Kocaoğlu ile minibüsçüler kavgasında düğüm çözüldü

Kocaoğlu ile minibüsçüler  kavgasında düğüm çözüldü

20 Mayıs 2013 Pazartesi

 

Yaklaşık 4 yıldır Başkan Kocaoğlu ile Minibüsçüler Odası’nı karşı karşıya getiren minibüslerin toplu ulaşıma katılıp katılmayacağı konusu çözüme kavuşuyor. 30 Haziran’a kadar elektronik kart sistemine geçilecek ve ardından havuz sistemi işlemeye başlayacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca Kaynaklar’da Birlik Otel’de İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası’nın düzenlediği pikniğe katıldı. İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Aytun Çıray, Mehmet Ali Susam ve CHP İl Başkanı Ali Engin’in de katıldığı piknikte, minibüsçülerin İzmir’deki toplum ulaşım sistemine dahil edilmesi konusu gündeme geldi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Başkan Aziz Kocaoğlu ile birlikte üç yıldır Büyükşehir toplu ulaşım sistemine entegreyi sağlamak için çalıştıklarını, ancak 90 dakika içerisinde yasa gereği ücretsiz veya indirimli binen yolcudan zarar edecekleri için sistemi hayata geçiremediklerini belirtti. Mutlu’dan sonra söz alan Kocaoğlu, minibüsçülerin de toplu ulaşım sistemine katılmasını sağlayacak çözüm yolu ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Önce elektronik kart

Minibüsçü esnafının belediyeden 9 yıldır zarar görmediğini ve bundan sonra da kesinlikle zarar görmeyeceğini belirten Başkan Kocaoğlu, “Minibüsçü esnafının kazanılmış haklarının kalıcı olması için ve bir statüye bağlanması için üç -dört senedir ciddi bir mücadele veriyorum. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Kanunen serbest taşınanların ne kadar olduğunu belirleyebilmemiz için elektronik karta geçmemiz gerekiyordu. Bu konuda meslek grupları ile birlikte mutabık kaldık. 30 Haziran’a kadar bu iş halloluyor. Böylelikle yasa gereği ulaşımdan ücretsiz yararların sayısını, hangi meslek grubunda olduklarını tespit edebileceğiz. Sağlıklı düzenleme için buna ihtiyacımız var” diye konuştu.

Sonra havuz sistemi

Belediyelere verilen yasal görev çerçevesinde bazı meslek gruplarını ücretsiz, öğrencilerini de indirimli taşıdıklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Bizim istediğimiz bir havuz kurmak. Bu havuzda metro, ESHOT, İZBAN, İZULAŞ, İZDENİZ’in yanı sıra minibüsçüler de yer alacak. Minibüsçüler anlaştığımız bedel üzerinden bu yolcuları taşıyacak. Çünkü yasa minibüsçüye ücretsiz taşıyacaksın demiyor. İçişleri Bakanlığı’na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na yazı ile başvurduk. Elektronik biletle elde edeceğimiz bilgiler Ağustos ayında elimizde olur. O zaman ben her ay ‘şu meslek grupları için şu kadar parayı ulaşım havuzuna koyuyorum’ diyebileceğim. Ulaşım havuzuna parayı koyma yetkisini aldığımız zaman herkesin hakkını vereceğiz. Bunu yaptığımız zaman minibüsçülerin çalışma süresi en az 30 – 40 yıl uzayacak. Bizim hedefimiz de bu” dedi.

 

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum