Gürçeşme kurtuluyor

Gürçeşme kurtuluyor

01 Kasım 2011 Salı

Gürçeşme heyelan bölgesinde bulunan 120 yapının yıkımı 2 ay içinde tamamlanacak. Tehlike arz ettiği için mülk sahipleri tarafından terkedilen binalar yıkılmaya başlandı. Temelden yıkımın ise, yeni yılın ilk aylarında tamamlanması planlanıyor.

Yıllardır göç alan ve buna bağlı olarak çarpık kentleşmenin getirdiği sıkıntıları yaşayan İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’nin ardından Gürçeşme’de de kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı. Gürçeşme heyelan bölgesini çarpık yapılaşmadan arındırmak için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hızlı çalışma temposuyla sona yaklaşıyor. Jeolojik açıdan sakıncalı bölgede bulunan 120 yapı boşaltılıyor.

Birinci derecede deprem kuşağında olan İzmir’de Kadifekale heyelan bölgesinin ardından Gürçeşme heyelan bölgesinin de kamulaştırılarak yıkım çalışmalarına kısmen başlandı.

Heyelan bölgesinde bulunan 120 yapının bir kısmı, tehlikeli olduğu için sahipleri tarafından boşaltıldı ve boşaltılan evlerin çatı ve pencereleri evsizler tarafından barınak olarak kullanılmaması için yıkıldı. Tehlike yarattığı için çatı ve pencereleri sökülen yapıların 2 ay içinde tamamen yıkılması bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi bölgedeki tüm mülk sahipleri ile görüşerek, kamulaştırma bedelleri karşılığında Uzundere Toplu Konutları’ndan daire tahsis önerisi getirildiğini belirtti.

 

Kadifekale temizlendi, aydınlatıldı

1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla “afete maruz bölge” ilan edilen 42 hektar alan üzerindeki İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. Heyelan bölgesinde bulunan 1968 yapı için 2007’de başlayan yıkımlar kapsamında şu ana kadar 1600 yapı yıkıldı.

Kadifekale heyelan tehlikesi altındaki bölgeyi boşaltarak rekreasyon alanı olarak düzenlemeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırılması yönünde uzlaşma sağlanan yapılardan bin 760’ının yıkımını tamamladı. Proje kapsamında toplam bin 968 konut yıkılacak. Geriye kalan 208 bina için çalışmalar sürüyor. Toplam 420 bin metrekarelik alana sahip olan Kadifekale Heyelan Bölgesi’ndeki konutlar etap etap yıkılıyor.

Bir yandan Kale’deki sağlıksız konutları ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da yıkılan alanlardaki yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor. Alana, bahar aylarında sedir, sığla, erguvan, fıstık çamı, ligustrum, süs eriği, süs kirazı, süs elması, leylandi, ağaç hatmi, defne ve güney feneri türlerinden olmak üzere toplam bin 35 ağaç dikilmişti. Bitkilendirme yapılacak yerlerde hazırlık çalışmaları da devam ediyor. Molozların kaldırıldığı alanlarda zemin temizlenerek dikime hazır hale getiriliyor.

Agora ve Kadifekale aksındaki çalışmaları yoğunlaştıran ve bölgeyi “turizm çekim merkezi” haline getirmek isteyen ve kamulaştırma çalışmaları biten 42 hektarlık alanda rekreasyon alanı düzenleyecek olan Büyükşehir Belediyesi, yıkım yapılan yerleri yeşillendiriyor.

 

 

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

“Tohum ucuz, su ücretsiz olmalı”

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Halka açık çeşmede çıplak yıkandı!

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Adaylar sandıkta, sandık Ankara yolunda

Güncelleme: 01 Mart0 Yorum

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum