"İthalat eti ucuzlatır hayvancılığı bitirir"

"İthalat eti ucuzlatır hayvancılığı bitirir"

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, "Tüketiciye ucuz et satıyoruz diye hayvancılığımızı yok etme noktasına gidiliyor. İthalat çözüm değil, alınan karar esnafı ve üreticiyi mağdur eder" dedi

05 Ekim 2017 - 10:27

 

Geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı et fiyatını düşürmek için Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) ülke genelinde yaygın market zincirlerinde kurulacak reyonlarda halka ucuz ve sağlıklı et sunacaklarını duyurdu. Kırmız et fiyatlarına ucuzluk getirmeyi planlanan çalışmaları, Yenigün Gazetesi'ne değerlendiren İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, bu uygulamayı doğru bulmadığını, bunun sonucunda hayvancılığımızın yok olacağını  açıkladı.

SIKINTILI SÜREÇ

Türkiye'de hayvancılık konusunda sıkıntılı bir süreç yaşandığını ve bu süreçte dışarıdan et ithal edildiğini aktaran Yücelmiş, "Bakanlığın böyle bir karar almasını, ESK bünyesinde marketlerden reyon satın alıp buralarda halka ucuz et sattırma politikasını doğru bulmuyorum. Tüketiciye ucuz et satıyoruz diye hayvancılığımızı yok etme noktasına gidiliyor. Yapılması gereken hayvancılığı ve et sanayisini geliştirebilecek projeler oluşturmak. Bu alınan karar esnafı ve üreticiyi mağdur eder. İthalat çözüm değil. Devletin ve kurumlarının ticaretle işi olmamalıdır. Bakanlık bunu tekrar gözden geçirmelidir" ifadelerini kullandı.

İTHALAT OLMAZ

Köklü çözümün Türkiye'de hayvancılığı teşvik etmele mümkün olacağını dile getiren Ceyhan Yücelmiş, "İthalatla bugün bu sorunları çözüyormuş gibi görünürüz ama kalıcı çözüm sağlamaz. Kendi hayvanımızı yetiştirebilirsek, üretebilirsek eti ucuzlatmanın yolunu açmış oluruz. Küçük üreticiye destek verip onları ayakta tutmak gerekiyor. Saman, yem, ulaşım maliyetleri çok yüksek. Bununla birlikte etin de fiyatı yükseliyor.Mazotta, traktörde, yemde indirimler yapılabilir. Hayvancılığın teşvik edilmesiyle birlikte ayrı bir iş alanı da açılır. İşsizliğin azalması adına devlet vatandaşa hayvan tahsis edilebilir. Ama bu karar ile bakanlık haksız bir rekabetin içine girer" dedi. Et ve Süt Kurumundan alınan bu etlerin paketlenmiş et olarak sunulduğunu belirten Yücelmiş sözlerine şöyle devam etti; "Vatandaşın tercihi kendi gözüyle gördüğünü almak oluyor. Kasap esnafı vatandaşın gözünde daha güvenilir bir yerde yer alıyor. Bir çok insan et konusunda market yerine kasapları tercih ediyor. Vatandaşa ucuz et yedirelim evet ama bunun bize maliyetleri olmamalı. Biz de karşı taraftan eti ucuza almalıyız ki vatandaşa ucuz et yedirebilelim.

 

"A'DAKİ ET ENTEGRE TESİSİ GERİ KAZINILMALI"


İzmir'i kasaplık konusunda değerlendiren Yücelmiş, "İzmir'de büyük bir entegre tesis yok. Kesimler bazı küçük işletmelerde ve belediyenin kurmuş olduğu mobil mezbahalarda gerçekleşiyor. Bu konuyla alakalı bazı girişimler var. Buca'da bir entegre tesis vardı ve orayı bir işletme almış. Orası İzmir'e hayvancılık konusunda çok şey kazandıracak mükemmel bir yer. Bu ayın sonuna doğru hayata geçmesi planlanıyor. Sağlıklı, hijyenik kesim faaliyetleri gerçekleşebilecek. Denetimler sıklaşacak ve merdiven altı diye tabir ettiğimiz uygulamalar ortadan kalkacak. O tesis İzmir'e bir soluk kazandıracak. Daha ucuza eti mal eden esnafa da kolaylık sağlamakla birlikte fiyatlarda da ufak bir düşüş yaşanacak" diyerek sözlerini tamamladı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turuncu listedeki 2 terörist öldürüldü
Turuncu listedeki 2 terörist öldürüldü
Gurbetçilerin otomobili takla attı: 2 ölü, 5 yaralı
Gurbetçilerin otomobili takla attı: 2 ölü, 5 yaralı