28 Ocak 2015 aramba

Piyasalar:   USD: 2,3680up  |  EURO: 2,6915down  |  MKB: 91.287up

Kocaolu ile minibsler kavgasnda dm zld

  Yaklak 4 yldr Bakan Kocaolu ile Minibüsçüler Odas’n kar karya getiren minibüslerin toplu ulama katlp katlmayaca


Kocaolu ile minibsler  kavgasnda dm zld

 

Yaklak 4 yldr Bakan Kocaolu ile Minibüsçüler Odas’n kar karya getiren minibüslerin toplu ulama katlp katlmayaca konusu çözüme kavuuyor. 30 Haziran’a kadar elektronik kart sistemine geçilecek ve ardndan havuz sistemi ilemeye balayacak

Büyükehir Belediye Bakan Aziz Kocaolu, Buca Kaynaklar’da Birlik Otel’de zmir Minibüsçüler Esnaf Odas’nn düzenledii piknie katld. zmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Morolu, Aytun Çray, Mehmet Ali Susam ve CHP l Bakan Ali Engin’in de katld piknikte, minibüsçülerin zmir’deki toplum ulam sistemine dahil edilmesi konusu gündeme geldi. zmir Esnaf ve Sanatkarlar Odas Bakan Zekeriya Mutlu, Bakan Aziz Kocaolu ile birlikte üç yldr Büyükehir toplu ulam sistemine entegreyi salamak için çaltklarn, ancak 90 dakika içerisinde yasa gerei ücretsiz veya indirimli binen yolcudan zarar edecekleri için sistemi hayata geçiremediklerini belirtti. Mutlu’dan sonra söz alan Kocaolu, minibüsçülerin de toplu ulam sistemine katlmasn salayacak çözüm yolu ilgili önemli açklamalar yapt.

Önce elektronik kart

Minibüsçü esnafnn belediyeden 9 yldr zarar görmediini ve bundan sonra da kesinlikle zarar görmeyeceini belirten Bakan Kocaolu, “Minibüsçü esnafnn kazanlm haklarnn kalc olmas için ve bir statüye balanmas için üç -dört senedir ciddi bir mücadele veriyorum. Yüzdük yüzdük kuyruuna geldik. Kanunen serbest tananlarn ne kadar olduunu belirleyebilmemiz için elektronik karta geçmemiz gerekiyordu. Bu konuda meslek gruplar ile birlikte mutabk kaldk. 30 Haziran’a kadar bu i halloluyor. Böylelikle yasa gerei ulamdan ücretsiz yararlarn saysn, hangi meslek grubunda olduklarn tespit edebileceiz. Salkl düzenleme için buna ihtiyacmz var” diye konutu.

Sonra havuz sistemi

Belediyelere verilen yasal görev çerçevesinde baz meslek gruplarn ücretsiz, örencilerini de indirimli tadklarnn altn çizen Bakan Kocaolu, “Bizim istediimiz bir havuz kurmak. Bu havuzda metro, ESHOT, ZBAN, ZULA, ZDENZ’in yan sra minibüsçüler de yer alacak. Minibüsçüler anlatmz bedel üzerinden bu yolcular tayacak. Çünkü yasa minibüsçüye ücretsiz tayacaksn demiyor. çileri Bakanl’na, Ulatrma, Denizcilik ve Haberleme Bakanl’na yaz ile bavurduk. Elektronik biletle elde edeceimiz bilgiler Austos aynda elimizde olur. O zaman ben her ay ‘u meslek gruplar için u kadar paray ulam havuzuna koyuyorum’ diyebileceim. Ulam havuzuna paray koyma yetkisini aldmz zaman herkesin hakkn vereceiz. Bunu yaptmz zaman minibüsçülerin çalma süresi en az 30 – 40 yl uzayacak. Bizim hedefimiz de bu” dedi.

 Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel