EFELER BELEDİYESİ DALAMA TANDIRINI TESCİLLETİYOR
Reklam

EFELER BELEDİYESİ DALAMA TANDIRINI TESCİLLETİYOR

Aydın'ın üçüncü coğrafi işaret tescilli ürünü 'Dalama Tandırı' olacak. Efeler Belediyesi tarafından yürütülen tescil çalışmalarında sona yaklaşıldı.

17 Temmuz 2017 - 12:41

Dalama Belediyesi tarafından 2011 yılında yapılan ve 2014 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen yerel seçimlerle birlikte çıkartılan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile kapatılan Dalama Belediyesi’nin Dalama Tandırı için yaptığı başvuruyu merkezde kurulan Efeler Belediyesi sürdürüyor. Yetkililer tarafından incelenen başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) resmi bülteninde yayınlandı.

İncir ve kestaneye işaret tescilinin alınmasının ardından, Dalama Tandırı için yapılan başvuru Efeler Belediyesi tarafından sürdürülüyor. Ürünün yapımında süt kuzu ve oğlakların doğal ortamda yetişmesi, etin taze olması, kuyunun özelliği, pişirme usulü ve servisi Dalama Tandırı'nın ayırt edici özellikleri olarak belirlenerek başvuru kabul edilirken, Eylül ayına kadar sürecek bekleme süresinin ardından, başvuru netlik kazanarak tandıra işaret tescili verilecek.

Kuyu tandırının ülke genelinde tanınmış bir lezzet haline geldiğini belirten T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, "Dalama Tandırı, Dalama mahallesi ve çevresine özgü bitkilerle beslenen kuzu ve oğlak etinden yapılması bakımından kendine özgü özelliklere sahiptir. Üretim tekniği olarak taş ve tuğladan yapılmış ocaklar ile pişirme işlemi sırasında meşe odununun kullanılması tandırımıza ayrı bir lezzet katıyor" dedi.

DALAMA KUYU TANDIRI FESTİVALİ DÜZENLENECEK

Dalama Tandırı'nın tanıtımı için festival düzenleyeceklerini kaydeden Başkan Özakcan, "Belediye olarak ilçemize özgü ürünlere sahip çıkıyoruz, Türkiye ve Dünya'ya duyurmak için çeşitli etkinlikler, festivaller düzenliyoruz. Dalama Mahallemizdeki kuyu tandırımızı tanıtmak için bu yıl bir festival yapmayı planlıyoruz." diye konuştu.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başbakan Binali Yıldırım;
Başbakan Binali Yıldırım; "Aziz Kocaoğlu yaşlandıkça...
Çeşme'de İnce'nin afişinin yırtılmasına CHP'den tepki
Çeşme'de İnce'nin afişinin yırtılmasına CHP'den tepki