27 Ocak 2015 Sal

Piyasalar:   USD: 2,3575up  |  EURO: 2,6685up  |  MKB: 91.178down

Kirpi, Irak yollarnda

BMC tarfndan üretilen mayna dayankl zrhl aracn çeitli saldrlara maruz kald ancak sorunsuzca tehlikeli bölgeden geçildii belirtildi.


Kirpi, Irak yollarnda

BMC tarfndan üretilen mayna dayankl zrhl aracn çeitli saldrlara maruz kald ancak sorunsuzca tehlikeli bölgeden geçildii belirtildi. BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Bölüm Yöneticisi Nadi Postolu, “Baz ordular araçlarmz kendi corafi ve iklim koullarnda test etmek üzere istedi. lk aamada Irak ve Afganistan gibi youn mayn ve balistik tehlikeye maruz kalan ordulara bu araçlar sunmak istiyoruz. Ancak gelecekte bu araca olan talep çok yüksek olacak. Üretim planlarmz bu öngörüye göre ekillendiriyoruz.'' dedi

BMC'nin ürettii Türkiye'nin ilk mayna dayankl arac ''Kirpi''nin, Türk Silahl Kuvvetleri'nden (TSK) sonra yakn bir dönemde Irak ve Afganistan ordularnda da kullanlmaya balanaca belirtildi.

BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Bölüm Yöneticisi Nadi Postolu yapt açklamada, 1972 ylndan bu yana savunma sanayine üretim yaptklarn, halen 5 bin civarnda askeri aracn TSK bünyesinde hizmet verdiini, ayrca 10 ülke ordusunda da BMC araçlarnn kullanldn ifade etti.

Postolu, BMC olarak 6 yllk çalma sonucu NATO ülkelerinin Irak ve Afganistan'da kulland mayna dayankl araçlardan daha üstün özelliklere sahip bir araç gelitirdiklerini, seri üretimine balanan Kirpi'nin Türk ordusu tarafndan kullanlmaya balandn belirtti.

Postolu, Kirpi'nin görev yapmaya balad dönemden bu yana çeitli saldrlara maruz kaldn ifade ederek, ''Aracmza fiilen at yaplmtr ve aracmz baaryla, askerimize hiçbir ey olmadan tehlikeli bölgelerden geçmitir'' dedi.

Türk ordusunun gelecekte daha fazla sayda Kirpi'ye ihtiyaç duyacan tahmin ettiklerini söyleyen Postolu, dost ve müttefik ordulardan da bu araca yönelik büyük ilginin olduuna dikkat çekti.

Postolu, u bilgileri verdi:

''TSK'nn kulland her tür askeri arac dost ve müttefik ordular takip etmektedir. Kirpi arac da teslimatndan ksa süre sonra dünya ordular tarafndan takip edilen araçlar arasna girdi. Bu araç için bize talepler gelmeye balad. Biz de teklifler vermeye baladk. Baz ordular araçlarmz kendi corafi ve iklim koullarnda test etmek üzere istedi. Araçlarmz NATO standartlarna göre deiik arazi ve iklim koullarnda test edilip onayland için o testleri geçeceine yüzde 100 eminiz. Test aamas sonras bu pazarlara da girmi olacaz.

lk aamada Irak ve Afganistan gibi youn mayn ve balistik tehlikeye maruz kalan ordulara bu araçlar sunmak istiyoruz. Ancak gelecekte bu araca olan talep çok yüksek olacak. Üretim planlarmz bu öngörüye göre ekillendiriyoruz.''

Sadan direksiyon

Postolu, u anda Kirpi'nin daha deiik versiyonlar üzerinde çaltklarn, daha küçük boyutta, savama yeteneine sahip, üzerine deiik silah sistemlerinin entegre edilebilecei bir sistem üzerinde durduklarn, çok maksatl zrhl bir araç gelitireceklerini ifade etti.

Kirpi dnda taktik 8x8 araçlarn da Asya ve Afrika ülkelerine sat için sadan direksiyonlu üretime balayacaklarn kaydeden Postolu, ''Asya ve Afrika pazarnda deiik ülkelere teklifler verdik. Sivil ticari araçlarmz 72 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu ülkelerde servis ve sat sonras hizmetler gibi altyapmz mevcut. Bu ülkelere savunma araçlarn da gönderebiliriz'' diye konutu.

Postolu, BMC bütçesinin yüzde 7'sinin Ar-Ge'ye ayrldn, yüzde 100 milli bir irket olunmas nedeniyle yerli katk orannn en yüksek düzeyde gerçekletirme yeteneine sahip bulunduklarn kaydetti.

Hükümetin savunma sanayisinde en yüksek yerli katk orann salama yönünde hedef koyduunu anlatan Postolu, bu hedefin yakalanmas için Türk Silahl Kuvvetleri'yle daha sk ibirlii yapmak istediklerini ifade etti.

Dünyada tüm ordularn ambargolara kar milli savunma irketleriyle çaltn, Türkiye'de de TSK'nn her tür kara arac ihtiyacna yant verebilecek kapasitede bir irket olarak prototip gelitirme aamasnda TSK ile ortak hareket etmek istediklerini dile getiren Postolu, ''TSK taleplerini bildirmeli, dizaynlar yaplmal ve beraberce prototipler üretilmelidir. nallah gelecekte bu dorultuda bir çalmaya geçeceiz. Umutla bekliyoruz. hale sistemi de böyle bir çalmaya izin veriyor'' dedi.Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel