“Yargıtay’ın kararı halkı bağlamaz”

“Yargıtay’ın kararı halkı bağlamaz”

15 Ekim 2013 Salı

Avukatı Murat Ergün, “Balyoz dediğimiz dava her hâlükârda haklının lehine sonuçlanacaktır. Yargıtay’ın ne karar verdiğinin hak önünde hiçbir önemi yoktur. Yargıtay da karar verenler, tarihe nasıl geçecekleri hakkında karar vermişlerdir” diye konuştu

Balyoz davasında Koramiral Kadir Sağdıç, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu’nun, Ergenekon davasında Mustafa Balbay ve (E) Orgeneral Hasan Iğsız’ın Avukatı Murat Ergün, Vardiya Bizde Platformu üyeleri tarafından düzenlenen ve Yargıtay’ın Balyoz Davası’yla ilgili kararına tepkilerin dile getirildiği eyleme katıldı. Aynı zamanda Karşıyaka Platformu kurucularından olan Ergün, her cumartesi Konak’taki YKM’nin önünde toplanarak Türkiye’de yaşanan adaletsizliği protesto eden Vardiya Bizde Platformu’nu yalnız bırakmıyor.  Uzun süredir 'Sessiz Çığlık' adı altında devam eylemlerde bu hafta  'Adalet öldü, Allah rahmet eylesin' yazılı dövizler ve çeşitli cezalara çarptırılan askerlerin fotoğrafları taşındı. Katılımcılar tarafından Andımız okunarak başlayan eyleme Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Av. Murat Talat Ünlü de katıldı. Sesiz Çığlık eyleminde bir konuşma yapan ve dava sürecinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Ergün şunları söyledi: “Ne olursa olsun Atatürkçülerin umutsuzluğa kapılma veya pes etme gibi bir lüksü yoktur. En kötü koşullarda bile bizim rol modelimiz olan Atatürk ve silah arkadaşları gereğini yaptılar. Ergenekon, Balyoz ve Sözde Casusluk davalarında yaşadıklarımızın hukuki boyutunu size anlatmak istiyorum. Bu davalarda çok büyük mantık hataları yapıldı, bunu sadece sanık avukatı olarak söylemiyorum. Televizyonda bu konuda konuşma yapan gerek hükümete yakın yandaş olarak bilinen gazeteciler, gerekse kerameti kendinden menkul olan bazı hukukçular da çok ciddi mantık hatalarının yapıldığını söylemek zorunda kaldı.”

 

Vatan için üniformaya ihtiyaç yok

Askerlerin üniformalarının çıkartılması ya da hapse atılması onları vatansever olmaktan alıkoyamaz diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: “Resmi üniformaların askerlerin üzerinde olmaması onları vatanseverlikten geri koymayacaktır. Bunun en güzel örneğini de tarihte bize Atatürk göstermiştir. Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı’nı bir asker olarak değil sıradan bir yurttaş olarak başlattı. Müvekkillerimin de bu azim ve kararlılıkta olduklarını biliyorum. Onların vatansever olmaları için üniformalarına ihtiyaç yok.” Sözlerini davalarda alınan kararları eleştirerek bitiren Ergün, “Sevgili dostlar bu etkinlikler bu toplantılar içerideki insanlara çöldeki su gibidir. Onlar sadece bu eylemleri gördükçe basından takip ettikçe o zindanlarda, dört duvar arasında yaşama gücü buluyorlar. Balyoz dediğimiz dava her hâlükârda haklının lehine sonuçlanacaktır. Yargıtay’ın ne karar verdiğinin hak önünde hiçbir önemi yoktur. Yargıtay da karar verenler tarihe nasıl geçecekleri hakkında karar vermişlerdir. İnsanlara doğru ile yanlışı, gerçekle yalanı değiştiremezler, sadece belli bir dönem için karartmaya güçleri yeter. Gerçekler mutlaka ortaya çıkacaktır. İzmir’deki sözde Askeri Casusluk Davası’na da muhakkak gitmek gerekir. Oradaki askerlerimizi komutanlarımızı yalnız bırakmamalıyız. Onların size çok ihtiyacı var” dedi. 

 

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Aysun Önal Uyar hedef koydu: En az 18 vekil...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Seferihisarlı Emine...

Seferihisarlı Emine...

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Ali Engin'den dobra dobra açıklamalar

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

“Hizmete sevdalı bir insanım”

“Hizmete sevdalı bir insanım”

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

"İzmir için hep beraber çalışalım"

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum

“Seçim kontenjanı azaltılmalı”

“Seçim kontenjanı azaltılmalı”

Güncelleme: 28 Şubat0 Yorum