İzmir’in o ilçesi metroya kavuşuyor

İzmir’in o ilçesi metroya kavuşuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, O ilçenin ulaşım sorununu kökten çözmesi beklenen Metro hattının çalışmalarında son aşamaya geldi. Metronun yapımı için herhangi bir engel kalmadı.

12 Ekim 2017 - 18:01

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca'nın ulaşımsorununu kökten çözmesi beklenen Üçyol Buca Metro hattının çalışmalarında son aşamaya geldi.

Valilik, metro projesi ile ilgili olarak ‘Çevresel Etki Değerlendirme Raporu Gerekli Değildir’ kararını verdi. Böylelikle metronun yapımı için herhangi bir engel kalmadı.

'Sürücüsüz' hizmet!

11 istasyondan oluşacak, teknolojinin en son sistemleri ile donatılacak olan Buca Metrosu, mevcut hatlardan bağımsız olarak yapılacak ve tren setleri “sürücüsüz” olarak hizmet verecek.

Hat üzerinde 11 istasyon olacak

Dev köstebek olarak da bilinen delme makineleri ile derin tünel olarak yapılması planlanan 12.5 km’lik hat üzerinde 11 istasyon yer alacak. Şirinyer İZBAN İstasyonu ile bağlantılı projelendirilecek Buca Metrosu, Üçyol İstasyonu ile başlayacak. Bu istasyonu takiben Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Kredi Yurtlar Kurumu, Buca Koop. istasyonları sıralanacak ve Çamlıkule İstasyonu ile hat son bulacak. Üçyol-Çamlıkule istasyonları arasının bu yeni metro hattıyla 20 dakika sürmesi planlanıyor.

2018 yılında başlayacak inşaat çalışmalarının dört yıllık sürede tamamlanması planlanırken hat 2022 yılının ortasında açılması beklenirken projenin 3 milyar 318 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
MARMARİS CHP’DE KONGRE 13 AĞUSTOS’TA
MARMARİS CHP’DE KONGRE 13 AĞUSTOS’TA