İzmir’in ’Nadir’ Bebekleri 2,5 Yaşında
Reklam

İzmir'in 'Nadir' Bebekleri 2,5 Yaşında

İzmir'de dünyaya gelen ve nadir görülen tek yumurta üçüzleri Ece, Elif ve Ceylin 2,5 yaşına girdi.

04 Ocak 2017 - 10:15

İzmir'de dünyaya gelen ve nadir görülen tek yumurta üçüzleri Ece, Elif ve Ceylin 2,5 yaşına girdi.

Özel bir hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdem-Fulya Aksakal çiftinin ilk çocukları olan ve 100 bin doğumda bir görülen tek yumurta üçüzleri Ece, Elif ve Ceylin, İzmir'in "nadir" çocukları arasına girdi.

Baba Erdem Aksakal, üçüz çocuk sahibi olmanın kendileri için sürpriz olduğunu anlatarak, "Yapılan kontrollerde ilk olarak, ikiz çocuğumuz olacağını söylediler. Ancak bir sonraki kontrolde ise aslında ikiz değil, üçüz bebek sahibi olacağımızı öğrendik. Herkes tüp bebek tedavisiyle olduğunu sanıyor, biz de öyle olmadığını söylüyoruz. Bizim için ayrı bir mutluluk." dedi.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Güçlü, tek yumurta üçüzlerinin yaklaşık 100 bin doğumda bir görüldüğünü ifade etti.

Üçüz gebeliklerin riskli gebelik sınıfında değerlendirildiğini aktaran Güçlü, "Üçüz gebelikler yaklaşık 7 bin doğumda bir görülüyor. Tek yumurta üçüzlerine ise yaklaşık 100 bin doğumda bir rastlıyoruz. Özellikle son 20 yılda tüp bebek yöntemlerinin daha sık kullanılıyor olması, bu tip çoğul gebeliklerin daha sık görülmesine neden oluyor. Bu bebeklerin sonları (plasentalar) arasındaki damarların birbiriyle irtibatlı olabilmesi, bir bebeğin normal, diğerlerinin daha az gelişmesine yol açabiliyor ve çoğu kez bu bebeklerin erken doğmasına neden oluyor. Ayrıca bu bebeklerde yapısal bozukluklar daha sıklıkla karşımıza çıkıyor." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başbakan Binali Yıldırım;
Başbakan Binali Yıldırım; "Aziz Kocaoğlu yaşlandıkça...
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu