25 Ocak 2015 Pazar

Piyasalar:   USD: 2,3455up  |  EURO: 2,6419down  |  MKB: 90.736down

ilide yeniden p isyan

Son aylarda kentin balca sorunlarndan biri haline gelen ve kurulacak kat atk bertaraf tesisi ile ilgili


ilide yeniden p isyan

Son aylarda kentin balca sorunlarndan biri haline gelen ve kurulacak kat atk bertaraf tesisi ile ilgili tartmalarn hzla devam ederken, Çili’de yeni bir çöp krizi patlak verdi. zmir Büyükehir Belediyesi tarafndan yer araylar sonuçsuz kalan ve Bakan Aziz Kocaolu’nun da “Kentte 9 senedir çözemediimiz tek konu” dedii çöp tesisi konusu, Harmandal’ndaki vatandalar yeniden isyana sürükledi. zmir’in çöp nöbetinden bunalan vatanda yollara dökülüp, çöp kamyonlarna “Dur” derken, Harmandal’nda bir günlük zoraki tatil yaand ve kentin çöpleri kamyon kasalarnda kald. Vatandalarn akam saatlerinde eylemlerine ara vermeleri ile birlikte “kasada kalan” çöpler tesise gönderildi, ancak kentteki çöp toplama trafiinde de aksamalar yaand.

Yüzülecek körfez deil, temiz hava istiyoruz”

Çöp tesisi nedeniyle ilçede yaanan hava kirliliini gerekçe gösteren Harmandal halk sabahn erken saatlerinden itibaren aileleri ile birlikte yollara dökülerek barikatlar kurdu ve tesise giden trlar ile çöp kamyonlarnn yolunu kesmeye balad. Eylemini gün boyunca sürdüren halk bölgeye gelen çevik kuvvet ekipleri ve Büyükehir Belediyesi yetkililerince de ikna edilemedi. "Yüzülecek körfez deil, temiz ve salkl hava istiyoruz”, Yava yava ölüyoruz”, “Ölmek istemiyoruz, rahat nefes almak istiyoruz” yazl pankartlarla eylemlerine devam eden vatandalar, olay haber alp kendilerini sakinletirmek amac ile bölgeye gelen CHP Çili lçe Bakan Nihat Gültekin'in de ikna çabalarna cevap vermeyerek yolu çöp kamyonlarna açmad. Gültekin'in, Bakan Kocaolu ile yapt görüme sonrasnda halk ile görüerek eyleme son vermek istemesi üzerine “Somut çözüm yoksa, eyleme devam edeceiz” cevab veren halk bekleyie devam etti.

Sorun çözülmezse AHM’ye gidecekler

Hiçbir belediyenin istememesinden dolay çöp sorununun Harmandal’nn sorunu deil kaderi olduunu vurgulayan Harmandal sakinleri, etrafa yaylan pis kokudan dolay balkonlarnda dahi oturamadklarn kaydederken, yaanan çöp sorununu Avrupa nsan Haklar Mahkemesi’ne tayacaklarn söyleyerek, çöp depolama alannn ilçeden kaldrlmasn istedi. Vatandalar adna bir basn açklamas okuyan mahalle sakini Safiye Ylmaz ise, “Artk sesimizi duyun. Biz bu olumsuzluklara katlanmak ve salksz ortamda yaamaya mahkûm edilmek istemiyoruz. Vatanda olarak ciddiye alnmak istiyoruz. Verilen sözlerin tutulmamasndan bktk artk” diye konutu.

Muhtar Kazar: zmir’in çöpünü pisliini çekmek zorunda deiliz

Daha önceki çöp krizine de tank olduunu kaydeden Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Dursun Ali Kazar ise; “Seçim dönemi geldiinde çöplüü kaldryorlar, seçimler bittii zaman çöplük için yer aryorlar. Hep ayn aldatmaca. Bu sefer bizi kimse kandramaz. Bu çöplük buradan kalkmad sürece Aziz Kocaolu bizden oy beklemesin. En büyük ve etkili silahmz olan oylarmz bizi bu dertten kurtarana vereceiz. Aziz Kocaolu bize somut bir çözüm ile gelene kadar oturma eylemlerimiz de sürecek. Artk kimse bizi zehirlemesine izin vermeyeceiz. zmir'in çöpünü pisliini çekmek zorunda deiliz” dedi. Çocuklarn da kucaklarna alarak gelen ve daha önce de defalarca eylem yapan Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin oturma eylemi havann kararmas ile birlikte son bulurken, sabah yeniden toplanarak yol kapatma eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Tartan hem özür diledi, hem sabr istedi

Yaanan kriz sonras akam saatlerinde bir basn açklamas yaynlayan Konak Belediye Bakan Hakan Tartan, yaanan sknt ve eylem nedeniyle vatandalarn maduriyet yaamamalar amacyla uyarda bulundu. Bakan Tartan, Konak ilçe snrlarnda günlük üç vardiya halinde çöp toplandn, kamyonlarn sabah saatlerinden beri döküm yapamad için dolu olarak beklediini hatrlatt. Tartan, bu nedenle 03.00-23.00 ile 23.00-07.00 saatlerinde çalan kamyonlarn doluluk nedeniyle çöp alamayacan dile getirerek vatandalardan anlay beklediklerini söyledi.

Gültekin: Kriz geçici olarak sonland

Süreci en yakndan takip eden isimlerden birisi olan ve vatandalarla eylem boyunca ilgilenerek tek skntlarna kulak veren CHP Çili lçe Bakan Nihat Gültekin, eylemin birkaç gün daha devam etme olasl bulunduuna dikkat çekerek; “Halkn tepkisi bir süre daha devam edecektir. çinde muhtarlarn da olduu bir ekip Büyükehir Belediyesi’ne giderek Aziz Kocaolu ile görüeceini belirtti. Zaten Büyükehir Belediye Bakan Aziz Kocaolu bu konu hakknda tüm gayreti gösteriyor. Kendisi ile olan görümemizde, Harmandal’dan bu çöpü kaldrmak amac ile tüm çalmalarn ve yer araylarn sürdürdüünü dile getirdi. Tüm bunlar halkmza da aktardm. Onlar da durumun farknda. Bölgedeki sorunlar yetkili merciler ile görüerek, skntlar aktardk. Biz bu skntlarn bir an önce çözülmesini istiyoruz” eklinde konutu. Gültekin ayrca, çöp kamyonlarnn akam saatlerine dek yolda beklediini ve çöp dökme ilemlerinin gecikmeli de olsa yeniden baladn kaydetti.

Muhtarlar ve halk, Büyükehir ile görüecek

2007 ylnda da Çevre ve Orman Bakanl tarafndan yaynlanan raporda çöplerden salnan gaz nedeni ile patlama riski bulunduu açklanan tesisin, yine ehrin kuzey ve güneyinde kurulacak iki adet kat atk bertaraf tesisi ile ömrünü tamamlayarak kapatlaca açklanmt. Yeni tesisleri beklemekten bunalan ve yaanan skntya bir an önce son vermek isteyen Mahalle Muhtar Dursun Ali Kazar ve halk, toplam 6 kiilik ekiple sabah saatlerinde harekete geçti. Srasyla Çili Emniyet Müdürlüü, zmir Emniyet Müdürlüü, zmir Valilii ve zmir Büyükehir Belediyesi’ni ziyaret edecek olan ekip, yapt görümeler sonrasnda uzla salayarak çöp isyann sonlandrmay deneyecek.

Erman ENTÜRK

 Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel