İzmir’e ÖSO üssü mü geliyor?

İzmir’e ÖSO üssü mü geliyor?

21 Mayıs 2013 Salı

İzmir’de Çiğli ve Menemen ilçeleri arasındaki bölgeye kurulacak olan mülteci kampına Suriyelilerin yerleştirilecek olması bölge halkının huzurunu kaçırırken Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Kazar “Hatay’da olanların İzmir’de olmayacağını kimin garanti edeceğini?’ soruyor

İzmir’in Çiğli ile Menemen ilçeleri arasındaki bölgeye kurulacak mülteci kampında kimlerin kalacağı kafaları karıştırdı. Kampta kalacak olanların Suriye kökenlilerden oluşması ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu olma ihtimalleri bölgede tedirginlik yarattı. Kampın kurulacağı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, "Bu kamplar kimin girdiği kimin çıktığı belli olmayan yerler. Bugün Hatay’da yaşananlar yarın İzmir’de de olabilir. Hepimiz tedirginiz ve kafamızda soru işaretleri var. Bölgemizde huzur kalmayacak" diye kampın mahallelerine kurulmasına karşı çıktı. Bu kampa gelen mültecilerin bulaşıcı hastalığı olanlardan seçilecek ve serbest dolaşım hakkı olması da Çiğli'yle bölgede yaşayanların tedirginliğini artırıyor.

700 kapasiteli olacak

İzmir'deki kampın kısa sürede Özgür Suriye Ordusu'nun karargahı olabileceği ihtimali konuşulurken, İzmir Çiğli'de de kurulacak mülteci kampı da 700 kişi kapasiteli olacağı öğrenildi. 2014'te mültecilerin gelmeye başlayacağı kampın çevresinde yaşayan halk ise tedirgin olduklarını söylüyor. Gelecek mültecilerin serbest dolaşım hakkının da olması durumunda, bulaşıcı hastalık risklerinin artabileceği ileri sürülüyor.

Halkın kamptan dolayı tedirginlik ve korku içinde olduğunu dile getiren Muhtar Dursun Ali Kazar, 6 ay içinde mültecilerin geleceğini ve çalışmaların hızla sürdüğünü aktardı. “Bu kamplar, kimin girdiği kimin çıktığı belli olmayan yerler“ diye konuşan Kazar, Hatay'da yaşananların yarın İzmir'de de yaşanabileceğinin altına çizerek “Hepimiz tedirginiz ve kafamızda soru işaretleri var. Sorularımız yanıtlanmıyor. Burada kimler kalacak, kimler çalışacak? Buna yanıt verilmiyor. Gelenlerin serbest dolaşım izni olacak. Bölgemizde huzur kalmayacak. Gelenlerin içinde ajanlar da bulunacak. Hatay'da yaşananlar burada yaşanacak diye korkuyoruz. Bu yaşananların ardından halkımızla mülteciler arasında ilişkiler olumlu olur mu, o sorunun yanıtını da bilmiyorum” açıklamalarında bulundu. Kamp için kararın 2009 yılının 14 Ağustos tarihinde İzmir Büyükşehir Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanmasının ardından Çiğli Mecllisi’nde de oy birliğiyle kabul edildiğini vurgulayan Korkmaz “Bizim 2012 yılında haberimiz oldu. Neden aradan geçen onca zamana rağmen bölge halkına sorulmadı“ diye soruyor.

Aksünger: 2005’te nerden biliniyordu?

2005'te başlayan Avrupa Birliği Projesi'yle Türkiye’de toplam 9 mülteci kampı kurulmaya başlandığını, ve bu kampların toplamda bir milyona yakın mülteciyi ağırlayacak kapasite olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, “O zaman, bu kadar mülteci geleceği nereden biliniyordu? Bu kadar mülteciyi 2005'te tahmin etmek çok şaşırtıcı. 1 milyon nüfus küçük bir ülke demek. Ortadoğu, çok önceden planlanmış” dedi.

Mülteci kampının İzmir'in kalbine saplanmış hançer olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, iktidarın bu adımıyla İzmirlilerle hesaplaşmayı sürdürdüğünü kaydederek, şöyle konuştu: “Her türlü kötü niyetlinin, karanlık istihbarat ve terör organizasyonu elemanlarının cirit atabileceği Suriye kampına direnmeliyiz. Bu sözde mülteci kampını uğursuz bir hançer gibi İzmir’in bağrına saplanmasına engel olmalıyız. Bu kampın İzmir’e kurulmak istenmesinin nedeni AKP’nin İzmir’e ve İzmirlilere duydukları dinmez hıncın ve nefretin kanıtıdır.”

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum