“İzmir, ayakkabı sektörünün merkezi”

“İzmir, ayakkabı sektörünün merkezi”

İzmir Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Ata Yenigün TV ekranlarında Taner Özgür'ün sorularını yanıtladı. Ayakkabı sektörünün geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ata, “İzmir ayakkabıda hak ettiği yerde değil. Daha iyi yerlerde olması gerekiyor” ifadelerinde bulundu

20 Mart 2017 - 10:24

İzmir Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Ata, “Shoerecpo 41. düzenledik. Başarılı bir organizasyonu geride bıraktığımızı düşünüyorum. 2016 yılında oranla çok daha yüksek bir katılım oldu. Çok sayıda yerli ve yabancı misafirimizi İzmir'de ağırladık. Geçtiğimiz dönemde 125 katılımcımız varken bu dönem 171 katılımcı yer aldı. Binin üzerinde yabancı konuk geldi. Son 10 yılın en yüksek katılımı olduğunu vurgulamak istiyorum. 31 ülkeye, hatta Amerika'ya bile ürün satan arkadaşlarımız var. Bunları oda olarak not tutuyoruz. 41. fuar bereketli oldu. Zaten 41 kere maşallah sloganıyla fuarımıza başlamıştık. Katılan arkadaşlarımız çok memnun kaldılar. İlk defa gelecek yıl için İZFAŞ'a sunulan taleplerin olduğunu görüyoruz. Ayakkabı sektörü ülkemizin içerisinde bulunduğu olumsuz şartları bire şekilde iyi atlatmış durumda” dedi.


Tasarım yarışması gençlerin önünü açıyor


Fuarın ilk gününde tasarım yarışması gerçekleştirdiklerini hatırlatan Ata, "Yarışma hem erkek hem kadın ayakkabı modellerinde düzenlendi. 70 tasarımcı 210 ürünle katıldı. 19 finalist arkadaşımızla yarışmamız sonuçlandı. Fuarı kış ve yaz olarak düzenlerken 1 sefer yarışma düzenliyoruz. Tasarım yarışması gençlerin önünü açıyor. 21 ilimizden katılım oldu. İlk defa bu kadar geniş bir katılımla karşılaştık ve bunun böyle devam etmesini istiyoruz" dedi. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde açılan tasarım bölümündeki öğrencilerin fuarda stant açtığını belirten Ata, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'nde açılacak ayakkabı lisesi ile birlikte fuarda daha fazla eğitim kurumun stant açabileceğini söyledi.


2017 seferberlik yılı


2017 yılının ayakkabı sektörü için seferberlik yılı ilan ettiklerini söyleyen Ata, “Hükümetimiz İŞKUR ile ortak olarak her firmaya bir işçi diye bir seferberlik başlattı. Bizde bunu örnek alarak sektörümüzde bir seferberlik ilan ettik. 2017 yılının bu konuda önemli bir yıl olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de İzmir Ayakkabıcılar Odası olarak İzmirli ayakkabıcıları bu seferberliğe davet ediyorum” diye konuştu.


İzmir’in lokomotif sektörü


İzmir’in ayakkabı üretiminin yüzde 36'lık bir bölümünü kapsadığını dile getiren Ata, “İzmir’e ayakkabıcı sektörünün merkezi diyebiliriz. Ayakkabıcılar Sitesi de sektörün en büyük sitesidir. İzmir’de en fazla çocuk ve kadın ayakkabıları üretiliyor. Anadolu, çocuk ve bayan ayakkabılarını İzmir'den temin ediyor. Daha öncesinde ayakkabı sektörü İki çeşmelik bölgesinde yapılıyordu. Buradaki ayakkabıcılar siteye taşınınca İkiçeşmelik’te bulunan esnaflar ayakkabıcıların taşınmasıyla kendi işlerinin azaldığından şikayet ediyorlar. Sektörümüz bu konuda çok önemli bir potansiyel. 2-3 bin Suriyeli çalışanla birlikte toplam 30 bin çalışanıyla İzmir'in en büyük lokomotif sektörlerinden bir tanesi. Bu sektörün daha da büyümesini istiyoruz” şeklinde konuştu.


Eşitsizlik en büyük sorun


Ayakkabı sektöründe çalışan Suriyeliler konusunda da değinen Ata, “5 yıl kadar önce siteye gelen Suriyeli vatandaşlarımız nedeniyle öz kardeşlerimiz bu durumdan şikayetçi oldular. Ayakkabı sektöründe İstanbul, İzmir ve Gaziantep ayakkabıcılığın en önemli üç kenti. Bunların arasında İzmir doğasıyla, yapısıyla, kültürüyle farklı bir şehrimiz. Buraya yerleşen Suriyeli de çok oldu ve sektörde 4 binin üzerinde Suriyeli var. İlk dönemler çalışan bizim vatandaşlarımız Suriyelilerin gelmesinden şikayetçiydiler. Düşük fiyatlar veriliyordu, bu nedenle burada çalışan vatandaşlarımızın işlerine dokundular. Fakat son dönemlerde artık Suriyeliler gözünü mü açtı diyelim fiyatlar aşağı yukarı dengelendi. Onun için son dönemlerde arkadaşlar arasında çok fazla problem yok ama zaman zamanda sorunlar yaşanmıyor değil. Özellikle burada pide fırını, bakkalı lokantası bu arkadaşlar işveren konumuna geldiler. Ama burada çok büyük bir problemimiz var. Bu arkadaşlarımız şu anda herhangi bir yere kayıtlı olmadığı için kaçak durumundalar. Yani burada bir eşitsizlik söz konusu. Usta olarak çalışan arkadaşımız vergisini, stopajını öderken bu arkadaşımız bu gibi ödemeleri yapmıyor. Öncelikle bu konunun bir an önce giderilmesini istiyoruz” dedi.


Siteye metro gelsin istiyoruz”


Sitenin uzak olması nedeniyle yaşanan sıkıntılara değinen Ata, “Biz göreve gelmeden sitede çalışan arkadaşlarımıza, esnafımıza önce söz vermiştik. Ulaşım gerçekten kanayan bir yaraydı. Arkadaşlarımız oraya gelmek istemiyordu. Yurt dışından gelen arkadaşlarımızın çok uçak kaçırdığı oldu. Trafikte kaldığınız anda o trafikten çıkma gibi bir şansınız olmuyordu. Bunu İzmir Büyükşehir Belediye başkanımıza ilettik ve site girişinin A kapısının gidiş ve geliş yönünü üç şeritli hale getirttik. Otoban gibi bir yolumuz oldu. Şu anda bekleme yok denecek kadar azaldı ve trafik sorunu yüzde 80lerden 20lere indi. Bu sorunu da ortadan kaldırmak için bir kardeş proje oluşturduk. Ayakkabıcılar sitesinin içinden Bornova, Karşıyaka ve Manisa istikametine gidecek arkadaşlarımız için hiç trafiğe girmeden otobana bir yol bağlantımız var. Şu anda her şey hazır sadece bağlantıyı yapmamıza ramak kaldı. Onunda karayollarından iznini bekliyoruz. İzin geldikten sonra trafik sorunu yüzde 100 ortadan kalkmış olacak. Bizim şu anda asıl hedefimiz metro. Otogara gelecek metronun bir ayak daha uzatılıp siteye gelmesini istiyoruz. Bu çok önemli bir proje. Çünkü ayakkabıcılar sitesiyle birlikte hurdacılar, dokumcular, kamyoncular siteleri gibi 8 tane site var. Bu nedenle oraya gelecek metro 30-40 bin kişiye hizmet verecektir” ifadelerini kullandı.


Yeniden aday olacağız”


Yıl sonunda yapılacak olan seçimlerde yeniden aday olacağını söyleyen Ata, “Önümüzdeki dönem yeniden aday olma konusunda yönetimdeki arkadaşlarımızla da ufak değişikliklerle yine aynı kadro ile daha güçlü bir şekilde ayakkabıcıya hizmet vermeye adayız. Hiçbir işi yarım bırakmak bizim tarzımızda yok. Yapamadığımız bazı işlemlerimiz var. Sitenin etrafı ile ilgili yine değişik projelerimiz var. Oradaki bazı alanları otopark ve yeşil alan yapmak için belediyemizle görüşmeler halindeyiz. Bugün yarın onları da sonuçlandıracağız” dedi.  Fadime Kuzu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla Anlattı / Videolu Haber
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla...
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber