Çiğli’de yeniden çöp isyanı

Çiğli’de yeniden çöp isyanı

15 Mart 2013 Cuma

Son aylarda kentin başlıca sorunlarından biri haline gelen ve kurulacak katı atık bertaraf tesisi ile ilgili tartışmaların hızla devam ederken, Çiğli’de yeni bir çöp krizi patlak verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yer arayışları sonuçsuz kalan ve Başkan Aziz Kocaoğlu’nun da “Kentte 9 senedir çözemediğimiz tek konu” dediği çöp tesisi konusu, Harmandalı’ndaki vatandaşları yeniden isyana sürükledi. İzmir’in çöp nöbetinden bunalan vatandaş yollara dökülüp, çöp kamyonlarına “Dur” derken, Harmandalı’nda bir günlük zoraki tatil yaşandı ve kentin çöpleri kamyon kasalarında kaldı. Vatandaşların akşam saatlerinde eylemlerine ara vermeleri ile birlikte “kasada kalan” çöpler tesise gönderildi, ancak kentteki çöp toplama trafiğinde de aksamalar yaşandı.

Yüzülecek körfez değil, temiz hava istiyoruz”

Çöp tesisi nedeniyle ilçede yaşanan hava kirliliğini gerekçe gösteren Harmandalı halkı sabahın erken saatlerinden itibaren aileleri ile birlikte yollara dökülerek barikatlar kurdu ve tesise giden tırlar ile çöp kamyonlarının yolunu kesmeye başladı. Eylemini gün boyunca sürdüren halk bölgeye gelen çevik kuvvet ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerince de ikna edilemedi. "Yüzülecek körfez değil, temiz ve sağlıklı hava istiyoruz”, Yavaş yavaş ölüyoruz”, “Ölmek istemiyoruz, rahat nefes almak istiyoruz” yazılı pankartlarla eylemlerine devam eden vatandaşlar, olayı haber alıp kendilerini sakinleştirmek amacı ile bölgeye gelen CHP Çiğli İlçe Başkanı Nihat Gültekin'in de ikna çabalarına cevap vermeyerek yolu çöp kamyonlarına açmadı. Gültekin'in, Başkan Kocaoğlu ile yaptığı görüşme sonrasında halk ile görüşerek eyleme son vermek istemesi üzerine “Somut çözüm yoksa, eyleme devam edeceğiz” cevabı veren halk bekleyişe devam etti.

Sorun çözülmezse AİHM’ye gidecekler

Hiçbir belediyenin istememesinden dolayı çöp sorununun Harmandalı’nın sorunu değil kaderi olduğunu vurgulayan Harmandalı sakinleri, etrafa yayılan pis kokudan dolayı balkonlarında dahi oturamadıklarını kaydederken, yaşanan çöp sorununu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyleyerek, çöp depolama alanının ilçeden kaldırılmasını istedi. Vatandaşlar adına bir basın açıklaması okuyan mahalle sakini Safiye Yılmaz ise, “Artık sesimizi duyun. Biz bu olumsuzluklara katlanmak ve sağlıksız ortamda yaşamaya mahkûm edilmek istemiyoruz. Vatandaş olarak ciddiye alınmak istiyoruz. Verilen sözlerin tutulmamasından bıktık artık” diye konuştu.

Muhtar Kazar: İzmir’in çöpünü pisliğini çekmek zorunda değiliz

Daha önceki çöp krizine de tanık olduğunu kaydeden Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar ise; “Seçim dönemi geldiğinde çöplüğü kaldırıyorlar, seçimler bittiği zaman çöplük için yer arıyorlar. Hep aynı aldatmaca. Bu sefer bizi kimse kandıramaz. Bu çöplük buradan kalkmadığı sürece Aziz Kocaoğlu bizden oy beklemesin. En büyük ve etkili silahımız olan oylarımızı bizi bu dertten kurtarana vereceğiz. Aziz Kocaoğlu bize somut bir çözüm ile gelene kadar oturma eylemlerimiz de sürecek. Artık kimse bizi zehirlemesine izin vermeyeceğiz. İzmir'in çöpünü pisliğini çekmek zorunda değiliz” dedi. Çocuklarını da kucaklarına alarak gelen ve daha önce de defalarca eylem yapan Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin oturma eylemi havanın kararması ile birlikte son bulurken, sabah yeniden toplanarak yol kapatma eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Tartan hem özür diledi, hem sabır istedi

Yaşanan kriz sonrası akşam saatlerinde bir basın açıklaması yayınlayan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, yaşanan sıkıntı ve eylem nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşamamaları amacıyla uyarıda bulundu. Başkan Tartan, Konak ilçe sınırlarında günlük üç vardiya halinde çöp toplandığını, kamyonların sabah saatlerinden beri döküm yapamadığı için dolu olarak beklediğini hatırlattı. Tartan, bu nedenle 03.00-23.00 ile 23.00-07.00 saatlerinde çalışan kamyonların doluluk nedeniyle çöp alamayacağını dile getirerek vatandaşlardan anlayış beklediklerini söyledi.

Gültekin: Kriz geçici olarak sonlandı

Süreci en yakından takip eden isimlerden birisi olan ve vatandaşlarla eylem boyunca ilgilenerek tek sıkıntılarına kulak veren CHP Çiğli İlçe Başkanı Nihat Gültekin, eylemin birkaç gün daha devam etme olasılığı bulunduğuna dikkat çekerek; “Halkın tepkisi bir süre daha devam edecektir. İçinde muhtarların da olduğu bir ekip Büyükşehir Belediyesi’ne giderek Aziz Kocaoğlu ile görüşeceğini belirtti. Zaten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu konu hakkında tüm gayreti gösteriyor. Kendisi ile olan görüşmemizde, Harmandalı’dan bu çöpü kaldırmak amacı ile tüm çalışmalarını ve yer arayışlarını sürdürdüğünü dile getirdi. Tüm bunları halkımıza da aktardım. Onlar da durumun farkında. Bölgedeki sorunları yetkili merciler ile görüşerek, sıkıntıları aktardık. Biz bu sıkıntıların bir an önce çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. Gültekin ayrıca, çöp kamyonlarının akşam saatlerine dek yolda beklediğini ve çöp dökme işlemlerinin gecikmeli de olsa yeniden başladığını kaydetti.

Muhtarlar ve halk, Büyükşehir ile görüşecek

2007 yılında da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda çöplerden salınan gaz nedeni ile patlama riski bulunduğu açıklanan tesisin, yine şehrin kuzey ve güneyinde kurulacak iki adet katı atık bertaraf tesisi ile ömrünü tamamlayarak kapatılacağı açıklanmıştı. Yeni tesisleri beklemekten bunalan ve yaşanan sıkıntıya bir an önce son vermek isteyen Mahalle Muhtarı Dursun Ali Kazar ve halk, toplam 6 kişilik ekiple sabah saatlerinde harekete geçti. Sırasıyla Çiğli Emniyet Müdürlüğü, İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret edecek olan ekip, yaptığı görüşmeler sonrasında uzlaşı sağlayarak çöp isyanını sonlandırmayı deneyecek.

Erman ŞENTÜRK

 

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

“Hizmete sevdalı bir insanım”

“Hizmete sevdalı bir insanım”

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

"İzmir için hep beraber çalışalım"

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

“Seçim kontenjanı azaltılmalı”

“Seçim kontenjanı azaltılmalı”

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum