31 Ocak 2015 Cumartesi

Piyasalar:   USD: 2,4388up  |  EURO: 2,7562up  |  MKB: 88.946up

in st kt

zmir Büyükehir Belediyesi tarafndan yürütülen ve 0-5 ya grubundaki çocuklarn salkl gelimesi hedeflenen “Süt Kuzusu Projesi”


in st kt

zmir Büyükehir Belediyesi tarafndan yürütülen ve 0-5 ya grubundaki çocuklarn salkl gelimesi hedeflenen “Süt Kuzusu Projesi” uygulamada yaanan birçok sknt yüzünden tartmalara sebep oldu

“Büyükehir’in sütü ile büyüyecekler” slogan ile 166 mahallede 46 bin eve zmirli üretici kooperatiflerden alnan sütleri datan zmir Büyükehir Belediyesi; esas ihtiyaç sahiplerini belirlemekte ve süt datmnda birçok skntyla bouuyor. Mahalle muhtarlar ile ortak yürütülen projede, kayt esnasnda ve datm yaplacak evlerin belirlenmesinde bir sistem eksiklii göze çarparken, belediye tarafndan tutanak dahilinde datlan birçok süt yerini bulamyor.

zmir Büyükehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda zmir’deki mahalle muhtarlar ile bir araya gelen Büyükehir Belediyesi yetkilileri, süt datm ve dier sosyal yardm kampanyalarnda izlenecek yol haritasn belirlemek üzere bir toplant düzenledi. Destek Hizmetleri Daire Bakan Serpil Keskin yönetimindeki toplantda, süt datmyla ilgili skntlar masaya yatrlrken, Büyükehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi konusunda muhtarlardan destek istedi.

Keskin, yaanan skntlar olaan olarak nitelerken, projenin henüz pilot uygulama aamasnda olduunu ve ancak 2013 ylnda salkl bir ekilde hayata geçebileceini dile getirdi. Ayrca, kampanyann balangcnda muhtarlara gerekli duyurular yaptklarn da belirten Keskin; destek alamadklar için kampanyay tamamen kendi çabalar ile yürüttüklerini ve ihtiyaca yönelik bir veritabanna sahip olmadklarn da söyledi.

“Datmda ana kstas ailenin maddi durumudur“ diyen Keskin; “Ailede kii bana düen gelir asgari ücretin üçte birinden daha az ise, o aile yardma muhtaç saylmaktadr ve süt datm kampanyasnda çocuklar için süt almaya hak kazanr. Biz belediye olarak, sadece evrak üzerinden gerçekte kimin ihtiyaç sahibi olup olmadn belirlememiz imkansz. Bu hususta çevreyi daha iyi bilen ve aileleri daha iyi tanyan muhtarlarmzn desteine ihtiyaç duyuyoruz. Kald ki, bugüne kadar yaanan skntlar oldukça normal” dedi.

Keskin, yer yer tansiyonun yükseldii toplantda, muhtarlarn “Adaletsiz datm yaplyor, vatanda bu kampanyadan faydalanamyor” itirazlarna ise; “Dediim gibi, proje pilot aamasndayd. Uygulamann verimliliini ve vatandalarn geri bildirimini test ettik. Kayt süreci devam ediyor. Asl salkl datm 2013 ylnda balayacak” eklinde cevap verdi. 

Tek yetkili muhtarlar m?

Konuyla ilgili gazetemize açklamalar yapan mahalle muhtarlar ise, belediyenin topu kendilerine atarak kolaya kaçtn savundu. Mirali Mahallesi Muhtar Mehmet Yldz, vatandan belediyenin reklamlarna kanarak muhtarlkta kuyrua girdiini belirtirken, “Biz uygulamann pilot bölge olduunu yeni öreniyoruz. Ben bunu bilmeden vatandaa yardmc olmaya çalyorum. Doru düzgün izah edebildiim bir ey yok. Belediye bize gereken destei salamyor. Ben kapma gelen ihtiyaç sahibi vatandaa zaten o belgeyi vermek zorundaym. Benim görevim bu. Mahallemiz zaten fakir bir mahalle, ben o insanlar senin durumun yok diyerek geri çevirme lüksüne sahip deilim” diyerek yaanan sknty dile getirdi.

Emir Sultan Mahallesi Muhtar Muzaffer Dinsever ise, “Benim mahallemde bavuru says 10 kiiyi geçmiyor. Ancak mahallede yaayanlarn buna ihtiyac var. Datm konusunda son söz bende. Belediye bana bu yetkiyi verdi fakat takibini nasl yapaym? Datlan sütler yerini bulacak m?” dedi.

Boaziçi Mahallesi Muhtar Cemal Demirci, Kaymakamlk tarafndan kullanlan Sosyal Yardm Bilgi Sistemi’nin kullanld takdirde sorunun ortadan kalkacan savunurken, ortada bir yetki sknts bulunduunu belirtti. “Belediye gibi bir kurum bunu belirleyemezken, ben kendi bama bu iin takibini nasl yapaym? Bavuruya gelen herkese tek tek ‘maa bordronu getir’ mi diyeceim? O sütlerin gerçekten ihtiyac olanlara ulamasn isterim ama, bu sistemle bu i gerçekten çok zor. imdiye kadar kaç kiiye belge verdim ve datm için belediyeye yönlendirdim ben de bilmiyorum. Ortada belli bir düzen yok” dedi.

Mimar Sinan Mahallesi Muhtar Gülay Pekcan ise, mahallesinin maddi durumunun iyi olduunu belirterek, yardmn gerçekten ihtiyac olan semtlere yaplmas gerektiini savundu. Datm kesinlikle gelir grubuna göre belirlenmeli ve iyi bir aratrmadan sonra yaplmal. Adaletli olunduu takdirde sknt yaanmayacan savunan Pekcan, sosyal belediyecilik anlayna yakan davrann yardm gerçekten zor durumda olan ailelere yapmak olduunu da sözlerine ekledi. “Mahalle olarak gelir düzeyi yüksek bir bölgedeyiz. Apartman görevlileri bile normal birinden üç kat fazla kazanyor. Belediye bugüne kadar bu bölgede datm yapmad. Ben de muhtar olarak bu konu hakknda henüz talep almadm. Ancak iin denetimi ve ihtiyaç sahiplerinin tespiti bize braklmamal. Bu bizim altndan kalkabileceimiz bir i deil. Okullarn kayt döneminde bile ikametler birbirine giriyor. Ayn sknt süt datmnda tekrar yaanacak. Sistemde bir yanllk var.

Süt almak için ne yapmak gerekiyor?

zmir Büyükehir Belediyesi tarafndan düzenlenen süt datm kampanyasndan faydalanmak isteyen 0-5 ya gurubu çocua sahip olan dar gelirli vatandalar, öncelikle bal bulunduklar mahallenin muhtarna giderek aile sicil beyannamesi alyor. Daha sonra zmir Büyükehir Belediyesi’ne giderek belgesini onaylatan aileler, çocuklar için süt almaya hak kazanyor. Sütler, evlere Büyükehir Belediyesi ekiplerince teslim tutana ve imza karlnda teslim ediliyor ve baka bir ileme gerek duyulmuyor. Ancak, bavuru sürecinde tek yetkili ve denetim organ mahalle muhtarlar olduundan, datm sürecinde ve esas ihtiyaç sahiplerine yardm ulatrmada skntlar oluuyor.Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel