“Destek gelirse daha başarılı oluruz”

“Destek gelirse daha başarılı oluruz”

Güney Kore'de gerçekleştirilen Taekwando büyükler dünya şampiyonasında takım halinde 2.lik elde eden Milli takım antrenörü Ahmet Bereket, sporcu yetiştirmenin önemine vurgu yaptı. Bereket, “Kahve köşelerinde zaman geçiren gençler, bizi görüp spora yönelecektir” dedi.

17 Temmuz 2017 - 10:01

Güney Kore’de gerçekleştirilen Şampiyonada Milli Takım dünya 2.cisi olmalarıyla alakalı açıklamalarda bulunan Milli takım antrenörü Ahmet Bereket, “24-30 Haziran tarihleri arasında güney Kore’de yaklaşık 15 gün süren bir şampiyona katıldık. Dünya Şampiyonaları olimpiyatlardan sonra en büyük organizasyondur.187 ülkeden yaklaşık 1000’e yakın sporcunun katıldığı büyük bir organizasyondu.Dünya Şampiyonasına katılmanın kriterleri vardır. Her sporcu kendi dallarında kendi kilolarında ülkesinin en iyi sporcusu olması gerekir. Milli Takımımız bu şampiyonaya gelene kadar çok zorlu süreçlerden geçti. Sadece 2017 yılı için söylüyorum. Antalya’da G2 dediğimiz 20 puanlık sistem üzerinden yapılan müsabakaların olduğu turnuvadır. Akabinde Almanya’da bir turnuva oldu ve ardından Hollanda’da bir şampiyona oldu. Dönüşte Yunanistan’da WTF( World Taekwando Federatıon)düzenlediği bir turnuvamız oldu. Milli Takım olarak oraya iştirak ettik” diye konuştu.

TARİHTE İLK DEFA

Bereket, Güney Kore'deki organizasyonun önemli olduğunu değinerek, “Milli Takm olarak en son olarakta Kore’de gerçekleştirilen büyükler taekwando şampiyanasında tarihinde ilk defa Milli Takımımız bayanlar olarak bu dalda takım olarak dünya 2.cisi oldu. Dünya 2.liğine sevinirken kaçan dünya 1.ciliğine de üzülmüş olduk. Ramazan ayını Güney Kore’de geçirmek zorunda kaldık ve bayramı da mecburen orada geçirdik tabi bunun için üzülürken Bayrağımızı ve İstiklal marşımızı orada söyletiyor ve dalgalandırıyor olmayı görmekte bize büyük gurur verdi” dedi. Antrenör Bereket, “Her yaz döneminde okullar kapanınca yaz okulları açılır gerek Halk eğitim bünyesinde gerekse il spor müdürlükleri bünyesinde. Devletin son zamanlarda spora yaptığı en büyük katkı Halk Eğitim merkezlerini de sporun içine dahil etmesi ve Milli eğitim müfredatına sokmuş olması,tabi böyle olunca da bir anda spor okullarınında öğrenci kapasitesi artmış oluyor.Halk eğitim merkezlerinin burada artısı şu oluyor,biz çocukları üç aylık süreçte beyaz kuşaktan itibaren alıp siyah kuşağa kadar eğitimine devam ettirebiliyoruz.Tek şartımız şu;kursiyer kursuna devam edecek bu kurslarda 2-3 yıl sürüyor.Buradan Karabağlar Kaymakamın Mehmet Sadık Tunç’a ne kadar teşekkür etsek azdır,spora verdiği katkılar inanılmaz.Ayrıca Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Haluk Karaca’ya da verdiği katkılar ve destekten dolayı kendisine tekrar teşekkür etmek istiyorum.İnşallah bu diğer kaymakamlık ve halk eğitimlere de örnek olur ve tüm ilçelerde spora destek artar” ifadelerinde bulundu.

Sporda desteğin önemine değinen başarılı çalıştırıcı, “Ben bu konularda çok rahat konuşabiliyorum çünkü kimseye göbek bağım yok.2000 doğumlu bir kardeşimiz dünya şampiyonasına İzmir’li bir sporcu olarak iştirak ediyor,bu kardeşimiz hiç görmezse en az 2 dünya 2 avrupa şampiyonası görecektik Allah ömür verirse.Bozyaka Spor kulubü Hasan Taştan ağabeyimizin sporcusu bir kardeşimiz.Şimdi buradan soruyorum Mertcen Dolmacı ve Hasan Taştan ismini mülki amirlerimizden kim bilir? Bugün basketbol veya futbol Milli Takımından biri İzmir’e gelse ya Vali Bey’i ya Kaymakamı ziyaret eder hepsi adını bilir,kaldı ki bu çocuklar çok bir şey beklemiyor sadece çağırıp teşekkür edeceksiniz hepsi o kadar.Bunu da bu adamlar hak ediyor çünkü ben bayrak taşıyorum.bizim gayemiz ne,Türk Bayrağını dalgalandırmak ve İstiklal Marşı’mızı dinletmek,işte dinletiyor kardeşlerimiz daha ne yapması gerekiyor.Şehitlerimiz nasıl ki bu millet için önemli ise Milli Takım sporcuları da önemli olmalıdır” dedi. Deneyimli antrenör, “Bizim küçük yaşlarda hocalığımızı yapmış bir ağabeyimiz var Şerif Kandırmış ilk Milli sporcudur bu dalda. 50 yıl sonra tekrar Milli Takıma geri dönüp pulse dediğimiz dalda yeniden Avrupa Şampiyonu oldu. Bakın 50 yıl önce şampiyon olmuş kişi onca yıl geçmesine rağmen halen şampiyon olabiliyor.işte biz bunu doğru anlatabilirsek kahve köşelerinde zaman geçirenler bu yaşta da bu iş yapılabiliyormuş deyip spora yönlenecektir” şeklinde açıklama yaptı.

VELİLERİN ROLÜ

Velilerin çocuklarını yönlendirmesi gerektiğini belirten Bereket, “Her şeyden önce gönderdikleri salonun kaçak olup olmadığına yani merdiven altı dediğimiz baksınlar,sonra hocanın yeterlilik belgelerini kontrol etsinler,belgeleri tam mı,eğitim vermeye yeter li mi? Ona baksınlar,emin olamıyorlar ise tabelasında yazan unvanı alıp İl spor müdürlüklerini arayıp bilgi alabilirler.Nasıl ki bir ev kiralarken ,okula yazdırırken araştırıp ondan sonra tutuyor isek aynı işi spor salonlarına yazdırırken yapmalarını istiyoruz. Her zaman söylediğim gibi yine söylemek istiyorum inşallah gerek ulusal gerekse yerel medyada daha fazla yer bularak bu spor dallarını en iyi yerlere getiririz. Buradan bizlere destekleri için size ve Yenigün ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. ayrıca yıl dönümü yaklaşan 15 Temmuz ile ilgili de tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Allah bir daha bize böyle şeyler yaşatmasın” diyerek sözlerini noktaladı.

 Taner ÖZGÜR

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şişen Batarya Elinde Böyle Patladı / Videolu Haber
Şişen Batarya Elinde Böyle Patladı / Videolu Haber
E-5 Otoyolunda Kamyoncu Terörü / Videolu Haber
E-5 Otoyolunda Kamyoncu Terörü / Videolu Haber