’’Kadının iş hayatında yeri önemli ’’
Reklam

''Kadının iş hayatında yeri önemli ''

SGK İl Müdürü Ekrem Gülcemal “Evde Çocuk Bakımı Projesi” gazetemize detaylı bilgiler verdi. Gülcemal,''Tüm yükümlülüklerini yerine getiren ve kriterleri karşılayan faydalanıcı annelere verilen 300 avro hibe tutarı 320 avroya; engelli çocuğu olan veya tek ebeveyn anneler veya sertifikalı çocuk bakıcısı istihdam eden annelere yapılan 390 avroluk ödeme tutarı ise 416 avroya çıkartılacak'' diye konuştu

06 Ocak 2017 - 08:46 - Güncelleme: 06 Ocak 2017 - 08:51

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve 06 Mart 2015 tarihinde pilot iller olarak belirlenen İzmir, Bursa ve Antalya’da uygulanmaya başlayan “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’’ ne İstanbul ve Ankara’da dahil edildi.

Kadının iş hayatındaki yerinin önemli olduğunu ve Bakanlığında bu kapsamda çalışmlar gerçekleştirdiğini vurgulayan  SGK İl Müdürü Ekrem Gülcemal,''Proje kapsamında 0-2 yaş arası çocuk sahibi kadınların çocuk bakımı dolayısıyla iş yaşamından kopmamasını hedefleyen annelerin, sigortalı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde aylık 416 avro destek sağlanıyor.'' dedi.  Gülcemal konuşmasına şu şekilde devam etti: Proje başlangıcından bu yana 6 bin 755 anne ve 8 bin 418 çocuk bakıcısı faydalanmış olup, toplamda 15 milyon avro hibe dağıtıldı. 50 milyon avroluk bütçesiyle alanında uygulanan en büyük proje olan, kısa adıyla “Evde Çocuk Bakımı Projesi”nin, kadın istihdamına sağladığı katkı neticesinde elde edilen olumlu geri dönüşlerin bir yansıması olarak, 1 Aralık 2016 tarihinden geçerli olmak üzere kapsamı genişletiliyor. Bu çerçevede: Projenin halen yürütülmekte olduğu İzmir, Bursa ve Antalya illerine ek olarak İstanbul ve Ankara illeri de proje kapsamına dâhil edilmiş olup, ilk kayıt aşamasında İstanbul için 3 bin 500, Ankara için bin 500 olmak üzere toplamda 5 bin kesin kayıt alınacak'' diye konuştu

Tüm yükümlülüklerini yerine getiren ve kriterleri karşılayan faydalanıcı annelere verilecek olan hibeler hakkında bilgi veren Gülcemal,'' Kriterlere uygun anneye 300 avro hibe tutarı 320 avroya; engelli çocuğu olan veya tek ebeveyn anneler veya sertifikalı çocuk bakıcısı istihdam eden annelere yapılan 390 avroluk ödeme tutarı ise 416 avroya çıkartılacak'' diye konuştu.

Projeden yararlanabilmek için anneler  taşıması gereken şartlar hakkında bilgi veren Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekerm Gülcemal şu şekilde konuşmasına devam etti:

Başvuru tarihi itibariyle  0-24 ay aralığında çocuğu olmak, T.C. vatandaşı olmak, Bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek  Analık izin süresini geçirmiş olmak. Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır (2016 için 3 bin 294  TL), Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak. En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Çocuk Bakıcısı için Gereken Şartlar da açıklayan Gülcemal, ''T.C. vatandaşı ve kadın olmak, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir), Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak (SGK’ya 30 tam gün primi bildirilmiş olmak),En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak''  şeklinde konuştu. Gülcemal, Projeden faydalanmak isteyenlerin www.evdecocukbakimi.net internet adresininden başvuru yapması gererektiğini söyledi.

Belma Şahaner

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başbakan Yıldırım: 'Tehdit neredeyse hedef orasıdır'
Başbakan Yıldırım: 'Tehdit neredeyse hedef orasıdır'
24 Haziran'da liderlerin nerede oy kullanacağı belli oldu
24 Haziran'da liderlerin nerede oy kullanacağı belli oldu