“İşsiz kalmak istemiyoruz”

“İşsiz kalmak istemiyoruz”

Yargı kararı ile ‘yardımcı personel’ belgeleri iptal edilen diş teknisyenleri işsiz kalmakla karşı karşıya. İzmir Diş Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Başkanı Cihan Köseoğlu, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’na oluşacak mağduriyetlerin giderilmesi ve yeni düzenleme yapma çağrısında bulundu

06 Ocak 2017 - 08:50

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çıraklık eğitim merkezlerinde yetiştirilen tekniker ve teknisyenler son zamanlarda dertli. Koah ve silikozis gibi ağır meslek hastalıkları ile mücadele eden diş teknisyenleri, açılan bir dava sonucunda işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Danıştay 15. Dairesi’nin verdiği kararla Diş Laboratuvar Yönetmeliği’ne eklenen ek bir madde ile ‘yardımcı personel’ ibaresi dava sonucunda kaldırıldı. Verilen karar, sadece İzmir’de bin 300, ülke genelinde ise binlerce diş teknisyeninin işsiz kalmasının önünü açtı.

Belge yoksa iş yok

Mesleğe genç yaşında atölyede başlayan çıraklar 18 yaşına geldiğinde, 4 senelik eğitim ardından kalfalık belgesi alıyor, ardından meslekte 3 sene sigortalı çalışarak ustalık belgesi almaya hak kazanıyor ve meslek hayatına devam ediyordu. Alınan ustalık belgesi, eğitim alan kişinin teknisyen olmasına olanak sağlıyordu. İlerleyen zamanlarda yapılan düzenleme ile diş teknisyenliği bölümü, Sağlık Bakanlığı’nın bünyesi altına alındı. Bölümün Bakanlığa devrinin ardından elinde kalfalık belgesi bulunanlar 8 aylık bir eğitimin ardından teknisyen unvanına sahip olma fırsatı elde etti. Ancak sigortasız çalışan binlerce kişi bu eğitimi alamadı. Bu durumda olan diş laboratuvarları çalışanları için, açılan kurslarla ‘yardımcı personel’ belgesi verildi. Yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece bundan sonra sadece iki yıllık sağlık meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olanlar sadece sektörde çalışabilecek.

Dava kabul edildi

Konuyla ilgili konuştuğumuz İzmir Diş Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Başkanı Cihan Köseoğlu, Türkiye genelinde diş laboratuvarlarında çalışanlarının yüzde 80’inin belgesiz olduğunun altını çizdi. Köseoğlu,  “2 yüksekokul mezununun davası Yargıtay’dan kabul gördü. Meslek yüksekokulu mezunları 'biz 2 yıllık üniversite okuduk, bunlar 2 aylık eğitim alıp, bizimle aynı işi yapıyorlar' diye düşünüyor ama şöyle bir durum var. İki yıllık mezunlar pratik uygulamaya sahip olmadıkları için mezun olduklarında gelip bu işi hemen yapamıyorlar. Çıraklıktan yetişen bu işi dört dörtlük biliyor. Geçtiğimiz hafta Cuma günü İl Sağlık Müdürlüğü’nden görevliler denetlemeye gittiği laboratuvarda 1 Ocak’tan itibaren mevcut belgelerin geçersiz olduğunu, belgeli işçi çalıştırmalarını belirtti” dedi.

Acilen düzenleme yapılmalı

Sağlık Bakanlığı’na ve Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulunan Köseoğlu şunları söyledi: “Oluşulabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için acilen düzenleme yapılmalı. Bir kereye mahsus bu belgesiz beş yılı geçmiş sigortalı çalışanlar, bir kursa tabi tutarak onlara bir belge verilebilir. Çalışma Bakanlığı’nda şu anda bir komisyon kurulma aşamasında. Orada bu sorunlar görüşülecek. Mesleğin önü karanlık durumdadır. Biz aynı zamanda meslek hastalıkları ile de mücadele ediyoruz. Yıllardır çalışıp da hastalığa yakalanma riski yüksek arkadaşlarımız pat diye işsiz mi kalacak. Durum ile ilgili acil düzenlemeye ihtiyaç vardır.İşsiz kalmak istemiyoruz”   Ayşe YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla Anlattı / Videolu Haber
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla...
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber