17 Nisan 2014 Perembe

Piyasalar:   USD: 2,1345down  |  EURO: 2,9515down  |  MKB: 72.399down
Bayramlarmz: Ortak paydamz - Mehmet Ali AVU

Mehmet Ali AVU

09 Austos 2013 Cuma

Bayramlarmz: Ortak paydamz

Yazar Arşivi   /   Bu sayfayi yazdir

Facebook'da Payla

Gerek dini, gerekse milli bayramlar, birey ve toplumlarn yaantlarnda özel yer tutan önemli günlerdir. Ortak tarih, ortak kültür, ortak dil v.s. gibi bayramlar da, toplumlar millet yapan olgularn banda gelir.
Çeitli dillerde ve ortak hafzada anlamlandrmak gerekirse farkl tanmlamalar karmza çkar. Nee ve sevinç günü, gelenek haline gelmi özel deeri olan gün, bir araya toplanma günü, deiik faslalarla tekrarlanan gün, çok sayda kalabalk insanla kutlanan gün ve benzer ekillerde ifade edilebilir. Ancak bu tanmlamalar, bayramlar tam olarak açklayc deildir.
Milli, dini ve sosyal birçok yönü olan bayramlarn ortak özellii; insanlar bir arada tutmak, birlik ve berberlik içinde yaama arzu ve iradelerini pekitirmektir. Aileden balayp toplumun her kesiminde bar ve huzurun etkin klnmasdr. Çünkü insanln en büyük beklentisi ve acil ihtiyac bartr. Bar varsa huzur, huzur varsa üretim, üretim varsa zenginlik, paylam ve sosyal adalet vardr.

Tüm müslüman ülkeler gibi, ülkemizde de dini bayramlarmz heyecan ve coku ile kutluyoruz. Bayramlar tatil frsat olarak alglayan küçük bir aznlk dnda, milletimizi oluturan bütün unsurlar tarafndan ezici bir çounlukla kutlanan bayramlarmz, birlik ve beraberliimizin pekitii, kardelik ve dostluklarmzn güçlendii olaanüstü sosyal olaylar olarak varln sürdürmeye devam ediyor. Bu anlamda, ortak paydalarmzdan birisinin de bayramlarmz olduunu düünüyorum.
çinde bulunduumuz dönemde, bayram ruhuna çok daha fazla ihtiyacmz var.

Ne yazk ki; milletin tercihine raz olmayan ve bu tercihin ortadan kaldrlmas veya deitirilmesi için her türlü gizli ve açk komplo, plan ve hazrlklarla ülkeyi yangn yerine çevirmeye çalan bir kesim, bar, huzur ve birliimizi tehdit ediyor. Bu kesimin gerekirse silah kullanarak gerçekletirmeye çaltklar gizli plan ve projeleri bir bir deifre olup, aça çkt.Yarg tarafndan da, bu teebbüsler mahkum edilmeye devam ediliyor ama milletin saduyusuna güvenmedikleri için sandktan da umudu olmayanlar, milletin hassas olduu konular kayarak sokaktan iktidar devirme yolunu tercih etmi görünüyorlar.  Bu niyetlerinin de deifre edilmi olmasna ramen, amaçlarndan vazgeçmedikleri ve ilk frsatta yine ortal kartrmak istedikleri anlalyor.

Görüyorum ki; bazlar darbecilii vatanseverlik, darbecileri de vatansever gibi gösterme mugalâtas içerisindeler.
Bazlar da, Anayasa ve yaslarla kurulmu mahkemeleri ve onlarn vermi olduu kararlar gayri meru gösterme çabas içerisindeler.

Darbecileri anlyorum. Çünkü onlar, kendilerini ülkenin kurtarcs, milletin de vasisi olarak görüyorlar. Dolays ile kendileri gibi düünmeyen hatta kendilerine engel olmaya çalan herkesi vatan haini olarak damgalamalar gayet doal.
Ya, milletin reyine talip olup da, milli iradeyi gasp etmek isteyen darbecileri mahkum eden mahkemeleri itibarszlatrmaya çalan siyasi liderlere ne demeli? Onlar acaba gerçekten, sandktan m medet umuyorlar yoksa sokaktan m? Acilen bu soruya bir cevap vermeleri gerekir.

Bu noktada, demokrasiyi bay-pass ederek, milli iradeyi ortadan kaldrmaya çalan karanlk odaklara kar, bir büyük bayram dayanmas içerisinde, birlik ve beraberliimizi güçlendirmenin tam zamandr. Ylardr, milleti küçümseyerek, sürü gibi gören ve ülkemizi iliklerine kadar sömürmeye alm asalaklara kar "Artk yeter" demenin tam zamandr.
Ne yazk ki, darda da, özellikle müslüman ülkelerde felaketlerin, savalarn ve çkar çatmalarnn doruk noktasnda olduu bir dönemi yayoruz. Bu uurda birçok deer feda edilmekte, karde kan dökülmekte, esasnda ayn kaderi paylaan ve bir arada olmalar gereken ülkeler ve toplumlar birbirine düman edilmektedir. Bu anlamda da, bayram ruhuna en fazla ihtiyacmz olan bir dönemi yaadmz düünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her ferdi gibi ben de; bayramn kötülüklerden, kin ve nefretten, savalardan, kardekan dökülmesinden uzak, bar, huzur, nee ve sevinçle, birlik ve beraberlik içinde kutlanmasn diliyor ve istiyorum.
Tüm okurlarmn bayramn kutluyorum


Önceki Yazıları

11 Nisan 2014 CumaNeler sylenmedi ki!

21 Mart 2014 CumaGcm milletten alyorum

14 Mart 2014 CumaAcnn ars

07 Mart 2014 CumaBaar fetiizmi ya da ektiini bimek

28 ubat 2014 CumaGenel siyaset glgesinde yerel seim yar

21 ubat 2014 CumaGerek dost

14 ubat 2014 CumaBu nasl sansr?

07 ubat 2014 CumaHemerim memleket nire?

26 Ocak 2014 PazarSezarn vicdan

24 Ocak 2014 CumaSezarn vicdan

17 Ocak 2014 CumaHasan Sabbah bilir misiniz?

10 Ocak 2014 CumaKayt d siyaset

03 Ocak 2014 CumaBenim duam

20 Aralk 2013 CumaArtk yeter!

13 Aralk 2013 Cumaifte standardn bylesi

06 Aralk 2013 CumaGznaydn zmir!

29 Kasm 2013 CumaYine mi hsran?

23 Kasm 2013 CumartesiAt yar devam etsin mi?

15 Kasm 2013 CumaBitmeyen bor!

08 Kasm 2013 CumaYine bir bardak suda frtna m?

En Çok Okunan Haberler
Residence Travel