İşin ‘süt’ü çıktı

İşin ‘süt’ü çıktı

18 Ekim 2012 Perşembe

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve 0-5 yaş grubundaki çocukların sağlıklı gelişmesi hedeflenen “Süt Kuzusu Projesi” uygulamada yaşanan birçok sıkıntı yüzünden tartışmalara sebep oldu

“Büyükşehir’in sütü ile büyüyecekler” sloganı ile 166 mahallede 46 bin eve İzmirli üretici kooperatiflerden alınan sütleri dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi; esas ihtiyaç sahiplerini belirlemekte ve süt dağıtımında birçok sıkıntıyla boğuşuyor. Mahalle muhtarları ile ortak yürütülen projede, kayıt esnasında ve dağıtım yapılacak evlerin belirlenmesinde bir sistem eksikliği göze çarparken, belediye tarafından tutanak dahilinde dağıtılan birçok süt yerini bulamıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda İzmir’deki mahalle muhtarları ile bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, süt dağıtımı ve diğer sosyal yardım kampanyalarında izlenecek yol haritasını belirlemek üzere bir toplantı düzenledi. Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin yönetimindeki toplantıda, süt dağıtımıyla ilgili sıkıntılar masaya yatırılırken, Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi konusunda muhtarlardan destek istedi.

Keskin, yaşanan sıkıntıları olağan olarak nitelerken, projenin henüz pilot uygulama aşamasında olduğunu ve ancak 2013 yılında sağlıklı bir şekilde hayata geçebileceğini dile getirdi. Ayrıca, kampanyanın başlangıcında muhtarlara gerekli duyuruları yaptıklarını da belirten Keskin; destek alamadıkları için kampanyayı tamamen kendi çabaları ile yürüttüklerini ve ihtiyaca yönelik bir veritabanına sahip olmadıklarını da söyledi.

“Dağıtımda ana kıstas ailenin maddi durumudur“ diyen Keskin; “Ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden daha az ise, o aile yardıma muhtaç sayılmaktadır ve süt dağıtımı kampanyasında çocukları için süt almaya hak kazanır. Biz belediye olarak, sadece evrak üzerinden gerçekte kimin ihtiyaç sahibi olup olmadığını belirlememiz imkansız. Bu hususta çevreyi daha iyi bilen ve aileleri daha iyi tanıyan muhtarlarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Kaldı ki, bugüne kadar yaşanan sıkıntılar oldukça normal” dedi.

Keskin, yer yer tansiyonun yükseldiği toplantıda, muhtarların “Adaletsiz dağıtım yapılıyor, vatandaş bu kampanyadan faydalanamıyor” itirazlarına ise; “Dediğim gibi, proje pilot aşamasındaydı. Uygulamanın verimliliğini ve vatandaşların geri bildirimini test ettik. Kayıt süreci devam ediyor. Asıl sağlıklı dağıtım 2013 yılında başlayacak” şeklinde cevap verdi. 

Tek yetkili muhtarlar mı?

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalar yapan mahalle muhtarları ise, belediyenin topu kendilerine atarak kolaya kaçtığını savundu. Mirali Mahallesi Muhtarı Mehmet Yıldız, vatandaşın belediyenin reklamlarına kanarak muhtarlıkta kuyruğa girdiğini belirtirken, “Biz uygulamanın pilot bölge olduğunu yeni öğreniyoruz. Ben bunu bilmeden vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyorum. Doğru düzgün izah edebildiğim bir şey yok. Belediye bize gereken desteği sağlamıyor. Ben kapıma gelen ihtiyaç sahibi vatandaşa zaten o belgeyi vermek zorundayım. Benim görevim bu. Mahallemiz zaten fakir bir mahalle, ben o insanları senin durumun yok diyerek geri çevirme lüksüne sahip değilim” diyerek yaşanan sıkıntıyı dile getirdi.

Emir Sultan Mahallesi Muhtarı Muzaffer Dinsever ise, “Benim mahallemde başvuru sayısı 10 kişiyi geçmiyor. Ancak mahallede yaşayanların buna ihtiyacı var. Dağıtım konusunda son söz bende. Belediye bana bu yetkiyi verdi fakat takibini nasıl yapayım? Dağıtılan sütler yerini bulacak mı?” dedi.

Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Cemal Demirci, Kaymakamlık tarafından kullanılan Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’nin kullanıldığı takdirde sorunun ortadan kalkacağını savunurken, ortada bir yetki sıkıntısı bulunduğunu belirtti. “Belediye gibi bir kurum bunu belirleyemezken, ben kendi başıma bu işin takibini nasıl yapayım? Başvuruya gelen herkese tek tek ‘maaş bordronu getir’ mi diyeceğim? O sütlerin gerçekten ihtiyacı olanlara ulaşmasını isterim ama, bu sistemle bu iş gerçekten çok zor. Şimdiye kadar kaç kişiye belge verdim ve dağıtım için belediyeye yönlendirdim ben de bilmiyorum. Ortada belli bir düzen yok” dedi.

Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan ise, mahallesinin maddi durumunun iyi olduğunu belirterek, yardımın gerçekten ihtiyacı olan semtlere yapılması gerektiğini savundu. Dağıtım kesinlikle gelir grubuna göre belirlenmeli ve iyi bir araştırmadan sonra yapılmalı. Adaletli olunduğu takdirde sıkıntı yaşanmayacağını savunan Pekcan, sosyal belediyecilik anlayışına yakışan davranışın yardımı gerçekten zor durumda olan ailelere yapmak olduğunu da sözlerine ekledi. “Mahalle olarak gelir düzeyi yüksek bir bölgedeyiz. Apartman görevlileri bile normal birinden üç kat fazla kazanıyor. Belediye bugüne kadar bu bölgede dağıtım yapmadı. Ben de muhtar olarak bu konu hakkında henüz talep almadım. Ancak işin denetimi ve ihtiyaç sahiplerinin tespiti bize bırakılmamalı. Bu bizim altından kalkabileceğimiz bir iş değil. Okulların kayıt döneminde bile ikametler birbirine giriyor. Aynı sıkıntı süt dağıtımında tekrar yaşanacak. Sistemde bir yanlışlık var.

Süt almak için ne yapmak gerekiyor?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen süt dağıtımı kampanyasından faydalanmak isteyen 0-5 yaş gurubu çocuğa sahip olan dar gelirli vatandaşlar, öncelikle bağlı bulundukları mahallenin muhtarına giderek aile sicil beyannamesi alıyor. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne giderek belgesini onaylatan aileler, çocukları için süt almaya hak kazanıyor. Sütler, evlere Büyükşehir Belediyesi ekiplerince teslim tutanağı ve imza karşılığında teslim ediliyor ve başka bir işleme gerek duyulmuyor. Ancak, başvuru sürecinde tek yetkili ve denetim organı mahalle muhtarları olduğundan, dağıtım sürecinde ve esas ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmada sıkıntılar oluşuyor.

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum