El emeği göz nuru bunlar!

El emeği göz nuru bunlar!

Kemeraltı'ndaki Kızlarağası Hanı'nda 2 yıldır çalışan Ümran Güler, zevk sahibi herkesin bu ürünlere ilgi gösterdiğine işaret etti

06 Ocak 2017 - 08:22

Kızlarağası Hanı'nda bulunan ve içerisindeki Balıkesir'in ünlü sabunları, Gaziantep'in ünlü yemeni adı verilen ayakkabıları, sedef kakmalı sandıkları ve Mısır'a özgü cam üfleme sanatı kullanılarak yapılan aksesuarları bulunan dükkan büyük ilgi görüyor

İzmir’in en gözde yerlerinden biri olan Kızlarağası Hanı içersinde 2 yıl önce açılan bu dükkandaki ürünlerin hepsinin el emeği ve Osmanlı dönemine ait olması görenlerin ilgisini çekiyor

Eşinin işi dolayısıyla Gaziantep'e yerleşen ve sonrasında İzmir’e gelerek Han içersinde bu dükkanı açan Ümran Güler, dükkanın açılış hikayesini anlattı.

Güler, "2 yıl önce Gaziantep'te yaşarken Alaçatı Sabunlarının bayiliğini almıştım ancak Suriyelilerin gelmesinden sonra iş krizi yaşanmaya başlandı. Ben de bu bayiliği başka bir yere taşımak için araştırmalara başladım. İzmir ya da Bursa'da bu işi yapabileceğimi düşündüm ve sonuçta İzmir’de karar kıldım. Burada Kızlarağası Hanı içerisinde dükkanımı açtım. Han içerisinde bu dükkanı açmaktan memnunum" dedi.

Daha önceleri Adana'da Makine Mühendisliği Lokali'ni işlettiğini dile getiren Güler, “Ancak eşimle birlikte Gaziantep'e taşınınca 10 yıl kadar hiçbir iş yapamadım. Gaziantep'te bayilik açmaya karar verdik ama şartlar iyi olmadığı için bu bayiliği İzmir ya da Bursa'da devam ettirmeye karar verdik ve İzmir'de bu dükkanı açtık. Buradaki komşularımdan çok memnunum" diye konuştu.

"Sabunlar doğal ve zararsız"

İlk dükkanı açtığında sabun satışı yaptıklarını söyleyen Güler, "Dükkanımızda satılan bütün sabunlar Balıkesir'de üretiliyor ve hepsi doğal ürünler. Sabunların içersinde kullanılan yağlar yurt dışından getiriliyor, bunun yanında ülkemizde üretilen zeytinyağı ile Balıkesir'de sabun haline getiriliyor. Ürünlerin hepsi, doğal ve insan sağlığına hiçbir zararı yok. Bizler doktor, kimyacı yada şifacı değiliz ancak yapılan tahlillerden hiçbirinde insan sağlığına zararlı madde bulunmadı. Bizde müşterilerimize gönül rahatlığı ile veriyoruz. Dükkanımızda 120-130 civarında sabun çeşidi bulunuyor. Bunun yanında duş jelleri, şampuanlar, ciltteki kızarıklıklar ve hafif lekeler için, günlük cilt bakımı içinde sabunlarımız var. Teknolojinin ilerlemesi ile ürünleri elde etmek daha kolay hale geldi. Artık yağlar rahatlıkla çıkartılabiliyor. Osmanlı döneminden bu yana bitkiler yenilerek, yağları çıkarılarak şifa niyetine kullanılıyordu" ifadelerini kullandı.

“Yemeni ayakkabılar”

Dükkanda Gaziantep'e özgü 'Yemeni' adı verilen ayakkabılarda satılıyor. Yemenileri anavatanı Gaziantep’ten getirdiğini söyleyen Güler, “Yemeni denilen ayakkabılar Antep yöresinde bulunan bir üründür. Tabi ki başka şehirlerde de yapılıyor ama asıl yemenilerin yapıldığı yer Gaziantep’tir. Diğer yerlerde yapılan ayakkabılar bu şehirde yapılan ayakkabılar asla koku yapmaz. Yemeniler kuzu ve keçi derisinden yapılıyor. Deriler bölge halkından karşılanıyor. Toplanan bu deriler işlenerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Ayakkabılar bu derilerden yapılıyor. Tabanlarını yapmak için ise manda derisi kullanılıyor. Manda derisi ve ayak tabanı arasına kil sürülerek negatif enerjinin dışarı atılması da sağlanıyor. Ayakkabıların tamamı el yapımıdır ve çok sağlamdır. Sağlıklı ve sağlam olması nedeniyle de yurt içinde ve yurt dışında birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bizde bu ürünlerimizi gururla satıyoruz” dedi.

“Osmanlı’dan Kutlu Kumaşı”

Bölgeye özgü Kutlu kumaşından da birçok ürüne yer verdiklerini söyleyen Güler, “Kutlu kumaşı Osmanlı’dan kalma bir kumaştır. Bu kumaş tahta tezgahlarda dokunur. Özü ipek olduğu için yumuşaktır. Tezgahlarda kayma yapmaması ve düzgün dokunması için kayısı suyu ile sertleştirilir. Çoğu kişi ilk dokunduğunda çok sert olduğunu söylüyor. Bu kumaşı dokunduktan sonra soğuk su şampuan ya da sabunla yıkandığında hamur gibi yumuşacık olur. Bu kumaştan şallar, fularlar ve Atatürk kravatı yapılıyor. Hatta Atatürk Gaziantep’e ilk geldiğinde bu kumaştan bir kravat dikilir ve Atatürk’e verilir. Kırmızı- Beyaz renklerde çizgili olarak dikilen bu kravata Atatürk kravatı adı verilir. Gerçekten çok kaliteli bir kumaştır. Cemil İpekçi bu kumaştan bir elbise dikti ve Kutlu Kumaşını yeniden gündeme getirdi. Osmanlı’nın en iyi kumaşıdır” ifadelerini kullandı.

Sedef kakmalı sandıklar

Ayrıca bölgede yapılan Sedef kakma kutuların, sandıklarında yapıldığını belirten Güler, “Ceviz ağacından yapılan bu ürünlerde çok fazla çeşit bulmak mümkündür. Sandıklardan, ayna ve taraklara kadar birçok üründe sedef kakma kullanılarak ürünler daha özel hale getirilir” diye konuştu.

Mısır işi cam üfleme

Dükkanda en çok ilgi çeken ürünlerden bir tanesinin de Mısır işi cam üfleme sanatı ile yapılan ürünler olduğunu dile getiren Güler, “Bu ürünlerimizi anavatanı olan Mısır’dan getiriyoruz. Çok hoş zarif bir işlemesi ve görüntüsü vardır. Bu nedenle çok ilgi gösteriliyor, bizde dükkanımızın bir köşesini bunlara ayırdık. Aslında bu iş ülkemizde de yapılıyor ancak renklerini çok iyi kullanamıyorlar. Renkleri tam olarak tutturamayınca da o zariflik, ince işçilik kendini göstermiyor. Bizde kendi ülkesinden getiriyoruz. Hepsi birbirinden özel parçalardır. Likör takımları, biblolar aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyorlar. Bu ürünleri dükkanımda sergilemekten mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

“Zevk sahibi herkes geliyor”

İşlerin son dönemde durgun olduğunu söyleyen Güler, “Ülkemizin içinde yaşanan durum ve bombalama olayları nedeniyle işlerimiz durgun. Gaziantep’te yaşanan bombalamalar ve ülkenin içinde bulunduğu durum herkesi tedirgin ediyor. Bu nedenle de insanlar çok fazla dışarı çıkmıyor. Zaten Gaziantep’teki bombalama nedeniyle işlerimiz durmuştu. Burada da çok iyi değil ama düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Zevk sahibi herkesin bu ürünleri tercih ettiğini söyleyen Güler, “Hem yerli halk hem de turistler tarafından büyük ilgi görüyor. En önemlisi de camların en ufak bir düşmede kırılmaması. Çünkü çift fırınlama yapılıyor. Ürün alan kişiler memnun kalıyor ve daha sonra gelerek bütün takımı tamamlıyor” ifadelerini kullandı.

Hakan DİNÇER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan İle Hisarcıklıoğlu Arasında Güldüren
Erdoğan İle Hisarcıklıoğlu Arasında Güldüren "Sigara"...
Kredi çekti, Arabasını Satıp Hayatını Onlara Adadı / Videolu Haber
Kredi çekti, Arabasını Satıp Hayatını Onlara Adadı / Videolu...