Kardeş Okul Projesi’nin ilk ayağı tamamlandı

Kardeş Okul Projesi'nin ilk ayağı tamamlandı

12 Ekim 2017 - 08:40 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 15:10

Kardeş Okul Projesi'nin ilk ayağı tamamlandı


İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) yönetim kurulu tarafından hayata geçirilecek olan Kardeş Okul Projesi'nin bürokrasi ayağını tamamlamak üzere Mardin'e giden İMGİAD Başkanı Erdal Ataklı ve Başkanvekili Serdar Soysal 3 gün süren temaslar sonunda İzmir'e döndü.

Ankaradan gelen Başkan Yardımcımız Hüsniye Erdoğan ve üyemiz Murat Ayaydın ile birlikte Mardinde ki İmgiad Danışmanımız Asya TUNÇ  ve Yönetim KURULU üyeleri ile birlikte   Mardin gezildi.

İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı ve yönetim kurulu üyelerinin öncülüğünü yaptığı kardeş okul projesi çocukları sevindirecek. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'nin de desteklediği proje kapsamında İzmir ve Mardin'deki 10 okulun bir araya gelmesini sağlayacak olan dernek yönetimi adına Mardin'e giden İMGİAD Başkanı Erdal Ataklı ve Başkanvekili Serdar Soysal projenin bürokratik ayağının temaslarını sağladı. Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı'nın desteğiyle ihtiyaçlı okulları tespit eden dernek yönetimi Mardin'de faaliyet gösteren kardeş dernek MARGİAD'ın yöneticileri ile biraraya gelerek projenin detaylarını konuştu.

“KÖPRÜ KURDUK”

Yaşadıklarını Yenigün ile paylaşan Ataklı, Mardin'de büyük bir misafirperverlik ile karşılaştıklarını ifade ederek, “Mardin Girişimci İşadamları Derneği (MARGİAD) ile kardeş dernek olduk. İzmir ile Mardin arasında bir köprü kurduk. Eğitim bizim çok önemli. Eğitim ile ilgili projeleri tek başımıza sırtlayamayız. Biz bu yola çıktık. Arkamızdan gelecek olan tüm STK'lar ve yetkili organlarla birlikte hareket etmekten memnun oluruz. Mardin Valisi, Milli Eğitim Müdürü, İŞKUR Müdürü, Kardeş Okul Projemizi sonuna kadar destekledi. Çok iyi bir ev sahipliği yaptılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Mardin, böyle bürokratlara ve yöneticilere sahip olduğu için çok şanslı” dedi. 

“İŞADAMLARINA ÇAĞRI”

Kardeş Okul Projesi'nin ilk ayağını tamamladıklarını ifade eden Ataklı, “Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer kurumlarla birlikte 10 tane okul seçildi. Hiçbir ayrım yapılmadan, her bir ilçeden bir tane okul seçildi. Bununla birlikte ihtiyaç listesi oluşturulacak. Protokol imzalanacak. Tüm STK'ları ve işadamlarını, bu projeye destek vermeye çağrıyorum. Bu proje, sadece bizim projemiz değil, herkesin projesi. Okullardaki çocuklarımız, bizleri bekliyor. Bu okulların yardıma çok ihtiyacı var” diye konuştu.

“EĞİTİME SEVDALIYIZ”

İhtiyaçlı öğrencilere ulaşacaklarını ve okuma heveslerine destek olacaklarını belirten Ataklı sözlerine şöyle devam etti: "Bizim eğitime karşı sevdamız var. Biz içinde sizinde yer aldığınız İMGİAD yönetimi olarak Mardin'de yaşayan ve maddi durumu olmadığı için eksik okul araç ve gereçleriyle eğitimine devam etmeye çalışan öğrencilere destek olmak amacıyla ilk etapta İzmir İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yahşi beye danıştık. Kendisi projemizden dolayı memnuniyetini dile getirerek destek olacağını dile getirdi. Dahasında İzmir Valimiz Erol Ayyıldız'a konuyu dile getirdik, o da desteğini esirgemedi. Yola koyulduk, Mardin'e giderek kardeş derneğimiz MARGİAD üyeleriyle bir araya geldik, Mardin'de bulunan kurumları ziyaret ettik, projenin bürokratik ayağını tamamladık. Şimdi belirlenen okullara gerekli ihtiyaçları ulaştırmak üzere çalışmalarımızı İzmir'de tamamlayarak tahminimce bir aya kadar tekrar Mardin'e giderek ihtiyacı olan öğrencilerimizle temas edeceğiz, onların hem eğitim sevdalarına destek verecek hem de yüzlerinin güldüğünü göreceğiz. Maddi ve manevi olarak harcadığımız emek bu sonuca ulaştığımız zaman biz İMGİAD yönetimini de mutlu edecek.”


“ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ”

İMGİAD Genel Sekreteri Operatör Doktor Yusuf Demircan ise, eğitimin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu, “Mardin'deki öğrencilere dört dörtlük eğitim imkanı sunmak istiyoruz. Eğitim, her şeyin başında geliyor. Gelecek nesillere daha donanımlı bireyler yetiştirmek istiyoruz. Bugünkü çocuklar, bizim hedefimiz. Okula gitmeyen çocuk kalmasın istiyoruz. Onların hayatına ne kadar dokunabilirsek, geleceğe dair o kadar ümitli oluruz. Mardin, kültür olarak çok zengin bir kent. İnsanların gönlü çok zengin. Mardin'e misafir olarak, burasıyla ilgili bir takım önyargılar kırılabilir. Herkesi Mardin'e gidip görmeye davet ediyorum.”

YENİDOĞAN SÜNNETİ

Çocukların özellikle yenidoğan döneminde, mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanına gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Demircan, “Çocuk cerrahisi, ülkemizde çok fazla bilinen bir branş değil. Özellikle yenidoğan döneminde çocukların, mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanına gösterilmesini öneriyorum. Çünkü cerrahi açıdan değerlenidirme, ayrı bir değerlendirmedir. Yenidoğan sünnetleri, dünyada da yaygın olarak önerilmekte. Ben de kendi kliniğimde bunu uyguluyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
Termik santralde göçük! Çok sayıda yaralı var
Termik santralde göçük! Çok sayıda yaralı var