Dört bir yanı kazılan Çankaya bit pazarındaki esnaf isyan etti

Dört bir yanı kazılan Çankaya bit pazarındaki esnaf isyan etti

İzmir’de teknoloji denilince akla gelen İletişimciler Çarşısı esnafı, çarşı içerisinde yapılan kazı çalışmaları nedeniyle sıkıntı bir süreç yaşıyor

11 Ocak 2017 - 10:47 - Güncelleme: 11 Ocak 2017 - 11:00

Telefondan, bilgisayara, elektrikli ev aletlerine kadar her şeyi bulmanızın mümkün olduğu İletişimciler Çarşısı’nda, doğalgaz çalışmaları nedeniyle yolların kazılması esnafı zor durumda bıraktı. Dükkanlarda birçok zarar meydana geldiğini söyleyen çarşı esnafı çok mağdur olduklarını ve kimsenin çarşıya gelmek istemediğini söyledi. Çarşı esnafından Asil Sefa, “Çarşı bir aydan fazla bir süredir bu halde. Doğalgaz çalışması nedeniyle çarşıyı kazıdılar. Doğalgazı döşediler ancak kapatma işlemini bir türlü yapmadılar. Çok uzun sürdü ve esnaf olarak biz zor durumda kaldık. Burası İzmir’in en gözde teknoloji çarşısı. Yetkililerden çok yardım istedik ama bu tür işler çok geç yapılıyor. Bunu yapmak için havanın güzel olduğu zamanları değil, şimdiki gibi yağışlı günleri tercih ettiler. Kazı başladığından bu yana çarşıya müşteri gelmiyor” dedi.

“Çarşıya kimse gelmiyor”

Mehmet Hüseyin Altınsöz, “2 aydan fazla bir süre oldu. Zamansız bir kazı çalışması oldu. Buranın ihalesini alan kişi hazırlıksız buraya geldi. Taş ustaları yok. İşini bilen ustalar yok. İşinin ehli kişilerle gelmiş olsaydı şu anda bu mağduriyeti yaşamazdık ve bir haftada bu çalışmalar biterdi. Esnaf olarak çok mağduruz. Çarşıya doğru düzgün müşteri gelmiyor. Bunun dışında dükkanlarımıza da zarar verdiler. Kamyonlarla çarşıya girince ve dikkatsiz davrandıkları için dükkanlara çarptılar. Fatura kestik, ödeyeceklerini söylüyorlar. Kapattıkları yerlerde de molozlar hala duruyor. Muhatap bulamıyoruz. Kimse gelip sormuyor, sıkıntılarımızı dinlemiyor” şeklinde konuştu. Altınsöz, “Eğer hava durumuna göre hareket etmiş olsalardı bu kadar mağdur olmazdık. İhaleyi alanlar belli bir programa göre çalışmalıydı. Bu iş için uygun havaları tercih etmelilerdi. Önceden bir aylık hava durumu biliniyor. Eğer buna göre program yapsalardı bizde bu kadar sıkıntı yaşamazdık. Bunun yanında çıkardıkları taşlara da zarar verdiler. Bu taşları yeniden kullanma şansları vardı ama dikkatsiz davrandıkları için oradan da zarar ettiler. Kaç aydır çarşı da iş yapamıyoruz. Çarşının halini görenler buradan geçmek istemiyor” diye konuştu.Biz burada bizden istenen her şeyi yapıyoruz. Tüm ödemelerimizi zamanında yapıyoruz. Ancak buna rağmen kimse ilgilenmiyor. Bu dükkanların 10 bin lira kiraları var. Esnaf eğer iş yapamazsa bu kirayı nasıl ödeyecek. Engelli insanlar çarşıya giremiyor. Birkaç kişi geldi, ancak esnafın yardımı ile buradan geçebildiler. Ocak ayının 4’ünden itibaren belediyenin bu işe el koyması gerekiyordu ama kimse gelmedi” dedi.

“Dükkanı açamadık”

Orhan Rodoplu, “Bir buçuk aydan fazla bir süredir bu haldeyiz. İlk geldiğimizde dükkanımızı açamadık. Dükkanın elektrik ve su tesisatına zarar vermişler. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Kimse çarşıya gelmediği için iş yapamıyoruz. Dükkanlarımızın önünü mahvettiler. Yetkililerin bu konu ile bir an önce ilgilenmesini istiyoruz” diye konuştu. Yaşar Gümüş, “Biz gıda üzerine çalışıyoruz. Dükkanımızın önünde böyle bir çalışma işlerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Bir gün elektrik, bir gün su, bir gün doğalgazcılar geliyor. Ben hemen bitireceklerini düşünmüyorum. Sonuçta bunların hepsi rant. Müteahhitler buralardan para kazanıyor. Herkes kendi çıkarına göre hareket ediyor. Ancak biz burada 7 bin lira kira veriyoruz. Çarşı da çalışmalar başladığından bu yana da masraflarımızı zor karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

 Fadime Kuzu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobil kilitleri telefonla kontrol edilebilecek
Otomobil kilitleri telefonla kontrol edilebilecek
İzmir’de dünya standartlarında veri merkezi açıldı
İzmir’de dünya standartlarında veri merkezi açıldı