25 Ocak 2015 Pazar

Piyasalar:   USD: 2,3455up  |  EURO: 2,6419down  |  MKB: 90.736down

Greme kurtuluyor

Gürçeme heyelan bölgesinde bulunan 120 yapnn ykm 2 ay içinde tamamlanacak. Tehlike arz ettii için mülk sahipleri tarafndan terkedilen binalar yklmaya baland. Temelden ykmn ise, yeni yln ilk aylarnda tamamlanmas planlanyor.


Greme kurtuluyor

Gürçeme heyelan bölgesinde bulunan 120 yapnn ykm 2 ay içinde tamamlanacak. Tehlike arz ettii için mülk sahipleri tarafndan terkedilen binalar yklmaya baland. Temelden ykmn ise, yeni yln ilk aylarnda tamamlanmas planlanyor.

Yllardr göç alan ve buna bal olarak çarpk kentlemenin getirdii skntlar yaayan zmir'de kentsel dönüüm çalmalar devam ediyor. zmir Büyükehir Belediyesi, Kadifekale’nin ardndan Gürçeme’de de kentsel dönüüm çalmalarn balatt. Gürçeme heyelan bölgesini çarpk yaplamadan arndrmak için yola çkan zmir Büyükehir Belediyesi, hzl çalma temposuyla sona yaklayor. Jeolojik açdan sakncal bölgede bulunan 120 yap boaltlyor.

Birinci derecede deprem kuanda olan zmir’de Kadifekale heyelan bölgesinin ardndan Gürçeme heyelan bölgesinin de kamulatrlarak ykm çalmalarna ksmen baland.

Heyelan bölgesinde bulunan 120 yapnn bir ksm, tehlikeli olduu için sahipleri tarafndan boaltld ve boaltlan evlerin çat ve pencereleri evsizler tarafndan barnak olarak kullanlmamas için ykld. Tehlike yaratt için çat ve pencereleri sökülen yaplarn 2 ay içinde tamamen yklmas bekleniyor. Büyükehir Belediyesi bölgedeki tüm mülk sahipleri ile görüerek, kamulatrma bedelleri karlnda Uzundere Toplu Konutlar’ndan daire tahsis önerisi getirildiini belirtti.

 

Kadifekale temizlendi, aydnlatld

1978 ylndaki Bakanlar Kurulu kararyla “afete maruz bölge” ilan edilen 42 hektar alan üzerindeki mariye, 19 Mays, Veziraa, Hasan Özdemir, Yeildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulatrma karar alnmt. Heyelan bölgesinde bulunan 1968 yap için 2007’de balayan ykmlar kapsamnda u ana kadar 1600 yap ykld.

Kadifekale heyelan tehlikesi altndaki bölgeyi boaltarak rekreasyon alan olarak düzenlemeye balayan Büyükehir Belediyesi, kamulatrlmas yönünde uzlama salanan yaplardan bin 760’nn ykmn tamamlad. Proje kapsamnda toplam bin 968 konut yklacak. Geriye kalan 208 bina için çalmalar sürüyor. Toplam 420 bin metrekarelik alana sahip olan Kadifekale Heyelan Bölgesi’ndeki konutlar etap etap yklyor.

Bir yandan Kale’deki salksz konutlar ortadan kaldran Büyükehir Belediyesi, dier yandan da yklan alanlardaki yeillendirme çalmalarn sürdürüyor. Alana, bahar aylarnda sedir, sla, erguvan, fstk çam, ligustrum, süs erii, süs kiraz, süs elmas, leylandi, aaç hatmi, defne ve güney feneri türlerinden olmak üzere toplam bin 35 aaç dikilmiti. Bitkilendirme yaplacak yerlerde hazrlk çalmalar da devam ediyor. Molozlarn kaldrld alanlarda zemin temizlenerek dikime hazr hale getiriliyor.

Agora ve Kadifekale aksndaki çalmalar younlatran ve bölgeyi “turizm çekim merkezi” haline getirmek isteyen ve kamulatrma çalmalar biten 42 hektarlk alanda rekreasyon alan düzenleyecek olan Büyükehir Belediyesi, ykm yaplan yerleri yeillendiriyor.

 

 Haberi Payla

FacebookDiggYahooMySpace

Metin Araçlar

BytKlt


En Çok Okunan Haberler
Residence Travel