31 Ocak 2015 Cumartesi

Piyasalar:   USD: 2,4388up  |  EURO: 2,7562up  |  MKB: 88.946up
Doruluk ve drstlk  - Sleyman ER

Sleyman ER

28 Mays 2011 Cumartesi

Doruluk ve drstlk

Yazar Arşivi   /   Bu sayfayi yazdir

Facebook'da Payla

Dilimizde pelesenk olmu iki kelime, doruluk - dürüstlük. Çocukluumuzdan itibaren en çok duyduumuz iki kelime. Ebeveynlerimizden, öretmenlerimizden, patronlarmzdan, komutanlarmzdan, yöneticilerimizden, siyasilerimizden en çok iittiimiz iki kelime. “Dürüst ol canm ye”. “Doruyu söyle kzmayacam”. Hatta partimiz bile vard, “Doru Yol” diye. Oysa doruyu söyleyenlerin bana neler geldiini hem biliyor hem de görüyoruz. Çocuklar top oynarlarken cam krlr. Evin sahibi sokaa frlar ve sorar “Doru söyleyin cam kim krd?” Biri çkar ve “Ben krdm amca” der ve annda tokad yer.

Evin kz eve geç gelir. Annesi sorar “Kiminleydin?” Kz cevap verir dürüstçe, “Erkek arkadamla bir çay içtik, sohbet ettik. Saatin farkna varmadm” diye. Daya yer, bir de babas eve gelince anne hemen ispiyon eder. Babadan da dayak bahi olur.

Kadn kocasn, koca da karsn aldatyordur. Birbirlerini dürüstçe itirafa davet ederler. tiraf sonucu kendilerini boanmak üzere mahkemede hâkim karsnda bulurlar.

Gazeteci dorular yazar, bazen siyasetçilerle ilgili, ya da yaad kent’in belediye bakannn yönetim tarz ve yanllarn eletirir, sonuç ya gazeteden kovulur ya da yllarca hapiste yatar. ikâyet eden olan kimdir? Kendilerini doruluk ve dürüstlüün mimar olarak görenler. Çünkü biz, millet olarak sadece kendi dorularmza inanr, bakalarnn da doru söyleyebileceklerine inanmayz. Yalnz bizim ülkemizde dürüstlük erdem olarak alglanr. Amerika ve Avrupa ülkelerinde hiçbir lider ve siyasetçi “Dürüst Bakan” sözünü afilere bastrmaz. Onlar, herkesin dürüst olduunu kabul etmilerdir. Bizim siyasi liderlerimiz gibi birbirlerini yalan söylemekle ve dürüst olmamakla suçlamazlar. Bütün siyasi liderlerimiz doru söylüyorlarsa, yalan söyleyen kim? Hepsi dürüstseler, niçin birbirlerini ahlakl olmamakla suçluyorlar. Üenmedim ve sizin için dayya sordum! “Day, hal böyle iken mesele nedir?” Day cevap verdi; “Mesele karde, biiiz sadece kendi dorularmza inanrz. Söylediklerimizin yanl olduunu bilsek dahi”.

nsanlarn kendileriyle yüzlemesi demek, aynaya bakmakla yeterli olmaz ve alt kültür sorunudur. Kendilerini doru ve dürüst insan olarak tanmlayanlar, bir baka azdan dinlediimizde, söylemlerinin eylemleriyle örtümediine tank oluruz. Bu durum benim ruh halimde olumsuzluklar yaratyor. unu çok net söyleyebilirim ki, gerek ticaret hayatmda, gerek kamuda görev yaptm süreç içerisinde, ksacas yaammn her bir karesinde kendilerini doru ve dürüst insan olarak lanse edenlerin bir ksmnn yalanc ve ahlaksz olduklarn örendim. Tabii ki sorunu çözmek benim meselem deil. Yazdklarm üzerine almas gerekenler, kendileriyle yüzleebilirler ve yine de doru ve dürüst insan olduklarn iddia ediyorlarsa, o zaman ben “Doru ve dürüst” biri deilim.

 

Not: “Belediye Bakan Olsaydm” balkl yazmn devamn önümüzdeki hafta yazacam. Özür dilerim.


Önceki Yazıları

07 Temmuz 2012 CumartesiAdaletin hikayesi

30 Haziran 2012 CumartesiSevdiim szler

23 Haziran 2012 CumartesiBenden adam olmaz!

09 Haziran 2012 CumartesiAmerikann Facei

02 Haziran 2012 CumartesiYalnzln sesi

19 Mays 2012 CumartesiKpeksiz kyde deneksiz dolamak

12 Mays 2012 CumartesiHangi annenin gn!

05 Mays 2012 Cumartesihanet

28 Nisan 2012 CumartesiBahar ak

21 Nisan 2012 CumartesiKoltuk

14 Nisan 2012 CumartesiNeden Trk erkei?

07 Nisan 2012 CumartesiEtme, bulma dnyas

31 Mart 2012 Cumartesiphe ak, ak pheyi ldrr

17 Mart 2012 CumartesiEngellinin mektubu

10 Mart 2012 CumartesiAk gzeldir

03 Mart 2012 CumartesiDil tutulmas

18 ubat 2012 CumartesiZor & kolay

04 ubat 2012 CumartesiKaz- kazan

28 Ocak 2012 CumartesiMslman kime denir?

21 Ocak 2012 CumartesiBugn ne giysem?

En Çok Okunan Haberler
Residence Travel