01 ubat 2015 Pazar

Piyasalar:   USD: 2,4388up  |  EURO: 2,7562up  |  MKB: 88.946up
Avustralya'da yaam... - Mustafa GRKAN

Mustafa GRKAN

10 ubat 2013 Pazar

Avustralya'da yaam...

Yazar Arşivi   /   Bu sayfayi yazdir

Facebook'da Payla

Olum Deniz'le birlikte, eer para ve zaman bulabilirsek her yl bir ülkeyi ziyaret etmeye çalyoruz. Gideceimiz ülkeyi Deniz seçer, seyahat plann ben yaparm. ubat aynda güney yarm kürede yaz olduu için Avustralya yollarna dütük. Avustralya, Türkiye'yle arasnda 9 saat zaman fark olan bir ülke.Yani biz burda kahvalt yaparken, onlar akam yemei yiyorlar. Uçakla yaklak havada 19 saatlik bir yolculukla ulaabiliyorsunuz. u anda Türkiye'den direkt uçan bir havayolu yok. Mutlaka bir aktarma yapmak gerekiyor.

Dünyada, toprak bakmndan Rusya, Kanada, Çin, ABD ve Brazilya'dan sonra 6. en büyük ülke. Avustralya, dünyann en büyük adas ve en küçük ktas. 8.600.000 km2'lik yüzölçümünde, 20 milyon civarnda insan yaamakta. Yüzölçümü Türkiye'nin 10 katndan büyük olmasna karn, Türkiye'nin dörtte biri kadar bir popülasyonu var. Buradan, tarm ürünlerinin fiyatlarnn düük, hayatn ucuz olduunu sakn düünmeyin. Türkiye'yle karlatrrsanz hayat biraz pahal. Pazarda 1 kilo domotes 4 dolar. Elmann fiyat cinsine göre 5 dolar civarnda deiiyor. Kiraz 15 dolar. Dana eti 12 dolar. Tabii ki bu Avustralya dolar ABD dolarndan biraz yüksek. 1 Avustralya dolar yaklak 2 TL. Taksiyle yakn bir mesafe 10 dolar tutuyor. Opera biletleri 100 dolarn üzerinde. Darling Harbour'daki bir restoranda 80 dolara iki kiilik bir akam yemei yiyebilirsiniz. 2 odal bir evin kiras 700 dolardan balyor, tabii ki Çin mahallesinde!

Avustralya'y ilk kefedenler 1600'lü yllarda Hollandallar olmasna ramen; yerleim yeri, mülki ilikiler ve sömürgeci bir sistem kurmamlar. 1700'lü yllarda ngilizler aday kontrol altna alm. lk olarak mahkum ve suçlular buraya göndermiler. Onlar tarm, sanayi ve madencilik alannda çaltrmlar. Bu yüzden sosyal hayatta ngiliz etkisini sürekli hissediyorsunuz. Trafik soldan iliyor, ngiltere'deki gibi. Elektrik sistemi de ayn. Hatta bakent Sidney'de bir Hyde Park bile var. Londra'daki Hyde Park'n benzeri. Ancak Avustralya ve ngiltere arasndaki son yasal ba, 1986 ylnda "Avustralya akti" ile sona ermi. Buna ramen Avustralyal seçmenler 1999'daki referandumda % 55 çounlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmiler. Bugün ülke halen sembolik olarak Kraliçe ll. Elizabeth'e bal, anayasal monari altnda, parlamenter bir sistemle yönetilmekte.

Bakenti Sidney, dünya olimpiyatlarna 2000 ylnda ev sahiplii yapm. Sidney'de, yaklask 4 milyon insan yayor. Türkiye'dekinin aksine, kouturmadan uzak, sakin bir günlük hayat var. Trafikte bir korna sesine rastlamak pek mümkün deil. Her ey planl ve zamannda yaplyor. Tabii ki bizler doaçlama yaamaya altmz için, biraz sorun yayoruz. Çou iyeri ve hatta alveri merkezleri haftann belli günleri açk. Bizim gibi pazartesi veya sal günü Paddy's Market'a giderseniz, geri dönersiniz. Çünkü pazartesi ve sal kapal. Hadi akam üstü urayalm derseniz, yine eliniz bo dönüyorsunuz. Çünkü saat 10.00 ile 18.00 arasnda hizmet veriyor. Paddy's Market, içinde hiper marketi ve yüzlerce markaya ait maazalarn bulunduu dev bir alveri merkezi.

Avustralya'da 40 bin Türk yayor. 1967 ylnda Türkiye ile Avustralya arasnda yaplan göç anlamas sonucu, 1990'lara kadar Türk nüfusu 160 binlere dayanm. Ancak aradn bulamayanlarn geri göçüyle bu rakan 40 binlere dümü durumda. Türkler döner ve gözlemeyi sevdirmiler ada halkna. Hemen heryerde dönerci ve gözlemeciye rastlamanz mümkün. Avustralyallarn göçmenlere yaklam Avrupa'dan farkl. Olumlu ve yapc bir sosyallemeden bahsetmek mümkün.

Bir gün Avustralya'ya yolunuz düerse, Sidney'deki National Maritime Museum'u ziyaret etmelisiniz mutlaka. Çünkü bu müzenin önündeki limanda demirli bir sava gemisi de ziyaretçilere açk. Bu sava gemisinin içindeki torpido ateleme bölümü ve upuzun LPG tüpünü andran torpidolar ve üst bölümündeki top at ekipmanlar insan ürkütüyor. Gemiyi yarm günde ancak dolaabilirsiniz. Oldukça büyük. Geminin d da, içi de prl prl. Makina, motor ekipmanlar bile yeni gibi. Oysa yüz yana yakn ve kullanlmayan bir gemi. Geminin her bölümünde bir görevli var, gemiyi anlatyorlar. En son çkarken geminin bir yaam haritas gözümüze çarpyor. Burada geminin 1917 ylnda Akdeniz'e ve Greece'e gittii yazl. Hemen soruyoruz, ne ii vard oralarda diye? Görevli bize nereli olduumuzu soruyor. Türk olduumuzu örenince Avustralya'nn, ngiltere'nin isteiyle 1. Dünya savana katldn anlatyor. Donanmaya ait 3 gemi Yeni Zellanda ve Avustralya'ya ait askeri gücü ve Anzaklar getiriyor Çanakkale'ye. 1. ve 2. Sava Gemisi Türk Ordusu tarafndan Çanakkale'de batrlyor. Üzerinde dolatmz bu gemi de 3.sü. Bu gemi kaçyor ve Avustralya'ya geri dönüyor. Üzülür müsün, övünür müsün... nsan, inkilap tarihi dersinde ezberletilen yakn siyasi tarihin ne kadar çetin geçtiini ve aclarla dolu olduunu yüreinde hissediyor. O dönemin olanaklaryla bu gemiyi batrmak gerçekten üstün inanç ve cesaretin sonucu olmal.

Dünyada sadece Avustralya'da yaayan Ornitorenk'lerden de ksaca bahsetmek istiyorum. Ornitorenk'ler yaklak kedi büyüklüünde bir hayvan. Hem karada hem suda yaayabilen bir amfibyon. Ama en önemli özellii hem memeli olmas, hem de yumurtlamas. Doada yumurtlayan tek memeli diyebiliriz. Karanlk ortam seviyor.

Tek pençesiyle bir insan öldürebilen, Casuarlar da sadece Avustralya'da yayor. Hindinin biraz büyüü gibi duruyor. Muhteem renkli boynu ve ibiini, kafasndaki kemik çknt tamamlyor. Yumurtlayarak çoalan Casuarlar, kanatl modern dinozorlar andryor. Sidney'den 2 saat mesafedeki iç bölgede süzülen Blue Mountain dalarnda, Casuarlara rastlamak mümkün.

Yine Avustralya'ya özgü, günde 22 saat uyuyup, iki saat beslenme için uyanan sevimli kualalardan bahsetmeyeceim. Yine anavatan Avusturalya olan dikenli karncayiyenler familyasna ait bir memeli olan Ekidneleri anlatmayacam. Çünkü börtü böcek yazyorsun diyerek beni eletiren okuyucularm var. Onlar skmak istemiyorum.

Ama Avustralya deyince unu anlatmadan geçemeyeceim: Sidney'de Dingo'nun ahrn gördüm! Evet son derece düzenli ve çok sk korunan bir ahr buras. Çünkü Dingo'lar, sadece Avustralya'da yaayan vahi köpekler. Halen evcilletirilememi olan dingolar, sürüler halinde avlanan et obur hayvanlar. Bir kurt büyüklüündeki dingolar, Avustralya'daki yaban hayatndaki hakimiyetlerini halen sürdürüyorlar ve çok tehlikeliler.

Sidney'de ehir hayat ise insana dönük. Dünyaca ünlü, Sidney Opera Evi'nde bir gösteri seyretmek için, biletleri en az 10 gün öncesinden almalsnz. Çünkü tükeniyor. Kii ba 100 dolarn altnda bir gösteri bulamazsnz. Krmz hal serili salonlarn lobisinde ampanya içebilirsiniz. En az 50 kiilik bir kadronun hazrlad opera gösterisi genelde talyanca eserlerden seçiliyor. Ama ngilizce çeviri yaplyor. Biribirinden k ve klasik giyimli izleyicilerin ya ortlamas 59. Neden bu kadar net rakam veriyorum; çünkü 1000 kiilik salonda 60 yan altnda sadece bir kaç kii görebildim! Circular Quay denilen liman bölgesine kurulu opera binasnn hem d, hem salonlarndaki o mistizim oldukça etkileyici! "Böyle bir dünya da var mym" dedirtiyor insana.

Çkta, Circular Quay Liman üzerindeki bir restoranda yer bulabilirseniz, kendinizi birazck martabilirsiniz. Risottoyla servis edilen, orta pimi kanguru etini tavsiye ederim. Kangru eti yeniyor. Ve hemen hemen tüm et restoranlarn menüsünde bulunuyor. Bizdeki keçi etine benzeyen bir tad var. Ancak garsonlar srarla az pimi getirmeyi tavsiye ediyorlar. Çünkü kangru çok kasl bir hayvan ve eti çok sert. Yannda da Bat Avustralya'nn souk ikliminde yetitirilen üzümünlerden yaplm Pinot Noir arabn mutlaka denemelisiniz. arabnz yudumlarken limanda spor yapan, elele dolaan mutlu insanlar ve denizde seyreden tekneleri seyredebilirsiniz.

 


Önceki Yazıları

25 Ocak 2015 PazarNew York Time's dorulad

18 Ocak 2015 PazarShhatler olsun

11 Ocak 2015 PazarSuriyede geri vites

04 Ocak 2015 PazarMEB'in yeni grevleri

28 Aralk 2014 PazarYeni sanat tipi

21 Aralk 2014 PazarBayat gaz

14 Aralk 2014 PazarRvan

07 Aralk 2014 PazarZorunlu Osmanlca

30 Kasm 2014 Pazarte gnlmdeki adaylar

23 Kasm 2014 PazarBirlee birlee kazanabilir miyiz?

16 Kasm 2014 PazarAtatrk Mzesi

09 Kasm 2014 PazarYrcann hesab sorulmal

02 Kasm 2014 PazarByk insanlk

26 Ekim 2014 PazarCumartesi Anneleri

21 Ekim 2014 SalMAKUL PHE

12 Ekim 2014 PazarYaasn halklarn KARDEL!

05 Ekim 2014 PazarKldarolu da terristmi!

28 Eyll 2014 PazarYargda krize doru

21 Eyll 2014 PazarDurmak yok, yalana devam!

14 Eyll 2014 PazarKolay lmler

En Çok Okunan Haberler
Residence Travel