Celil Anık’tan "Hodri meydan!"

Celil Anık'tan "Hodri meydan!"

Yeni yapılacak Oda başkanlık seçimleri öncesinde adının 'uydurma' haberlere karıştırıldığını söyleyen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, Yenigün TV'ye konuştu

22 Mart 2017 - 10:50

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık Yenigün TV ekranlarında Ahmet Özsoy'un sorularını yanıtladı. Gelecek oda seçimleriyle ilgili konuşan Anık, “Biz görev başındayız. Görevi başındaki kişi her zaman adaydır. Biz çıkıp adayız demeyiz. Zaten doğal adayız. Ancak son günlerde bazı arkadaşların duraklara giderek 'Celil Başkan aday olmayacak, mahkemesi var' gibi sözler söylediklerini duyuyoruz. Hodri meydan! diyorum. Eğer ellerinde benimle ilgili bir belge varsa çıkıp açıklasınlar. Taksici esnafına sesleniyorum, duraklara gelip size böyle şeyler söyleyenlere kesinlikle itibar etmeyin. Bunların amacı sadece araç fiyatları ile oynamaktır. Odaya olan güveni sarsmak, bulanık suda balık avlamaktır. Siz hiç merak etmeyin, biz bunlara sizin sırtınızdan kurban kestirmeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Konak ve Karşıyaka tramvaylarının taksici esnafına etkisi nasıl olacak? Taksi dolmuşlar kalkacak mı?

 

Raylı sistem dünyanın bir gerçeği. Gelişmiş ülkelerde hem metro hem tramvay var. Ama hiç bir zaman unutulmamalıdır ki taksi de dünyanın bir gerçeğidir. Ben taksiciliğin yapılmadığı bir ülke görmedim. Taksicilik sürekli mevcutiyetini koruyacak bir meslek. Yani tramvay da gelse biz işimize devam edeceğiz. Tramvay projesinin bazı noktalarda işimize zararı olabilir. Ancak bazı noktalarda da faydası olacaktır. Çünkü raylı sistemin geliştiği yerlerde toplu taşımanın diğer kanatları azalıyor. Biz ara ulaşım aracıyız. Siz tramvaydan inseniz bile gideceğiniz yere ulaşmak için yine taksiye bineceksiniz.

 

“Taksi dolmuşçular mağdur olmayacak”

 

Karşıyaka'daki taksi dolmuşların kalkacağıyla ilgili bir söylenti vardı. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile bir toplantı yaptık. Kendisi bize, 'tramvay bir çalışmaya başlasın, görelim. Kimseyi mağdur etmeyiz' dedi. Umarım bu konuya bir çare bulacağız. Mevcut hatlarında bir değişiklik olabilir ya da başka bir formül bulunabilir. Biz her zaman görüşmeden ve uzlaşmadan yanayız. Oda olarak stratejimiz sorunları kavga ederek değil görüşerek çözmektir. Dolayısıyla belediyemiz ile görüşüyoruz ve bizi mağdur etmeyeceklerini düşünüyoruz.Tramvay çalışmaya başladıktan sonra önümüzü daha iyi göreceğiz. Gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

 

“Taksicilik Türkiye'nin parlayan yıldızıdır”

 

İzmir'de çalışan kaç taksi mevcut?

 

Ciddi bir istihdam gücü yaratıyoruz. İzmir'de çalışan 2823 tane T plakalı taksi var. Bunun 128 tanesi taksi dolmuş, geri kalanı taksi olarak faaliyet gösteriyor. İlçelerde ise 800 arkadaşımız var. Aileleriyle birlikte yaklaşık 15 bin kişiye hitap ediyoruz. Yani sektörümüzün İzmir'de 15 bin kişilik bir istihdam gücü var. Bu arkadaşlarımız katma değer üretiyorlar. Taksiciliğe bu açıdan bakmak lazım. İnanıyorum ki taksicilik önümüzdeki dönemlerde Türkiye'nin parlayan yıldızı olacaktır. Biz de bu yıldızı daha iyi parlatabilmek için yönetim kurulumla birlikte elbirliğiyle çalışıyoruz.

 

“Dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz”

 

Biz dedikodu ve karalama ile oda başkanlığı yapmıyoruz. İşimizin başındayız ve iyi yapıyoruz. Aynı zamanda Avrupa Toplu Ulaşım Birliği'ne (UITP) üyeyiz. Böylece dünyadaki gelişmeleri yakından izliyoruz. Mesleğimizi en iyi şekilde temsil ederek işimizin başındayız. Esnafın alın terinin değerlendirilmesi noktasında üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz.

 

“ÖTV indirimi sürekli olsun”

 

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

ÖTV indiriminden dolayı 22-23 bin lira düşük fiyatla araç alabildiğimizi belirtmek istiyorum. Genel olarak biz araba alırken yüzde 45 ÖTV ödüyoruz. Ama ticari araçların ödediği ÖTV yüzde 4 ila 12 arasındadır. Bizim ödediğimiz ise yüzde 45... Bu rakam bu sene bir defaya mahsus sıfırlandı. Bizim istediğimiz bunun bir defaya mahsus sıfırlanması değil. Mesela bizden yüzde 15 - 20 ÖTV alsınlar ve indirim sürekli olsun. Bizim istediğimiz buydu. Konuyla ilgili mücadelemizi sürdüreceğiz. Sürekli indirimle elimiz güçlenirse müşterilerimize daha iyi kaliteli hizmet vereceğimize inanıyorum. Taksici esnafı nefes alacaktır.

 

Taksi dolmuşlara üç yıl sonra zamma gidildi. Konak-Talatpaşa-Alsancak ve Alsancak-Kahramanlar-Basmane-Konak arasındaki iki hat için yapılan yüzde 20’lik zam ile yol ücretleri 2,50 TL’den 3 TL’ye çıktı. Neler söylemek istersiniz?

 

TEFE ve TÜFE’nin altında bir zam yapıldı. Zamlı tarife şu an Konak-Talatpaşa-Alsancak ve Alsancak-Kahramanlar-Basmane-Konak arasındaki iki hatta uygulanıyor. Karşıyaka-Bostanlı ve diğer hatlar için zam görüşmeleri devam ediyor. Akaryakıt da dahil olmak üzere bir çok kalemde yapılan zamlara dikkat çekmek istiyorum. Taksi ve taksi dolmuşlara zam yapılmasının zorunluluk olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Sene başında taksilere zam yapılması konusunda bir çalışma hazırladık. Nisan ayında zammın olabileceğini düşünüyoruz. Şu an İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep’te zamlı tarife süreci başladı. Zam kararları diğer şehirlerle birlikte alınıyor. İzmir’de zam için görüşmeler halen devam ediyor.

Kadın taksiciler işbaşı yapıyor

Bayan şoförlerle ilgili olarak 50 tane arkadaşımızın kursunu tamamladık. 16 arkadaşımızın belgeleri geldi. Yaklaşık 10 gün içerisinde onları oturdukları yerlere göre işe yerleştirmeye başlayacağız. Bayan arkadaşlarımıza pozitif bir ayrımcılık yapalım istiyoruz. Yurtdışında bunun örnekleri mevcut. Onların taksi duraklarına güzellik katacaklarına inanıyorum. İzmirliler önümüzdeki günlerde bayan şoförleri direksiyon başına görürse şaşırmasın. Müracaat eden arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

 

“Trafik sigortasında yüzde 30 indirim can suyu olur”

Mesleğimizin en büyük sıkıntılarından bir tanesi trafik ve Kasko sigortasıdır. Buna bir tavan fiyat koydular ama indirim dilimlerini çok düşük tuttular. Sigorta şirketleri bundan karlı çıktı. Maliye Bakanlığımızın açıklamasına göre yüzde 30 gibi bir indirim düşünülüyor.Eğer bunu yaparlarsa rahat nefes alırız. Sigortalar bir devlet politikasıdır. Biz aksayan yönleri gerekli makamlara iletiyoruz.

Sarı teknoloji ile ilgili esnafa uyarı

Sarı teknoloji sistemi GPRS ile çalışıyor. Tek merkezden kontrol edilir. Yıllık 180 TL gibi bir ücreti var. UKOME kararına göre bu ücreti ödemediğiniz takdirde taksimetreniz kapanabilir. Buradan taksici ensafımızı uyarmak istiyorum. Araçları sistem dışında kalmasın. Bu konuda odamız dışında kimsenin lafına kulak asmasınlar. Değişime ve teknolojiye direnmemek gerekiyor.

Son olarak önümüzdeki Oda seçimleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Biz görev başındayız. Görevi başındaki kişi her zaman adaydır. Biz çıkıp adayız demeyiz. Zaten doğal adayız. Ancak son günlerde bazı arkadaşların duraklara giderek 'Celil Başkan aday olmayacak, mahkemesi var' gibi sözler söylediklerini duyuyoruz. Hodri meydan! diyorum. Eğer ellerinde benimle ilgili bir belge varsa çıkıp açıklasınlar. Taksici esnafına sesleniyorum, duraklara gelip size böyle şeyler söyleyenlere kesinlikle itibar etmeyin. Bunların amacı sadece araç fiyatları ile oynamaktır. Odaya olan güveni sarsmak, bulanık suda balık avlamaktır. Siz hiç merak etmeyin, biz bunlara sizin sırtınızdan kurban kestirmeyiz. Görevimizin başındayız. Doğukan Fikri FİDAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şişen Batarya Elinde Böyle Patladı / Videolu Haber
Şişen Batarya Elinde Böyle Patladı / Videolu Haber
E-5 Otoyolunda Kamyoncu Terörü / Videolu Haber
E-5 Otoyolunda Kamyoncu Terörü / Videolu Haber