31 Ocak 2015 Cumartesi

Piyasalar:   USD: 2,4388up  |  EURO: 2,7562up  |  MKB: 88.946up
 CHP ZMR YEREL SEM ANALZ - Kulis Pazarcs

Kulis Pazarcs

02 Kasm 2013 Cumartesi

CHP ZMR YEREL SEM ANALZ

Yazar Arşivi   /   Bu sayfayi yazdir

Facebook'da Payla

Yenigün Gazetesi’nin gülen yüzü, nam- dier ‘damadn’ yani Eyüphan Gündodu’nun ricasn kramayarak kalemi elime alyorum.

 ***

Önümüz yerel seçim; ho geldin, ho bulduk fasln geçerek yapacamz i olan yerel seçim kulislerini yazalm.

Köemizi ilk olarak CHP analizlerine açalm.

zmir’de durum nedir?

Hangi adaynn ans fazladr?

Kulisler hangi adaylar iaret ediyor?

Bu sorulara cevap arayalm…

Efendim, en heyecanl sürece girmi bulunmaktayz.

Aldmz bilgilere göre Büyükehir de CHP’nin aday olarak Aziz Kocaolu banko isim.

O nedenle Büyükehir ile ilgili teferruata gerek yok diyoruz.

Peki ya ilçelerdeki durum nedir?

Hemen ona da bakalm.

5-6 ilçe belediye bakan haricindeki mevcut CHP’li bakanlarnn yeniden gösterilme konusunda pek fazla umutlanmamasn söylüyor kulisler.

Genel merkeze yaknlyla bilinen bir aabeyimize de kulak verdiimizde o da u görüleri dile getiriyor; ‘zmir’in ilçelerindeki çok sayda belediye bakannn halka buluamamasndan dolay parti aslnda zor durumda. Bunu da genel bakan çok iyi biliyor. Yani genel merkez bu durumu çok net görüyor.  Kemal Klçdarolu nasl genel merkez de bir devrim yaratarak kadroyu deitirdiyse yerelde de bu devrim gerçekletirecek…’

Tan da ortada tedavisi de…

ddia edildii gibi böyle büyük bir deiim gerçekleir mi onu da listeler YSK'ya verildiinde göreceiz…

Bu yazdklarmz okuyacak muhatap belediye bakanlarnn iine gelmeyip, kendini devam edecekler tarafnda görebilir. ‘O da onlarn problemi’ deyip kulis kazanna kepçemizi daldralm.

Öyle birilerinin ahkam kestii gibi CHP için yerel seçimlerin çantada keklik olmad kritik ilçelere bakalm.

 ***

 lk duramz Karabalar olsun…

 Mevcut belediye bakan Kasm Stk Kürüm’ün ‘bir dönem daha’ dedii yarta Adnan Kavur, Ali hsan Yldz, Bedri Serter, Erkan Büyükkaya, Fahri Elmas, brahim Klç, Salih Erkek, Suat Erdil, ehmus Kayapnar ve Yusuf Boyda’da ‘bende varm’ dediler.

 Ankara kulislerinden yansyan bilgiler adaylk yarnda mevcut bakan Kasm Stk Kürüm ve ehmus Kayapnar dndaki isimlerin pek fazla ansnn olmadn söylüyor. Kulislerde Aziz Kocaolu’nun desteini arkasna güçlü bir ekilde alaca ifade edilen ehmus Kayapnar'n Kürüm ve Erdil’e göre biraz daha ansl olduu belirtiliyor. Farkl bir iddiaya göre de son düzlüe girildiinde CHP Karabalar lçe Bakan Polat Manduz’un kendisi aday olmak için bir hamle yapaca eer bunda baarl olamazsa da Suat Erdil’e tam destek vererek adaylk yarndaki ibreyi deitirmek için çaba sarf edecei de ihtimal dahilindeymi. Öte yandan Stk Kürüm’ün aday gösterilmemesi durumundaki tavr ne olur konusunda da kafa kartran iddialar kulislerde dillendirilmektedir. Yine bu iddiaya ilikin Kürüm’ün yakn çevresine ben aday gösterilmezsem Salih Erkek bu göreve yakr dedii de kulislerde usuldan usuldan konuulmaktadr. lçedeki CHP adaylk yarna ilikin sürprizinin ise Büyükehir patentli bir bürokratn son anda genel merkez tarafndan aday yaplaca iddias olduunu belirtelim.

 ***

 kinci durak Bayrakl…

Mevcut Bakan Hasan Karaba’n yeniden varm dedii yarta Kerim Özer, Yüksel Türker, Murat Haluk Öncel, Mehmet Yunak, Pnar Susmu, Aye Yurdakul, Kara Ege, Metin Güler, Gönül Ate, Mehmet Ylmaz,  ve Serdal Sandal gibi güçlü isimlerde bakanla talip oldu.

 

Genel merkezin yaptrd anketlerde çkan neticelerden dolay pek sevinemedii iddia edilen ilçelerin arasnda yer ald konuulan CHP Bayrakl’da  durum bçak srt. Nefes nefese giden seçim yarnda kulisler mevcut bakan Hasan Karaba’a yeniden ans tanmasa da bana göre yllarn kurdu Karaba son kozunu salam oynayacaktr. Bu nedenle mevcut bakan Hasan Karaba’ bu yarta yok saymann hakszlk olacan düünüyorum.

 

Kulisler; Bayrakl Belediye Bakan adaylna en yakn isimler olarak Kerim Özer ve Murat Haluk Öncel iaret etse de bence bu yarta Metin Güler, Mehmet Yunak, Pnar Susmu ile Yüksel Türker’in de oldukça ans var diyebilirim.

 

CHP zmir Milletvekilleri Alaatin Yüksel ile Mustafa Morolu ve CHP zmir l bakan Ali Engin’in Metin Güler’i, CHP zmir Milletvekili Erdal Aksünger’in Mehmet Yunak’ ilerleyen dönemlerde adaylk yarnda güçlü bir ekilde destekleyebilecekleri kanaatindeyim; ama bunlar imdilik sadece bir öngörü.

 

Dier ansl aday aday olarak gördüüm isimler Pnar Susmu ve Yüksel Türker’in de genel merkez nezdinde karlk bulan güçlü bir lobisi var; bu nedenle bu iki ismi de yarta ansl görüyorum.

 

DEVAM EDECEK…

 

Not 1: Bilgi, öneri, görü ve düünceleriniz için kulispazari@gmail.com e-posta adresinden ulaabilirsiniz.

 Not 2: Bir sonraki yazmzda Çili ve Gaziemir kulislerinden yansmalar deerlendireceiz.

 Not 3: Kulislerden bir bilgi daha. Kaprisleriyle biz meslektalarn bile illallah dedirten duayen(!) bir aabeyimiz geçtiimiz günlerde ulusal tv kanallarnn haber bültenlerinden tandmz dier bir meslekta aabeyimizle CHP Genel Merkezi’inde Klçdarolu’nu ziyaret eder. Toplantya Gökhan Günaydn’da çarlr. Fakat Bornova’dan memnunuz cevabn alr duayen gazeteciler. 4 ilçenin bota olduunu konuurlar ve çalmak isterlerse o ilçelerde devam edeceklerini önerirler. Gitmeden önce yüzde yüz iimi bitireceim diye de kankalarna mesaj iletir. Sonuç mu?

Ben bunu yazmayaym… Güleni çok olur!!! 


Önceki Yazıları

18 Aralk 2013 arambaili'de Aziz Bua rzgar

02 Kasm 2013 Cumartesi CHP ZMR YEREL SEM ANALZ

En Çok Okunan Haberler
Residence Travel