KASTAŞ’tan yeni üretim üssü

KASTAŞ’tan yeni üretim üssü

Menemen plastik ihtisas OSB’de 40 bin metrekare alanda inşa edilen ve 60 milyon tl’ye mal olan dev fabrikanın açılışı muhteşem bir törenle gerçekleştirildi

07 Ekim 2017 - 11:37

KASTAŞ’tan yeni üretim üssü

Menemen plastik ihtisas OSB’de 40 bin metrekare alanda inşa edilen ve 60 milyon tl’ye mal olan dev fabrikanın açılışı muhteşem bir törenle gerçekleştirildi

Sızdırmazlık elemanları üreticisi KASTAŞ, Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 40 bin metrekarede kurulu yeni üretim tesisinin resmi açılışını gerçekleştirdi. İzmir’de son yıllarda yapılan en büyük ölçekli sanayi yatımlarının başında gelen ve 60 Milyon TL’ye mal olan üretim tesisinin açılış töreninde konuşan KASTAŞ Sızdırmazlık Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, 1981 yılında İzmir 1’inci Sanayi Sitesi’nde başladıkları üretim sevdasının 1996 yılından bugüne Çiğli Atatürk OSB’de beş ayrı noktada devam ettiğini hatırlatarak, “Yeni yatırımlar gerçekleştirmek, dünya pazarlarında daha fazla söz sahibi olmak için üretim tesislerimizi Menemen’de tek çatı altında topladık. Ben ve arkadaşlarımın ikinci evi artık burası. Evimize hoş geldiniz” dedi.

 

80 ÜLKEYE İHRACAT

KASTAŞ’ın Türk Malı güvencesi ile ürettiği 17 binden fazla ürünün 80 ülkede alıcı bulduğunu hatırlatan Atılgan, 2018 yılının ilk yarısında Ar-Ge Merkezi kabulünün yapılması ile yeni ürün tasarımı ve üretiminde ivme kazanacaklarına dikkat çekti. Kastaş’ın İzmir’den çıkan bir marka olarak sızdırmazlık elemanları sektöründe dünyanın ilk beş üreticisinden biri olduğunu vurgulayan Atılgan, Türk ekonomisinin yaşadığı katma değer sorununa da işaret etti. Atılgan, toplam ihracat içinde katma değeri yüksek ürünlerin sadece yüzde 3,5’in olmasını kabul edilemez bulduklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “İhracatımızın kilogram değeri ise 1,37 Dolar seviyesinde. Buna karşılık ise 25 gramlık bir kalp pili 3 bin 700 USD’ye ve bu kalp pilinin kilogram değeri 170 bin USD’ye karşılık geliyor. 1 kilogram kalp pili üretimi, bir otobüsün değerine eşit. Bir TIR ilaç almamız için 27 TIR mermer satmamız; bir IPAD alabilmemiz için bin 800 kilogram domates satmamız gerekiyor. Bu verdiğimiz örnekleri tersine çevirebilmemiz için, teknolojik ürün üretimine odaklanmamız gerekiyor. KASTAŞ üretiminde ve ihracatında ülke ortalamalarının 40–50 katı seviyesinde katma değerli ürünün üretimini, satışını ve ihracatını yapmaktadır. Bu katma değer düzeyi gurur kaynağımızdır. Önümüzdeki dönemde yeni yatırım ve üretim kalemlerimiz, gıda sanayisinin ihtiyacı olan kauçuk ve plastik ürünlerin üretimi ve bir diğeri de havacılık ve savunma sanayisinin ihtiyacı olan ürünlerin tasarımı ve üretimi olacaktır.” 

 

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM

Türk ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan KASTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, sürdürülebilir istihdam artışının yakalanabilmesi için Türkiye’nin mutlaka  sanayileşmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olduğunu, her yıl işgücüne yaklaşık 900 bin gencin katıldığını hatırlatan Atılgan, “Bu gençlerimize iş sağlamak ve yüzde 10’un üzerinde seyreden işsizliğe çözüm bulmak istiyorsak, ihtiyacımız olan dövizi yüksek faizle borçlanmak yerine ihracat yaparak karşılamak zorundaysak, sürdürülebilir ve sürekli bir büyüme sağlamak istiyorsak mutlaka üretmek ve sanayileşmek zorundayız” dedi.

 

AR-GE VE TEKNOLOJİ

KASTAŞ’ın pazarda daha güçlü ve etkin olabilmesi için Ar-Ge ve teknoloji alt yapısını sürekli geliştirdiklerini, bu kapsamda beş hat olarak planlanan ve iki hat olarak devreye alınan otomatik depolama sistemine 2 Milyon Euro yatırım yaptıklarını kaydeden Atılgan, yeni üretim tesisinde gerçekleştirilen teknolojik yenilikler hakkında şu bilgileri verdi:“Otomatik Depolama Sistemi yatırımımız, ürünün sevk edilmesi sürecinde insan hatalarını minimize edecek, minimum iş gücüyle teslimatlara büyük hız ve kalite kazandıracak, lojistik anlamda bize büyük avantajlar sağlayacak. Diğer bir önemli yatırımımız AOSB’deki fabrikada fiziksel şartların yetersizliğinden sadece tek makinayla çalışma imkânı bulduğumuz, saniyede 15 adede kadar ürünün hem ölçü kontrollerinin yapıldığı hem de ürün üzerindeki fiziksel hataların tespit edildiği ikinci görsel kontrol makinamız bu ay devreye alınmıştır. 2018 sonuna kadar üç makinanın daha alımı ve kurulum kararı vardır. Böylece günde bir buçuk milyonun üzerinde seçim kapasitesi ile ürünlerimiz görsel ve ölçüsel kalite kontrolden geçecek ve müşteri memnuniyeti en üst seviyelere çıkabilecektir.”

 

“YORGUNLUĞUMUZU ALDI

EBSO Meclis Başkanı ve Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen de 2001 yılında çalışmaları başlayan OSB’de ilk fabrikanın açılışında bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Toplamda 855 dönüm alanda faaliyet gösterdiklerini, 501 dönümlük alanın 41 parsel olarak sanayicilere tahsisinin yapıldığı bilgisini veren Esen, kuruluş çalışmalarında yaşadıkları zorlukları şöyle dile getirdi: “Çok zor bir coğrafyada, deyim yerindeyse iğne ile kuyu kazarak OSB’mizi kurduk. 500 dönüm sanayi alanını tam bin 113 kişinin tapularını tek tek alarak oluşturduk. 22 metrekare bir arsanın kamulaştırması tam on yıl sürdü. Tüm bu çalışmaları bir lira kredi almadan, sanayicilerimizin aidatları ile başardık. 2010 yılında ilk kazmayı vurduk, 2015 yılından itibaren sanayicilerimize tahsislerimize başladık. Bugün itibarıyla tahsisi yapılmamış tek bir parselimiz dahi bulunmuyor. Bu çalışmaları yaparken, evet, çok yorulduk. Ancak Kastaş’ın bu muhteşem fabrikasını gördükten sonra tüm yorgunluğumuzun geçtiğini söylemem gerekiyor”

 

“BU TESİS ARTIK BİZİM”

 

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen’e gelen bütün yatırımcılara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu tesis artık bizim tesisimiz oldu. Biz bu tesise öyle bakıyoruz. Buradaki diğer 40 sanayici arkadaşımıza da bu tesis bizim diyoruz. Bu fabrika dışında çalışan tesislerle birlikte 1500 kişiye iş aş ekmek veriyorsunuz. Bu nedenle bu tesisi kendi tesisimiz olarak görüyoruz ve sahipleniyoruz. Bazı ciddi sıkıntılarımız var. En önemlisi de ulaşım. Bu konuda Büyükşehir Belediye başkanımızla görüşmelerimiz var. Buraya ESHOT gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ancak bunu gerçekleştiremezsek Menemen Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız” dedi. n Fadime KUZU

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi
Termik santralde göçük! Çok sayıda yaralı var
Termik santralde göçük! Çok sayıda yaralı var