18 Eyll 2014 Perembe

Piyasalar:   USD: 2,2065down  |  EURO: 2,8600down  |  MKB: 78.968up
Gne kremlerinin de sresi geebilir - brahim PAKER

brahim PAKER

ibrahimpaker@gazeteyenigun.com.tr

06 Temmuz 2012 Cuma

Gne kremlerinin de sresi geebilir

Yazar Arşivi   /   Bu sayfayi yazdir

Facebook'da Payla

Kozmetik ürünlerinin de belirli bir kullanm süresi olduunu asla unutmayn

Yaklak on gündür tüketicilerden gelen yorum ve sorularn büyük bölümü baz güne kremleriyle ilgili. Bir ksm örenmek amacyla soruyor bazs da eletiriyor. Kimi ‘Bozuk olabilir mi’ gibi ilgi çekici sorular soruyor. ‘Olumlu bir katksn görmedim’ diyenlerin yannda ‘Sanki cildimi bozdu’ diyenler de var.

Bizim görevlerimizden birisi de böylesi ve benzeri sorular ve pek çok ikayetleri geni çapta aratrmak. Bu nedenle Tüketici Dernekleri, TÜDEF ve TÜKODER’in yan sra tüketicilere hizmet veren tüm kurum, kurulu ve irketlerle sürekli iletiim içersindeyiz. Bazen onlarn tüketicilere ilikin uyarlarn bu sayfadan duyuruyoruz bazen de tüketicilerin younlaan ikayetlerine onlardan çözüm konusunda yardm talebinde bulunuyor, yantlar sizlere aktaryoruz.

Bildiiniz gibi, okullarn kapanmas ve dizilere dönüen snavlarn da sona ermesiyle yazlklara göç balad. Yani, aile boyu deniz mevsimi açlm oldu. Sezon itibariyle scaklarn zirve yapt bu dönemde en çok ihtiyaç hissedilen ürünlerin banda da normal olarak güne kremleri yer alyor.

Bu ürünlerle ilgili en youn soru u; “Güne kremlerinde de belli bir kullanm süresi var mdr?.” “Evet, güne kremleri dahil tüm kozmetik ürünlerde belli bir kullanm süresi vardr.” Yani, satn aldnz bu ürünlerden herhangi birinin son kullanm tarihine bakmanz art. Bu kurala uymayan tüketiciler, maazadan veya internetten aldklar ürünün tarihinin geçtiini fark etmedikleri takdirde ciddi salk sorunlar ile kar karya kalabiliyorlar. Bu sorunlar yaayanlar da oldukça fazlaym. Konunun uzman böyle diyor ve devam ediyor; ‘Güne kremleri belli bir süre tazeliini koruyor.” Yani, üretim ve son kullanm tarihi güne kremlerinde de geçerli. Konunun uzman açklamalarn öyle sürdürüyor;
“Satn alnan güne kremi dahil birçok kozmetik ürününün son kullanm tarihine mutlaka baklmaldr. Nasl gda ürünlerin bir son kullanm tarihi varsa kozmetik ürünlerinin de son kullanma tarihleri vardr. Son kullanma tarihi geçen güne kremlerinin kesinlikle kullanlmamas gerekir.
-Pek çok ürünün arkasnda az açlm bir kavanoz iareti vardr. Bu kavanoz iaretinin içinde 6M, 12M, 24M gibi ksaltmalar vardr. Bu M harfi ve yannda yazan say, açldktan sonra kaç ay kullanabileceinizi gösterir
-Güne ürünleri de sadece bir sezonluktur. Önümüzdeki yl yeni bir güne koruyucu almanz gerekir.
-VAL son kullanma tarihinin ksaltlmdr.
-
Tüpte olan ürünlerin dibindeki çizgiye, ürün preslenip kapatlrken üretildii tarih damgalanr. Bu son kullanma tarihi deildir, üretildii tarihtir.
-EXP’ iareti de son kullanma tarihinin ksaltlmdr.
Bu konuya girmiken t
üketici internet sitesindeki çocuklarla ilgili bir habere de yer vermekte yarar var. Çocuuna piik kremi almak isteyen bir annenin yaadklar da öyle;
“Çocuuma piik kremi almak için gittiimde
, çalan arkada kremi hemen poete koyup presle azn kapatt. Açtmda kremin üzerinde son kullanma talimat bulunmadn, üretim tarihinin ise 2007 yl olduunu gördüm. Kasiyere söylediimde, deitirelim dedi ve üzerinde üretim tarihi bile bulunmayan kremi verdi! Ayrca yine markette yerel marka bir çok ürün üzerinde son kullanma tarihinin bulunmad gibi üretim tarihlerinin de bulunmadn gördüm. Ben aldm ürünlerin hepsinde son kullanma tarihlerine dikkat ederek almaya çalyorum. Yine gözümden kaçan oluyordur. Kald ki bu ekilde dikkat etmeyen bir çok müteriden haksz yere gelir elde eden irketler denetim altnda tutulmal.”

Evet yorumlar, sorular ve ikayetler böyle.

Sonuç: Tüm gda ürünlerinde olduu gibi kozmetiklerde ve güne kremlerinde de belli bir kullanm tarihi var. Bu nedenle üretim ve son kullanm tarihlerine dikkat etmek gerekiyor. Süresi geçen ürünlerin bazs cilde zarar verebiliyor bazlar ise zarar vermese de hiçbir yarar salamyor. Siz bou bouna kullanyor ve fayda bekliyorsunuz. Maddi ve fiziksel zarara uramamak için aldnz her ürünü detaylaryla aratrn…
Önceki Yazıları

12 Eyll 2014 CumaKadn Partisi

10 Eyll 2014 arambanan ve mitler zedeleniyor

05 Eyll 2014 CumaTabiat koullar yanltt

03 Eyll 2014 arambaFrsat penceresi sonsuza dek ak kalamaz

29 Austos 2014 CumaMuhalefet ve iktidar

22 Austos 2014 CumaGrev sresi

20 Austos 2014 arambazel danman Norveten

15 Austos 2014 CumaKk sreci

13 Austos 2014 arambaErenky direniinin 50nci yl

08 Austos 2014 CumaMutfaklar yanyor (2)

01 Austos 2014 CumaDumansz Hava Sahas

25 Temmuz 2014 Cuma25 dekar oku (2)

23 Temmuz 2014 arambaBar ve zgrlk bayram

17 Temmuz 2014 PerembeLefkoe bu yl suya kavuuyor

11 Temmuz 2014 CumaPergel Yasas

09 Temmuz 2014 arambaGrevi brakrm

04 Temmuz 2014 CumaRamazan zamlar

02 Temmuz 2014 arambaMzakere masasndan bir anlama ile kalkmak

27 Haziran 2014 CumaZeytinde umutlar yeeriyor (2)

25 Haziran 2014 arambaAmbargo uygulamak insanlk aybdr

En Çok Okunan Haberler
Residence Travel