydınlı Dernekler Federasyonu'nu sizden dinleyebilir miyiz?

2005 yılında İzmir'de derneğimizin adımlarını atmaya başladık. Derneğimiz o günden bugüne büyük projelere imza attı. Buca'da Yörük Ali Efe'nin heykelini diktirdik. 2014 yılında ilk defa 'Aydın Tanıtım Fuarını' gerçekleştirdik. Hemşerilerimizi tek çatı altında toplamayı hedefledik. Aydın Türkiye'nin ve bölgemizin önde gelen illerinden bir tanesi. Çok zengin bir tarihe sahip. Böyle bir kentin fedeerasyonu olması gerektiğini düşündük ve federasyonumuzu kurduk.

Efeler diyarı Aydın

Aydın denince akıllara sadece incir ve zeytin geliyor. Ama aslında bizim çok daha fazla zenginliklerimiz var. Biz bunu göstermek amacıyla 2014 yılında fuarımızı düzenledik. Aydın'ın sadece inciri ile değil, tarımı, sanayisi, turizmiyle ve kültürüyle zengin bir kent olduğunu fuarda yansıttık. Aydın denince akıllara Kuvayi Milliye gelir. Aydın efeler diyarıdır. Milli mücadeleye çok büyük katkıları vardır. Dolayısıyla biz sıradan bir federasyon kuramazdık. Bütün dernekleri tek çatı altında toplamak istedik. Federasyon çatısı altında 5 dernek var. Aynı zamanda tarım ürünlerimizin tanıtımına yardımcı olarak Aydın ekonomisine ve turizme katkıda bulunmak istiyoruz. Aydın'ı dünya çapında tanıtmayı amaçlıyoruz.

“Aydın'ın yatırıma ihitiyacı var”

 

Aydın yastık altı zengini bir kent. Biz bu yastık altındaki birikimlerin yatırıma dönüşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aydınlılar bu noktada elini taşın altında koymalı. Bizim yeni atılımlara ve tesislere ihtiyacımız var. Üretim olmazsa olmazımız. Hem bu şekilde istihdama da katkı sağlayabiliriz. Aydın çok fazla göç veren bir kent. Bende İzmir'de yaşıyorum, İzmir'de doyuyorum. Ama doğduğumuz yeri de unutmamak gerektiğine inanıyorum.

 

“Gelin sosyal faaliyetlere katılın”

 

Buradan hemşerilerime çağrıda bulunmak istiyorum, kahve köşelerinde vakit öldüreceklerine derneklerimize gelerek sosyal faaliyetlerimize katkıda bulunabilirler. Aynı şekilde kadınlarda kadın derneklerimizde sosyal faaliylerimize katılabilirler. Böylece Aydın'ın tanıtımına katkıda bulunurlar. Milli duygular, birlik ve beraberlikle ancak bu şekilde gelişir. Yeni yılla birlikte örgütlenmelerimizi tamamlayacağız. Aydın'daki tüm dernekleri tek çatı altında toplayarak sosyal faaliyletlerimize hız vereceğiz.

 

“Jeotermale karşı kamuoyu baskısı oluşturacağız”

Aydın'da yaşanan jeotermal tartışmalarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Aydın'da halk sağlığını ve aynı zamanda tarımı ilgilendiren bir jeotermal sorunu var. Biz federasyonumuz vasıtasıyla kamuoyu baskısı oluşturmak istiyoruz. Aydın'ın tarımının ölmemesi için, zehirli suların akıtılmaması için bunu yapacağız. Aydın'da buna bağlı ölümlerin yüzde 30'lara dayandığı ifade ediliyor. Bahsedilen zehirli dumanlar incir başta olmak üzere tarım ürünlerinin kalitesini bozuyor. ÇED raporu almadan jeotermal kuyularını kazıyorlar. Bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. ÇED raporu kuyu kazılan yerin 3 kilometre etrafında yerleşim yeri olmaması gerektiğini yazıyor. Aynı şekilde “tarım ağacı olmayacak” diyor. Ama gelip tam incir ve zeytin ağaçlarının olduğu yerde kuyu kazıyorlar. Biz federasyon olarak bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz. Halk sağlığımızın ve tarım ürünlerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Geçtiğimiz gün İzmir'de yaşanan ve son günlerde ülkemizde artarak devam eden terör olaylarıyla ilgili ne söylemek istersiniz?

Öncelikle İzmir'de yaşanan terör saldırısını kınıyorum. Saldırının büyük bir facia ile sonuçlanmasını engelleyen Kahraman Şehit Polis Memuru Fethi Sekin’i rahmetle anıyorum ve kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Burası ilk kurşunun atıldı yer İzmir. Bizi bölmeye kimsenin gücü yetmez. Maalesef terör olayları son günlerde ülkemizin kaderi gibi oldu. Bu ülke kolay kazanılmadı. Dolayısıyla halkımız yaşananları hak etmiyor.

STK'lara milli birlik çağrısı

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülkemizde gerçekten bir birlik ve beraberlik ortamı oluştu. Ancak sivil toplum örgütleri olarak tam anlamıyla bu birlikteliği sağlayabilmiş değiliz. Böyle bir dönemde STK'lar olarak daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bütün dernekler ve federasyonlar elini taşın altına koymalı. Yapılacak toplantılar ve fikir alışverişleriyle hükümetin politikalarına katkı sunulmalı. Sivil toplum kuruluşlarının amacı zaten budur. 2017 yılında diğer STK'larla bir kamuoyu oluşturabilmek için gerekli adımları atacağız. Herkesin farklı siyasi görüşü olabilir. Ama söz konusu vatan olduğunda bir araya gelebilmeliyiz. Halkla iç içe olan insanlar bizleriz. Ülkemizi asla teröre teslim etmeyeceğiz. Bazı şeyleri sadece hükümetten ve emniyet güçlerinden beklemeyelim. Gelin bizde elimizi taşın altına koyalım. Biz milli birlik projesini STK'lar olarak hayata geçirmeye hazırız.

Yörük kültürü keyfiye

Yörük ve Türkmenlere ait olan keyfiye’nin, PKK’nın bayrağına benzetilmeye çalışıldığını görüyoruz. Yaklaşık 4 asır süren Orta Asya’da Anadolu’yu Türkleştiren, Anadolu’yu Îslamla şereflendiren bir milletin yürüyen adı Yörüktür. Aydın'da yaşayan insanların yüzde 90'ı Yörüktür. Omuzuma keyfiye bağladım. İddia ediyorum ki analarımızın çeyizinde de vardır. Bu keyfiyenin taşıdığı anlamı birçok insanımız gerçekten bilmiyor. Hatta son dönemde bir takım paçavralara benzetilmeye çalışılıyor. Bu durum bizi üzüyor. Bizde kendi logomuzda keyfiye'nin renklerini ve Aydın'ın efelerini kullandık.

Doğukan Fikri FİDAN

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müstesna eğitimci büyük mütefekkir
Müstesna eğitimci büyük mütefekkir
Suudi Arabistan'da drone uçuşlarına sınırlama
Suudi Arabistan'da drone uçuşlarına sınırlama