Erdoğan “Milletle zıtlaşma olmaz”

Erdoğan “Milletle zıtlaşma olmaz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda dış ve iç meseleler ile ilgili görüşlerini dile getirdi. İdlip'te alınacak yeni inisiyatiflerden belediye başkanlarının görev bırakmalarına kadar her konuya açıklık getirdi

08 Ekim 2017 - 01:41

“Milletle zıtlaşma olmaz”

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda dış ve iç meseleler ile ilgili görüşlerini dile getirdi. İdlip'te alınacak yeni inisiyatiflerden belediye başkanlarının görev bırakmalarına kadar her konuya açıklık getirdi

''Biz eğer bunu yapmazsak...''

AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilatlarda ve belediyelerde yenilenmenin ' ihtiyaç' olduğu vurgusuyla şunları ifade etti:

“Değişime direnmek, akıntıya karşı kürek çekmek gibidir. İşte bu gerçekten hareketle bir süredir teşkilatlarımızda ve belediyelerde yenilenme ihtiyacımız bulunduğunu söyledim, söylüyorum. Kongre süreci vesilesiyle teşkilatlarımızı önemli ölçüde yeniliyoruz. Belediyelerde de şimdiden benzer adımları atmanın hazırlıkları içindeyiz. Bu benim şahsi tercihim veya partimizin kendi kendine icat ettiği yöntem değildir. Aslında bu, milletimizin talebidir. Bu yenilenme sürecini, değişim ihtiyacını, tazelenme talebini kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Eğer bunu biz kendimiz yapmazsak, sandıkta milletimiz yapar. Ona fırsat vermeden bu işi kendimiz çözmemiz gerekir. Milletle zıtlaşma olmaz. Hele hele milletle kavga hiç olmaz.

''KİMSE ALINMAMALI''

Teşkilatlarımızın bir kısmının yenilenmesi gerekiyorsa elbette yenileyeceğiz. Bunun için belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlenmesi veya başka görevlerde görevlendirilmesi icap ediyorsa elbette karşılıklı mutabakatla gereğini yapacağız. Bundan kimsenin alınmaması gerekir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz'' dedi. Operasyonu şu anda Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yürüttüğünü belirten Erdoğan ''Henüz askerimiz orada değil'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Fırat Kalkanı Harekatı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. Halep'ten kaçmak suretiyle İdlib'e gelen kardeşlerimize, ne olursa olsun, 'İster ölün ister kalın' diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak durumundayız. Şu anda da bu adım atıldı, devam ediyor. Suriye sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına da asla izin vermeyeceğiz'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı, açılış konuşması sonrasında salondan çıkarken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.
Bir gazetecinin "İdlib'de ciddi bir harekat var, dediniz, Fırat Kalkanı Harekatı gibi operasyonel olarak mı biz burada yer alacağız?" sorusuna Erdoğan, "Fırat Kalkanı bitti. Bunun adı da açıklanır" yanıtını verdi.

''OPERASYONU ÖSO YÜRÜTÜYOR''
Erdoğan, "Askerler orada mı şu anda?'' sorusuna ise "Şu anda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı, ''Rusya havadan, TSK sınır içinden destek veriyor'' şeklinde konuştu.Operasyonun isminin belirlenip belirlenmediğine ilişkin bir soruya ise Erdoğan, "Açıklanır" yanıtını verdi.

İdlib'deki insanların güvenliği noktasında Türkiye ve Rusya'nın beraber hareket ettiğini vurgulayan Erdoğan, İdlib'in içinin Türkiye tarafından korunacağını, dış tarafı ve sınırının korunmasının ise Rusya tarafından sağlanacağını söyledi.

Erdoğan, "Orada yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adımı attık. Rejimle münasebetler, Rusya'nın yürüttüğü bir süreç, diğer noktada da Türkiye olarak biz tedbirimizi aldık, alıyoruz" dedi.

''BOKSTA YUMRUK SAYILMAZ"

Erdoğan, İdlib'den Türkiye'ye yaşanması muhtemel göç hareketine ilişkin ise her türlü tedbirin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi bir yöntem mi kullanılacak?" sorusuna, "Boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışındaki konuşmasından satır başları şöyle:

''Sizlerle en son 2014 yılı mayıs ayındaki 22. İstişare ve Değerlendirme Toplantımızda yine burada bir araya gelmiştik. Sadece bu tablo dahi AK Parti'nin nasıl bir duvarın tuğlaları gibi birbirine kenetlenmiş bir parti olduğunu göstermektedir.

''İHANET ETMEDİĞİ SÜRECE...''

Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet demek milliyetçilik demekse evet biz milliyetçiyiz. Bizim siyasi terbiyemizde 'görev istenmez, verilir' anlayışı vardır. Sandıkla gelen elbette sandıkla gider ama o sandığa kadar olan süreci de kimse göz ardı edemez, kusura bakmasınlar. İhanet etmediği sürece görevden çekilmiş olanı yeniden değerlendirme yolu da daima açıktır.

Dünya değişirken Türkiye'nin yerinde saymasını beklemek ne kadar yanlışsa, Türkiye değişirken AK Parti'nin de olduğu gibi kalmasını beklemek o kadar yanlıştır. Esasen biz, kurulduğumuz günden beri bu yenilenme sürecinden hiç kopmadık. Bugün bu meseleyi çok fazla konuşuyor olmamızın sebebi, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartların çetinliğidir. Unutmayınız ki çetin yollar, yorgun bedenlerle aşılamaz.

ÜZÜNTÜLÜYÜZ AMA...

Müfredatta sıkıntılarımız var. Önümüzdeki dönemde müfredattandan ders kitabına her alanda eksiklerimizi tamamlayacağız. Dün akşam milli takımımız 3-0 mağlup oldu. Üzüntülüyüz ama mağlubiyete rağmen Eskişehir seyircisinin sonuna kadar orada milli takımına sahip çıkmasını da takdirler karşılıyorum kendilerini alkışlıyorum.

'KANAL İSTANBUL İLE...

Şu anda bizim özellikle yaptığımız köprüler denizin altından bağlantılarımız bütün bunlar Türkiye'nin medeniyet yürüyüşündeki en önemli mühürleridir. Tarih bizi bunlarla anacak istiyoruz ki bunlar yeterli değil bunları devam ettirelim. İnsanlar sandık başına gittiklerinde geçmişte aldıkları hizmetler kadar kendilerine gelecekte de neler vaadedildiğine bakarak belirlerler. Biz eserlerimizle birileri ise kurusıkı atmak suretiyle konuşuyorlar. Bizim için Kanal İstanbul çok önemli. Zira Kanal İstanbul'la, dünyada Süveyş Kanalı nasıl anılıyorsa, Panama Kanalı nasıl anılıyorsa, ki bunlar bizimle mukayese edilecek ülkeler değil, biz de şu anda Kanal İstanbul'la dünyaya aslında yeni bir marka olarak ses vereceğiz. İnşallah bunun da adımını çok kısa zamanda atıyoruz, atacağız.

Bütün bu fiziki yatırımlar hepsi bir yana en büyük yatırım gönülleri fethetmek gönüllere girmektir. Biz değişimin yeniliğin partisi olarak milletimizin gönlünde yer ettik.

KUZEY IRAK'TAKİ REFERANDUM

İçeride ve dışarıda ülkemize kim tehdit oluşturuyorsa biz bunlara 'hoş geldin' demeyeceğiz. Tam aksine onlar hareketlendiği zaman biz onları yerinde bastırmasını inşallah başarabileceğiz. Bunu başardığımız anda zaten güçlü Türkiye oluruz. Şu anda bunun adımlarını attık, atıyoruz.

''KÜÇÜK İSRAİL'' KONUSU

Şimdi şu dillendirilmeye başlandı; 'Küçük İsrail.' Sen neyi yapıyorsun neyi yapacaksın? Şimdi İsrail'den başka destek alamayan Kuzey Irak Yerel Yönetimi'nin akıbetini göreceğiz. Bunu sebep neden ilişkisi olarak görüyorum. Daha henüz netice ortada yok. Aslolan netice ne olacak? Açık ve net söylüyorum, bu anlayışla gidersen hiçbir netice çıkartamazsın. Yapacağın tek iş var, başladığın noktaya geri dönmektir. Eğer başladığın noktaya geri dönmüyorsan orada yalnızlığa mahkum olacaksın ve elindeki tüm imkanları da kaybedeceksin.

ANA MUHALEFETE...

AK Parti'nin şu anda toplam üye sayısı 10 milyon 271 bindir. Bu rakam içinde kadınların sayısı 4 milyon 443 bin. Gençlerin sayısı ne? Tabii 30 yaş limiti var bu yaşa göre sayısı 1 milyon 483 bindir. Ana muhalefetin toplam üye sayısı 1 milyon 200 bin. Sen bizim gençlik teşkilatımızın üye sayısı kadar bile yoksun.

''İDLİB'DE CİDDİ HAREKAT VAR''

Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu büyük küresel ve bölgesel meselelerin sayısı çetrefili arttıkça bizim yükümüz de ağırlaşıyor. Çok daha fazla çalışmamız lazım. Bizim için 24 saat yeterli değil. Suriye'deki güvenlik krizinin geldiği nokta ortada. İnsani dramların çözümü konusundaki girişimlerimizi operasyon noktasında attığımız adımları biliyorsunuz. Ülkemizi dışlamaya yönelik tüm çabalara rağmen bu meselenin milli güvenliğimizle ilgili olduğunu gerek şahsın ilgili bakanlarımız zaten açıklıyorlar.

Fırat Kalkanı Harekatı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. Halep'ten kaçmak suretiyle İdlib'e gelen kardeşlerimize, ne olursa olsun, 'İster ölün ister kalın' diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak durumundayız. Şu anda da bu adım atıldı, devam ediyor. Suriye sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına da asla izin vermeyeceğiz.

Suriye sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğiz. İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz.'' AJANSLAR

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
MARMARİS CHP’DE KONGRE 13 AĞUSTOS’TA
MARMARİS CHP’DE KONGRE 13 AĞUSTOS’TA