İZENERJİ’de grev öncesi teklif arttı

İZENERJİ’de grev öncesi teklif arttı

Anlaşma sağlanamaması durumunda 27 Mart’ta başlayacak olan 4 bin İZENERJİ işçisinin grevi öncesinde Büyükşehir Belediyesi zam teklifini yüzde 9’dan 13’e çıkardı. Genel İş Sendikası son kararı işçilerin vereceğini söyledi

17 Mart 2017 - 10:24

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve kentin genelinde hizmet veren İZENERJİ Şirketi’nin bürokratları ile şirtkette örgütlü olan Genel İş Sendikası İzmir 2 Nolu Şube arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanmıştı. Sendika astığı kararla grev sürecini başlatırken anlaşma olmazsa 27 Mart’ta greve çıkacağını duyurmuştu. Yaklaşan grev öncesinde dün sendika ile büyükşehir bürokratları arasında yeni bir görüşme gerçekleştirildi. Şirket binasında gerçekleşen görüşmelerde zam teklifi artırılırken ekonomik içerikli 8 maddede anlaşma sağlandı.


2 liralık iyileştirme”

Büyükşehir bürokratları yüzde 9’luk zam ve artı 52 günlük ikramiye önerisine ek olarak taban ücretlerine 2 liralık iyileştirme teklifinde bulundu. Belediyenin zam oranı toplamda yüzde 13’e tekabül ederken ücret zammı ve ikramiye maddelerinde bir anlaşma sağlanamadı.

Öte yandan da bayram çalışmaları 4 yevmiyeye, fazla çalışma mesai ücreti yüzde 100’e çıktı. Hafta tatilinin Pazar olarak belirlendiği TİS’te eşinden ayrılarak çocuğun velayetini alan işçiye de aile yardımı ödenmesi maddesi de geçti.


Zam teklifi yetersiz”

Son TİS görüşmesiyle ilgili Şube Başkanı Arif Yıldız, artışın olumlu olduğunu ama ülke koşullarını göz önüne alındığını verilen zam teklifinin göre yeterli olmadığını belirterek, asgari ücrete gelen zamla birlikte toplamdaki artışın yüzde 17'ye, bütün ekonomik maddelerdeki artışlarla birlikte ise yüzde 28'e denk geldiği bilgisini verdi.


Son sözü işçiler söyleyecek

İlk günden itibaren dile getirdikleri son sözü işçilerin söyleyeceğinin altını çizen Yıldız "Teklifi işçi temsilcileri, işyerlerindeki arkadaşlarla paylaşacaklar ve değerlendirme yapacaklar. Gelecek hafta Çarşamba grev komiteleri bir araya gelecek ve Perşembe günü de bir aksilik çıkmazsa bütün İZENERJİ işçilerini belediye önüne çağırararak soracağız. Arkadaşlar devam derse, devam edeceğiz, tamam derlerse de TİS'i imzalayacağız. Ayrıca yılllardır talep ettiğimiz ve ancak işverenin kabul etmediği primlerimiz geçti.D grubu ilk kez sözleşme içerisinde

Daha önceki TİS metninde olmayıp da üzerinde anlaşma sağlanarak ilk defa sözleşmeye giren maddelerde bulunuyor. İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından riskli ilan edilen işlerde çalışan işçilere günlük 1'er liralık iş riski primi ve koku primi, İZSU’da çalışan işçilere günlük 1,5 liralık kaçak su primi ödenmesine karar verildi. İş riski ve koku primlerinden 2500'e yakın işçi faydalanabilecekken, kaçak su priminden ise yaklaşık 330 kişi faydalanacak. Ayrıca, Sosyal Hizmetler ve Sosyal Projeler Müdürlükleri’nde çalışan üniversite mezunu veya yüksek lisans öğrenimi gören çalışanları kapsayan ‘D Grubu’ da ilk kez sözleşmede yer alacak.


14 belediyede hizmet verilmeyecek

4 bine yakın işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde bir anlaşma sağlanamazsa 27 Mart’ta başlayacak grevde Büyükşehir Belediyesinin park ve bahçeler, yeşil alanlar, idari işler, kültür-sanat, huzurevleri, aşevleri, İZSU Genel Müdürlüğü, katı atıklar, balık hali gibi 14 farklı birimde hizmet verimi duracak. Mezarlıklar Müdürlüğü ve Eşrefpaşa Hastanesinde çalışan İZENERJİ işçileri grev yasağı kapsamında bulunuyor.  Ayşe YILMAZYORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anızdan çıkan yangında 200 hektar alan kül oldu
Anızdan çıkan yangında 200 hektar alan kül oldu
AK Parti’nin iftarında izdiham yaşandı
AK Parti’nin iftarında izdiham yaşandı