İZENERJİ işçileri uzlaşı istiyor

İZENERJİ işçileri uzlaşı istiyor

Eşit işe eşit ücret talebi ile 27 Mart’ta greve çıkmaya hazırlanan 4 bin İZENERJİ işçisinin gözü, Büyükşehir Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası’nın uzlaşı sağlamasında. Sendikanın bilgilendirme toplantısında konuşan işçiler “Uzlaşı sağlanamadığı takdirde grevde kararlıyız” dedi

14 Mart 2017 - 10:47

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediyeye ait İZENERJİ Şirketi'nde örgütlü Genel İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde tarafların uzlaşamaması nedeniyle yaklaşık 4 bin işçi greve hazırlanıyor. Grev hazırlığında olan DİSK Genel- İş Sendikası, işçileri ile biraraya gelerek bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Sendikanın çağrısıyla Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde biraraya gelen 200'e yakın işçi temsilcisi greve dair eğitim aldı. İşçiler toplantı salonuna 'OHAL'de İzmir'de 3900 İşçi Grevde', 'Ne OHAL ne KHK Grev Haktır, Yasaklanamaz' ve 'Eşit İşe Eşit Ücret İçin 27 Mart'ta Grevdeyiz' yazılı pankartlar astı.

 

Son karar işçinin”

Toplantının açılışında konuşan Şube Başkanı Arif Yıldız, süreci masada bitirmek için çaba gösterdiklerini belirterek "Büyükşehir Belediyesi’nin önerdiği yüzde 9 zam oranının bizler açısından kabul edilebilir bir tarafı yok. Daha maaş elimize geçmeden enflasyon karşısında eriyor. Eşit işe eşit ücret uygulamasını hayata geçirmek istiyoruz. Bu dönem TİS sürecinin sonucuna sadece siz karar vereceksiniz, ne belediye, ne biz, ne de başkaları. Eğer 15 gün içerisinde yeni bir anlaşma sağlanamazsa 27 Mart sabahı 4 bine yakın İZENERJİ işçisi büyükşehir belediyesi önünde iş başı yapacak. Biz greve hazırız ve kararlı olduğumuzu ortaya koyduk. 800 işçi ile bu süreci örgütlüyoruz" dedi.

 

Grev bilgilendirmesi yapıldı

Yıldız’ın ardından söz alan Genel İş Toplu Sözleşmeler Daire Müdürü Engin Sezgin de, grev hakkı ve uygulamasına dair sunum yaptı. Sezgin, sunumunda grev nedir, grev hakkı ne zaman uygulanabilir, grev yasağı olan işyerleri nereler, greve kimlerin katılabilecek, işveren greve katılan işçileri işten çıkarabilir mi, greve çıkan işçilerin işlerini bir başkası yapabilir mi, grev sırasında işçilerin ücret hakkı ne olur sorularına dair bilgilendirme yaptı.

 

İşçi uzlaşı istiyor

27 Mart’ta greve çıkmaya hazırlanan İZENERJİ işçisi ise uzlaşı umudunda. Toplantıda söz alan işçiler büyükşehir belediyesinin eşit işe eşit ücret talebini karşılamasından yana. 27 Mart’a kadar tarafların uzlaşmasını isteyen işçiler temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan bir sözleşmeye imza atılmaması gerektiğini belirtti. Öte yandan işçiler uzlaşı imzalarının atılmaması durumunda grevde kararlı olduklarını belirtti.  Ayşe YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anızdan çıkan yangında 200 hektar alan kül oldu
Anızdan çıkan yangında 200 hektar alan kül oldu
AK Parti’nin iftarında izdiham yaşandı
AK Parti’nin iftarında izdiham yaşandı