23 Nisan 2014 aramba

Piyasalar:   USD: 2,1465up  |  EURO: 2,9700up  |  MKB: 73.170down
Gne kremlerinin de sresi geebilir - brahim PAKER

brahim PAKER

ibrahimpaker@gazeteyenigun.com.tr

06 Temmuz 2012 Cuma

Gne kremlerinin de sresi geebilir

Yazar Arşivi   /   Bu sayfayi yazdir

Facebook'da Payla

Kozmetik ürünlerinin de belirli bir kullanm süresi olduunu asla unutmayn

Yaklak on gündür tüketicilerden gelen yorum ve sorularn büyük bölümü baz güne kremleriyle ilgili. Bir ksm örenmek amacyla soruyor bazs da eletiriyor. Kimi ‘Bozuk olabilir mi’ gibi ilgi çekici sorular soruyor. ‘Olumlu bir katksn görmedim’ diyenlerin yannda ‘Sanki cildimi bozdu’ diyenler de var.

Bizim görevlerimizden birisi de böylesi ve benzeri sorular ve pek çok ikayetleri geni çapta aratrmak. Bu nedenle Tüketici Dernekleri, TÜDEF ve TÜKODER’in yan sra tüketicilere hizmet veren tüm kurum, kurulu ve irketlerle sürekli iletiim içersindeyiz. Bazen onlarn tüketicilere ilikin uyarlarn bu sayfadan duyuruyoruz bazen de tüketicilerin younlaan ikayetlerine onlardan çözüm konusunda yardm talebinde bulunuyor, yantlar sizlere aktaryoruz.

Bildiiniz gibi, okullarn kapanmas ve dizilere dönüen snavlarn da sona ermesiyle yazlklara göç balad. Yani, aile boyu deniz mevsimi açlm oldu. Sezon itibariyle scaklarn zirve yapt bu dönemde en çok ihtiyaç hissedilen ürünlerin banda da normal olarak güne kremleri yer alyor.

Bu ürünlerle ilgili en youn soru u; “Güne kremlerinde de belli bir kullanm süresi var mdr?.” “Evet, güne kremleri dahil tüm kozmetik ürünlerde belli bir kullanm süresi vardr.” Yani, satn aldnz bu ürünlerden herhangi birinin son kullanm tarihine bakmanz art. Bu kurala uymayan tüketiciler, maazadan veya internetten aldklar ürünün tarihinin geçtiini fark etmedikleri takdirde ciddi salk sorunlar ile kar karya kalabiliyorlar. Bu sorunlar yaayanlar da oldukça fazlaym. Konunun uzman böyle diyor ve devam ediyor; ‘Güne kremleri belli bir süre tazeliini koruyor.” Yani, üretim ve son kullanm tarihi güne kremlerinde de geçerli. Konunun uzman açklamalarn öyle sürdürüyor;
“Satn alnan güne kremi dahil birçok kozmetik ürününün son kullanm tarihine mutlaka baklmaldr. Nasl gda ürünlerin bir son kullanm tarihi varsa kozmetik ürünlerinin de son kullanma tarihleri vardr. Son kullanma tarihi geçen güne kremlerinin kesinlikle kullanlmamas gerekir.
-Pek çok ürünün arkasnda az açlm bir kavanoz iareti vardr. Bu kavanoz iaretinin içinde 6M, 12M, 24M gibi ksaltmalar vardr. Bu M harfi ve yannda yazan say, açldktan sonra kaç ay kullanabileceinizi gösterir
-Güne ürünleri de sadece bir sezonluktur. Önümüzdeki yl yeni bir güne koruyucu almanz gerekir.
-VAL son kullanma tarihinin ksaltlmdr.
-
Tüpte olan ürünlerin dibindeki çizgiye, ürün preslenip kapatlrken üretildii tarih damgalanr. Bu son kullanma tarihi deildir, üretildii tarihtir.
-EXP’ iareti de son kullanma tarihinin ksaltlmdr.
Bu konuya girmiken t
üketici internet sitesindeki çocuklarla ilgili bir habere de yer vermekte yarar var. Çocuuna piik kremi almak isteyen bir annenin yaadklar da öyle;
“Çocuuma piik kremi almak için gittiimde
, çalan arkada kremi hemen poete koyup presle azn kapatt. Açtmda kremin üzerinde son kullanma talimat bulunmadn, üretim tarihinin ise 2007 yl olduunu gördüm. Kasiyere söylediimde, deitirelim dedi ve üzerinde üretim tarihi bile bulunmayan kremi verdi! Ayrca yine markette yerel marka bir çok ürün üzerinde son kullanma tarihinin bulunmad gibi üretim tarihlerinin de bulunmadn gördüm. Ben aldm ürünlerin hepsinde son kullanma tarihlerine dikkat ederek almaya çalyorum. Yine gözümden kaçan oluyordur. Kald ki bu ekilde dikkat etmeyen bir çok müteriden haksz yere gelir elde eden irketler denetim altnda tutulmal.”

Evet yorumlar, sorular ve ikayetler böyle.

Sonuç: Tüm gda ürünlerinde olduu gibi kozmetiklerde ve güne kremlerinde de belli bir kullanm tarihi var. Bu nedenle üretim ve son kullanm tarihlerine dikkat etmek gerekiyor. Süresi geçen ürünlerin bazs cilde zarar verebiliyor bazlar ise zarar vermese de hiçbir yarar salamyor. Siz bou bouna kullanyor ve fayda bekliyorsunuz. Maddi ve fiziksel zarara uramamak için aldnz her ürünü detaylaryla aratrn…
Önceki Yazıları

18 Nisan 2014 CumaAv yasa zm deil

16 Nisan 2014 arambaDini liderden siyasi yorum

11 Nisan 2014 CumaKadrolar ve projeler

09 Nisan 2014 arambaBeklentiler 2016ya kald

04 Nisan 2014 CumaYzde 45in ifresi

02 Nisan 2014 arambaKayg verici saldr

29 Mart 2014 CumartesiBu dnyada kanser de var

26 Mart 2014 arambaAnlama karlkl olur

21 Mart 2014 CumaBakann hikayesi

19 Mart 2014 arambaYaayabilecek bir zm

14 Mart 2014 Cumazmirin ansl ocuklar

13 Mart 2014 PerembeFederal hkmetin nemi

08 Mart 2014 CumartesiKadnlarn kaderi

05 Mart 2014 arambaGneyde siyasi kriz

28 ubat 2014 CumaKadn Liderlik Platformu

26 ubat 2014 arambaTrkiyenin krmz izgisi

22 ubat 2014 CumartesiSar kz hikayesi

19 ubat 2014 arambazm doal kaynaklarda

14 ubat 2014 CumaHatalar zinciri

12 ubat 2014 arambaBara doru

En Çok Okunan Haberler
Residence Travel