Kirpi, Irak yollarında

Kirpi, Irak yollarında

26 Temmuz 2011 Salı

BMC tarfından üretilen mayına dayanıklı zırhlı aracın çeşitli saldırılara maruz kaldığı ancak sorunsuzca tehlikeli bölgeden geçildiği belirtildi. BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Bölüm Yöneticisi Nadi Postoğlu, “Bazı ordular araçlarımızı kendi coğrafi ve iklim koşullarında test etmek üzere istedi. İlk aşamada Irak ve Afganistan gibi yoğun mayın ve balistik tehlikeye maruz kalan ordulara bu araçları sunmak istiyoruz. Ancak gelecekte bu araca olan talep çok yüksek olacak. Üretim planlarımızı bu öngörüye göre şekillendiriyoruz.'' dedi

BMC'nin ürettiği Türkiye'nin ilk mayına dayanıklı aracı ''Kirpi''nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) sonra yakın bir dönemde Irak ve Afganistan ordularında da kullanılmaya başlanacağı belirtildi.

BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Bölüm Yöneticisi Nadi Postoğlu yaptığı açıklamada, 1972 yılından bu yana savunma sanayine üretim yaptıklarını, halen 5 bin civarında askeri aracın TSK bünyesinde hizmet verdiğini, ayrıca 10 ülke ordusunda da BMC araçlarının kullanıldığını ifade etti.

Postoğlu, BMC olarak 6 yıllık çalışma sonucu NATO ülkelerinin Irak ve Afganistan'da kullandığı mayına dayanıklı araçlardan daha üstün özelliklere sahip bir araç geliştirdiklerini, seri üretimine başlanan Kirpi'nin Türk ordusu tarafından kullanılmaya başlandığını belirtti.

Postoğlu, Kirpi'nin görev yapmaya başladığı dönemden bu yana çeşitli saldırılara maruz kaldığını ifade ederek, ''Aracımıza fiilen atış yapılmıştır ve aracımız başarıyla, askerimize hiçbir şey olmadan tehlikeli bölgelerden geçmiştir'' dedi.

Türk ordusunun gelecekte daha fazla sayıda Kirpi'ye ihtiyaç duyacağını tahmin ettiklerini söyleyen Postoğlu, dost ve müttefik ordulardan da bu araca yönelik büyük ilginin olduğuna dikkat çekti.

Postoğlu, şu bilgileri verdi:

''TSK'nın kullandığı her tür askeri aracı dost ve müttefik orduları takip etmektedir. Kirpi aracı da teslimatından kısa süre sonra dünya orduları tarafından takip edilen araçlar arasına girdi. Bu araç için bize talepler gelmeye başladı. Biz de teklifler vermeye başladık. Bazı ordular araçlarımızı kendi coğrafi ve iklim koşullarında test etmek üzere istedi. Araçlarımız NATO standartlarına göre değişik arazi ve iklim koşullarında test edilip onaylandığı için o testleri geçeceğine yüzde 100 eminiz. Test aşaması sonrası bu pazarlara da girmiş olacağız.

İlk aşamada Irak ve Afganistan gibi yoğun mayın ve balistik tehlikeye maruz kalan ordulara bu araçları sunmak istiyoruz. Ancak gelecekte bu araca olan talep çok yüksek olacak. Üretim planlarımızı bu öngörüye göre şekillendiriyoruz.''

Sağdan direksiyon

Postoğlu, şu anda Kirpi'nin daha değişik versiyonları üzerinde çalıştıklarını, daha küçük boyutta, savaşma yeteneğine sahip, üzerine değişik silah sistemlerinin entegre edilebileceği bir sistem üzerinde durduklarını, çok maksatlı zırhlı bir araç geliştireceklerini ifade etti.

Kirpi dışında taktik 8x8 araçların da Asya ve Afrika ülkelerine satışı için sağdan direksiyonlu üretime başlayacaklarını kaydeden Postoğlu, ''Asya ve Afrika pazarında değişik ülkelere teklifler verdik. Sivil ticari araçlarımızı 72 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu ülkelerde servis ve satış sonrası hizmetler gibi altyapımız mevcut. Bu ülkelere savunma araçlarını da gönderebiliriz'' diye konuştu.

Postoğlu, BMC bütçesinin yüzde 7'sinin Ar-Ge'ye ayrıldığını, yüzde 100 milli bir şirket olunması nedeniyle yerli katkı oranının en yüksek düzeyde gerçekleştirme yeteneğine sahip bulunduklarını kaydetti.

Hükümetin savunma sanayisinde en yüksek yerli katkı oranını sağlama yönünde hedef koyduğunu anlatan Postoğlu, bu hedefin yakalanması için Türk Silahlı Kuvvetleri'yle daha sıkı işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Dünyada tüm orduların ambargolara karşı milli savunma şirketleriyle çalıştığını, Türkiye'de de TSK'nın her tür kara aracı ihtiyacına yanıt verebilecek kapasitede bir şirket olarak prototip geliştirme aşamasında TSK ile ortak hareket etmek istediklerini dile getiren Postoğlu, ''TSK taleplerini bildirmeli, dizaynlar yapılmalı ve beraberce prototipler üretilmelidir. İnşallah gelecekte bu doğrultuda bir çalışmaya geçeceğiz. Umutla bekliyoruz. İhale sistemi de böyle bir çalışmaya izin veriyor'' dedi.

“Ailenizin doktoru ve vekili olacağım”

“Ailenizin doktoru ve vekili olacağım”

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Aliağa'da jeotermal için düğmeye basıldı

Aliağa'da jeotermal için düğmeye basıldı

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Başkanlar zirvesi

Başkanlar zirvesi

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Başkan Kocaoğlu:

Başkan Kocaoğlu: "Adalet dağıtıyoruz"

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

“Örgütüme güveniyorum”

“Örgütüme güveniyorum”

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum