Kaliteli yaşa, diyabetten kurtul

Kaliteli yaşa, diyabetten kurtul

İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ece Harman, toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ile ilgili farkındalık yaratmak gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuklarımızı sağlıklı beslemeliyiz” dedi.

12 Ekim 2017 - 08:00 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 11:37

“Toplumda diyabet farkındalığı oluşturmalıyız”

İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ece Harman, toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ile ilgili farkındalık yaratmak gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuklarımızı sağlıklı beslemeliyiz” dedi


Endokrinoloji Bilimi ile ilgili bilgilendirmede bulunan İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ece Harman, “Endokrinoloji Bilimi, hormon bilimi demektir. Hormonlar, vücudumuzda orkestra şefi gibidir. Yaşantımızın sürdürülmesi için olmazsa olmazdır. Bu nedenle en önemli konulardan biridir. Endokrinoloji, iç hastalıklarının bir alt birimi olarak adlandırılabilir” dedi.

SAĞLIKLI YAŞAM REÇETESİ

Toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ile ilgili farkındalık yaratmak gerektiğine dikkat çeken Harman, “Diyabet, 21. yüzyılın temek hastalıklarından biridir. Bu açıdan, diyabet farkındalığını artırıcı çalışmaları yapmak zorundayız. Toplumu bilinçlendirmeliyiz. Diyabet eskiden zengin hastalığı olarak bilinirdi. Şimdi her insanın yakalanabileceği bir hastalık. Kesinlike önlenmesi gereken bir hastalık. Günümüzde maalesef insanlar tembelleşti. Fast food dediğimiz gıdaların tüketiminin artması, gençlerimizin sağlıksız beslenmesi, hareketsiz yaşam sürdürmesi, diyabetin artmasında etmen. Ülkemizde 2014 yılı itibariyle 6 buçuk milyon diyabet hastası olduğu tespit edildi. Her 5 kişiden birisi diyabete yakalanmış durumda. Diyabet, pek çok organımızı etkiliyor. Çok sık tuvalete çıkmak, çok su içmek, hızlı kilo artışları ya da kayıpları, diyabet belirtisi olabilir. Dikkatli olmalıyız. Diyabet testleri bugün bütün kliniklerde, hastanelerde, tedavi merkezlerinde yapılıyor. Mutlaka bu testleri yaptıralım diyorum” dedi.

DİYABET TESTİ YAPTIRIN

Çocukların sağlıklı beslenmesi gerektiğine dikkat eden Harman, “Çocuklarımızı sağlıklı beslemeliyiz. Dengeli et ve sebze tüketimi çok önemli. Hazır gıdalardan uzak durulmalı ve çocukların spor yapması teşvik edilmeli. Çocuklar, sürekli bilgisayara başında oturmamalı. Anne ve baba olarak bunun önüne geçmeliyiz. En temel görevimiz, aile içindeki bireyleri bilinçlendirmek olmalı. Yürüyüş yapmayı ihmal etmeyelim. Tükettiğimiz gıdaların, besin değerlerine dikkat edelim. Sebze ağırlıklı tüketimler yapmaya çalışalım. Karbonhidrattan uzak duralım. Diyabet riski olan bireylerin, erken tarama yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle ailesinde şeker hastası olanlar mutlaka kontrole gitmeli. Kilo almamaya dikkat etmeliyiz. Her şeyin başı koruyucu hekimlik. Hastalık olduktan sonra yaşam kalitemiz düşüyor. Dolayısıyla hastalık olmadan önüne geçmeliyiz. Bizler toplumu bilinçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Ece Harman kimdir?

Doç. Dr. Ece Harman 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ' nden mezun olmuştur. 2005 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Üniversitesi İç Hastalıkları uzmanlığını , 2010 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji uzmanlığını alan Ece Harman kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Tuğçe OTUK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekonomimize saldırının, bayrağımıza saldırıdan farkı yok | Videolu Haber
Ekonomimize saldırının, bayrağımıza saldırıdan farkı yok |...
Şehir Kütüphanesi kısa sürede tamamlanacak
Şehir Kütüphanesi kısa sürede tamamlanacak