"Balkanlar’a yatırım yapın"

"Balkanlar'a yatırım yapın"

“Balkanlar'a yatırım yapın”

25 Mayıs 2017 - 23:58

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler, Makedonya devletinin yatırımcılara büyük kolaylık sağladığını belirterek, " İzmirli iş adamları bu köprüyü kurmalı" diye konuştu.

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler Yenigün TV'de Vedat Baykal'ın sorularını yanıtladı. Makedonya'ya yatırım yapmak isteyen İzmirli işadamlarına çağrıda bulunan Özkardeşler, “Makedonya devleti yatırımcılara çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Çok fazla destek var. Bu destekler anayasal güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla yatırım yaptığınızda önümüzdeki yıllarda hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Makedonya Cumhuriyeti'nin İzmir'de görev yapmakta olan bir Ticari Ataşesi bile var. 6 yıldır görev yapıyor. Makedonya'ya yatırım yapmak isteyenlere yol gösteriyor ve bürokratik engelleri aşmanıza yardımcı oluyor. Özellikle İzmir'de yaşayan işadamlarına Balkanlar'a yatırım yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum” dedi.

Derneğiniz ne zaman kuruldu? Faaliyetleri nelerdir?

Derneğimiz 2006 yılında kuruldu. Derneğimizin amacı gerek İzmir'de gerek Makedonya'da yaşayan hemşerilerimiz arasındaki dostluğu, kardeşliği, gelenekleri, görenekleri, kültürü pekiştirmek ve yaşatmaktır. Makedonya ile İzmir arasında köprü vazifesi görüyoruz.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATIYORUZ”

Biz bundan 60 yıl önce İzmir'e göçen ailelerin çocukları olarak kültürümüzü yaşatabiliyoruz. İzmir'de çok fazla Makedon göçmeni bulunduğu için bu kültür hiçbir zaman yok olmuyor. Şenliklerimiz ile kültürümüze katkı koymaya çalışıyoruz. İzmir'de çok sayıda Makedonya derneği var. 1996 yılından beri faaliyet gösteriyorlar. Birlikte yaptığımız faaliyetlerde bir araya gelme imkanı yakalıyoruz. Rumeli Şenlikleri, Balkan Festivalleri bunlardan bazıları. Yerel yönetimler bizi bu noktada destekliyor.

HER NOKTADA GÖÇMEN VAR

İzmir'in her noktasında Makedon göçmenlerine rastlamak mümkün. Ama öbek öbek yaşadığımız yerler olarak Gültepe, Buca, Şemikler, Çamdibi dikkat çekiyor. Bu muhitlerin yüzde 80'ini Makedon göçmenleri oluşturuyor. Derneklerimiz de bu bölgelerde yoğunlaşıyor. Çok sayıda derneğimizin olması bizim için bir zenginlik.

Makedonya'ya turistik gezileriniz oluyor mu?

Bütün derneklerimiz Makedonya'da görülmesi gereken tarihi yerlere geziler düzenliyor. Göç ettikleri bölgelere giderek nostaljiyi yaşıyorlar. Halen orada yaşamakta olan hemşerilerimiz var. Onlarla da görüşme fırsatı yakalıyorlar.

Makedon göçmenleri Makedonca'yı kullanıyor mu? Yeni nesil dile hakim mi?

Makedonya'da yaşayan bazı arkadaşlarımız Makedonca'yı hiçbir şekilde kullanmamış. O bölgede sadece Türkler yaşadığı için Makedonca'ya ihtiyaç duymamış. Orada yaşayan yeni nesil ise okullarda Makedonca'yı öğrendiği için dile hakim oluyor. İzmir'deki arkadaşlarımız dilimizi yaşatmaya çalışıyor. Çünkü bir dil bir insan. Makedonca'yı bilen bir insan Balkanlar'daki dillerin neredeyse tamamını kolaylıkla öğrenebilir.

Makedonya ile Türkiye arasındaki ticari işbirlik ne durumda?

Teknoloji sayesinde bu birliktelikler çoğaldı. Ticaret odalarının dönem dönem faaliyetleri oluyor. Makedonlar ve Türkler ortak projeler geliştirip, sosyal ve ticari anlamda faaliyetler geliştiriyorlar. Özellikle bilişim alanında kurulan yeni firmalar var. Bu firmalar önümüzdeki dönemde parlayacaktır. Makinalaşmış tarım sektöründe de firmalarımız mevcut.

Balkanlar'a yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Makedonya devleti yatırımcılara çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Çok fazla destek var. Bu destekler anayasal güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla yatırım yaptığınızda önümüzdeki yıllarda hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Makedonya Cumhuriyeti'nin İzmir'de görev yapmakta olan bir Ticari Ataşesi bile var. 6 yıldır görev yapıyor. Makedonya'ya yatırım yapmak isteyenlere yol gösteriyor ve bürokratik engelleri aşmanıza yardımcı oluyor. Özellikle İzmir'de yaşayan işadamlarına Balkanlar'a yatırım yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Belediyeler ile 'Kardeş belediyeler' çalışmalarınız oluyor mu?

Oluyor. Makedonya'da yerel yönetimler çok güçlü. Aklınıza gelecek bütün alanlarda söz sahibi durumdalar. İzmir'deki yerel yönetimlerin Makedonya'daki belediyelerle daha fazla iletişim kurması için çalışıyoruz. Dostluğun daha fazla pekişmesi için girişimlerimiz oluyor.

DEMİRHİSAR-BALÇOVA KARDEŞLİĞİ

Selanik Demirhisar Belediyesi ile Balçova Belediyesi'nin kardeş belediye olmaları konusunda gerekli çalışmaları yaptık. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında bu birliktelik gerçekleşti. Ağustos ayı içerisinde 39 arkadaşımız oradan buraya geldi. 5 gün boyunca onları ağırladık. Özellikle durumu iyi olmayan gençler seçildi. Böylece ülkemizde bir tatil yapma ve İzmir'deki tarihi, turistik yerleri gezme fırsatı yakaladılar. Ege Bölgesi hakkında bilgi sahibi oldular. Artık onlar bizim gönüllü elçilerimiz oldular. Bizim kültürümüz gerçekten birbirine çok benziyor. 500 sene beraber yaşamışız. Her zaman dost olmuşuz. Bu ilişkilerimizin iyi gitmesinde büyük etken. Bize karşı her zaman sevgileri ve saygıları olduğunu söyleyebilirim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetçiye dil desteği
Gurbetçiye dil desteği
634 imza topluca teslim edilecek
634 imza topluca teslim edilecek