Kentsel dönüşümün markası ‘Narlıdere’

Kentsel dönüşümün markası ‘Narlıdere’

24 Şubat 2012 Cuma

Kentsel dönüşümün tüm yönleriyle başarılı bir şekilde uygulandığı tek ilçe belediyesi olan Narlıdere Belediyesi, hedefine doğru, hızlı adımlarla ilerliyor. Narlıdere, “gecekondusuz tek ilçe” unvanını alarak marka olmayı hedefliyor.

2000 yılında başlayan, Narlıdere’nin köy havasından modern bir görünüşe ve yaşam tarzına geçiş yapması için planlanan Kentsel dönüşüm projesini, 2 bölümde inceleyebiliriz; kent yenileme, eski dokuyu yenileme. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'un hedefi; gecekondular ile oluşan görüntü kirliliğinden ilçeyi kurtarıp, modern, çağdaş ve Narlıdere’ye yakışan bir hale getirmek. Bir diğeri de eski dokuyu yenilerken çevreye duyarlı yaşanılabilir, konforlu alanları ilçeye kazandırmak.

Gecekondu bölgeleri olan 2.İnönü mahallesinde 800 konut ile başlayan ve Atatürk Mahallesi ile devam eden proje, sadece bir dönüşüm projesi değil, aynı zamanda gecekondudan modern apartmanlara geçilirken, sosyal barışa atılan başarılı bir imza. Başkan Batur'a göre, bu proje kapsamında hiçbir hak sahibi mağdur edilmedi veya daha önceden yaşadığı bölgeden ayrılmaya zorlanmadı.

 

Uygulamalar

 

Narlıdere Belediyesi tarafından uygulanan kentsel dönüşüm projesinin başarı sırrı ise halk ile barışık, çevre ile barışık bir şekilde günümüz insanının hak ettiği yaşam alanlarını oluştururken, kimliğini kaybetmeyen ve bölgesinin değerine değer katan bir uygulama olması. Herkesin mutlu olması projenin ne kadar sağlıklı bir şekilde uygulandığını da göstermekte.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, kentsel dönüşümün ilk başladığı 2000 yılında 2.İnönü mahallesindeki projenin uygulanacağı alandaki hak sahipleri ile birebir görüştüklerini, bölge halkını ikna ettiklerini ve sonrasında da 800 gecekonduda değişim aşamasına geçildiğini söyledi.

 

Altyapı hizmetleri

 

 

Eski dokuyu yenileme projesinde ise altyapı kanalizasyon sistemleri dahil olmak üzere, eski binaları yıkılıp, yerine bugünkü modern ve bölgeyi çekim merkezi haline getiren binalar yapıldı. Yenikale’de 600, Ilıca'da 400, Narlı’da 100 eski binanın yıkılarak, Narlıdere'nin modern bir görünüşe sahip olması sağlandı. 2. İnönü ve Atatürk mahallesi ile birlikte 3yıl içerisinde bugüne kadar yapılan 1800 konut sayısının ikiye katlanacağını söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “kentsel dönüşüm ve eski dokuyu yenilemede tek ve başarılı ilçe olmamız bizi gururlandırıyor. Projelerin başladığı günden bugüne, amacımız sadece bina yapmak değil, ilçeye değer katmaktı. Halkın bizi desteklemesi, bizim başarılı olmamızı sağlamıştır. 2 inönü’de ve Atatürk mahallesinde geri kalan gecekondular için gereken projeler hazırlandı. 1291 gecekondu ve bu gecekondularda yaşayan insanlarımız, modern ve kaliteli bir hayata yaşamaya başlamak için gün sayıyor. Tüm planlarımız hazır ve 2015 yılı itibari ile gecekondu ile ilgili tüm sorunlarını halletmiş, dönüşümünü tamamlamış bir Narlıdere gün yüzüne çıkacak. Bu müjdeyi de buradan vermiş oluyorum. 2000 yılında başladığımız bu değişimde bizde geliştik ve tecrübe kazandık. Fakat her şeyin ötesinde halk bize inandı, güvendi. Elele çalıştık, başarıda halk ile belediye arasında oluşan karşılıklı güven bize yüzde yüz başarı sağlamıştır” dedi.

İşte 4 yenileme projesi

 

Yenikale Mahallesi; Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, 1999 yerel seçimlerinde koltuğa oturur oturmaz ilk kent yenileme projesini Yenikale Mahallesi’nde başlattı. Narlıdere’nin en eski ikinci yerleşim bölgesi olan Yenikale Mahallesi’ndeki çoğu tek katlı ve daracık sokaklar arasındaki 300’e yakın ev yıkıldı. Yerlerine parkları, geniş yolları, kaldırımlarıyla modern 600’ye yakın evin yapımına başladı. Projenin yüzde 90’nı tamamlandı.

Yeniköy Mahallesi: Narlıdere’nin en eski 3. mahallesi olan Yeniköy’de de eski dokuyu yenileme projesi, 2000 yılında başladı. 120 eski ev yıkıldı. 300'e yakın modern binalarda ev yapıldı. Bu proje 2006 yılında tamamlandı.

Yukarıköy Projesi: Narlıdere’nin yine en eski yerleşim yeri olan Narlı Mahallesi içindeki Yukarıköy bölgesinde eski dokuyu yenileme projesine 2005 yılında başlandı. Bu bölgedeki 120’ye yakın eski binanın yıkımı gerçekleşti. Yeni yapılan imar planı doğrultusunda geniş yolları, parklarıyla modern kentin adımları atıldı. 220 yeni konutun yapılacağı bu bölgedeki çalışmalar hızla sürüyor.

2. İnönü Mahallesi projesi: Başkan Abdül Batur, eski dokuyu yenileme projelerinin yanı sıra Narlıdere’nin sırtlarındaki gecekondularla dolu çirkin görüntüyü de değiştirmek için kolları sıvadı. Bölgedeki 550 gecekondu yıkıldı. Yerine son derece modern her türlü donanımı olan çağdaş şehirciliği gereği bin 500’e yakın konut yapıldı. Gecekondu sahipleri haklarını sonuna kadar aldı. Bölge yepyeni bir görünüme kavuştu. Narlıdere Belediyesi, gecekonduyu yenileme projesini başaran Türkiye’deki ender belediyelerden biri oldu. İkinci İnönü Mahallesi’ndeki Narkent projesi Türkiye’ye örnek model oldu.

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum