’Birlikte mücadele 16 Nisan’dan sonra da devam etmeli’

'Birlikte mücadele 16 Nisan'dan sonra da devam etmeli'

DİSK, KESK ve Türk İş'e bağlı sedikalar ‘hayır’ çalışması kapsamında bir araya geldi. Emekçiler, 'Birlikte mücadele 16 Nisan'dan sonra da devam etmeli. Sandıkta evet dersek, ömür boyu hayır deme şansımız kalmaz' dedi

19 Mart 2017 - 01:20

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği ile ilgili halk oylaması öncesinde İzmir'de 'Hayır' için çalışma yapan emek örgütlerinin temsilcileri bir araya geldi. 'Emekçiler Hayır'ı Örgütlüyor' başlığında Bayraklı Havuzlu Cafe'deki buluşmaya DİSK, KESK ve Türk İş'e bağlı sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve işyeri temsilcileri katıldı.

 

Toplantıda hayır çalışmasının işyerleri ile kararsızlar ile evet oyunun ağırlıklı olduğu bölgelerde yapılması gerektiğinin altı çizilirken ve hayır için bir araya gelen kurumların bu birlikteliliği 16 Nisan sonrasına da taşıması gerektiği de vurgulandı.

 

“ Birlikte mücadele etmeliyiz”

Toplantıda konuşan DİSK' bağlı Genel İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube Başkanı Kemal Köroğlu "AKP'nin yarattığı sonuçların yanı sıra bundan sonra emek ve demokrasi güçlerinin neler yapacağı da konuşulmalı. Herkesin kendine göre neden hayır dediğini biliyoruz. Şube olarak anayasa değişikliğin işçiler açısından sonuçlarını anlatan çalışmalar yapıyoruz. AKP'ye oy veren kesimlerle bir araya geliyoruz ama sendikalar olarak bir araya gelip mücadele etmeliyiz" dedi.

 

 

DİSK Gıda İş Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse de "Evet çıkarsa daha refah olacağı algısını yaratıyorlar ama anlatınca insanlar bize hak veriyor. 15 yıldır zaten bunlar yönetiyor ülkeyi ve sanki kendileri yönetmiyormuş gibi yeni Türkiye için evet diyorlar. İkna ettiğimiz işçiler '16 Nisan'dan sonra ne olacak, sizin söyledikleriniz olacak mı' dedikleri zaman biz de birlikte mücadele etmezsek olmayacağını vurguluyoruz. Ayrılmadan birlikte mücadele etmeliyiz" dedi.

 

“Kararsızlar etkili olacak”

KESK Haber Sen Şube Başkanı Ali Yılbaşı "Ciddi bir kararsız kesim var. Kararsız kalmalarının sebeplerinden biri de her sonuçta AKP'nin sandıktan çıkıyor olması. Seçimle değişmeyeceği etkisi oluşmuş. Kararsızların etkisinin çok olacağını düşünüyorum ve karasızların algısının değiştirmesine yönelik bir çalışma yapmalıyız. AKP'nin yarattığı yenilmezlik algısının değiştirilmesi gerekiyor" dedi.

 

“İşçiler dahil olmazsa demokrasi olmaz”

BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven ise "Ne demokrasi açısından ne barış açısından hiçbir ilerleme olmadığını biliyoruz. İşçilerin dahil olmadığı alanlarda demokrasinin olmaz. OHAL hakların ortadan kaldırılması için devem ediyor. Bu gün faşizm inşa edilmeye çalışılıyor bizlerin iş yerlerinde buna karşı ortak mücadele etmesi lazım" diye konuştu.

 

SES İzmir Şube Eş Başkanı Hülya Ulaşoğlu da "16 Nisan'dan sonra Türkiye bir anda değişmeyecek.  Bizler taban olarak haklarımıza sahip çıkmazsak hayır çıksa bile yavaş yavaş haklarımız gidecektir. Bizlerin bu yüzden iş yerlerinde çalışmalar yapmalıyız. Evet de hayır da çıksa bizler her koşulda çalışması lazım" dedi.

 

“Evet dersek hayır deme şansımız kalmaz”

Türk İş Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner de şunları söyledi "Anayasanın sadece 18 maddesi değişmiyor. Anayasanın 18 maddesi dışında 7227 madde cumhurbaşkanı oyanına verilecek. Bu kez evet dersek ömür boyu hayır deme şansımız olmayacak. Bundan sonra bir seçim daha olmayacak. Gizli maddelerde bunları anlıyorsunuz".  Ayşe YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla Anlattı / Videolu Haber
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla...
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber