Kuru fasulyede stokçu kazanıyor
Reklam

Kuru fasulyede stokçu kazanıyor

Kuru fasulyede stokçu kazanıyor

21 Nisan 2017 - 09:15

Son günlerde, kuru fasulyenin fiyatının 10-12 liradan 20 liraya kadar yükselmesi üzerine Bakanlar Kurulu, “ithalatta gümrük vergisi”ni sıfırladı. Ancak, toptan satış yapan esnaf, “Biz kuru fasulyeyi kilosu 4.5-5 liradan satıyoruz. Perakende satışlarda kar marjı yüksek” diyor

Hükümet, yükselişe geçen enflasyon nedeniyle artan gıda fiyatlarını sınırlamak amacıyla kuru fasulye ithalatında gümrük vergisini sıfırladı. Ancak, gıda ve bakliyatta toptan satış yapan esnaf, “Kuru fasulye fiyatları söylenildiği gibi yüksek değil. Biz 4 buçuk-5 liradan satıyoruz. Böyle bir indirimin uygulanmasına gerek yok” dedi.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararına göre, kuru fasulye ve barbunya ithalatında gümrük vergisi oranları sıfırlanmış oldu. Bakanlar Kurulu, kuru fasulyenin kilosunun 10-12 liradan 20 liraya kadar yükselmesi nedeniyle fiyatların düşürülmesi yönünde çalışmalar başlattı. Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla fasulye ithalatında gümrük indirimi sıfırlandı. Gıda ve bakliyatta toptan satış yapan esnaf, “Kuru fasulye fiyatları söylenildiği gibi yüksek değil. Biz 4 buçuk 5 liradan satıyoruz. Böyle bir indirimin uygulanmasına gerek yok” dedi.

“NORMAL FİYATA SATILIYOR”

İzmir Ticaret Borsası Başkan Vekili Ercan Korkmaz, “Yerli fasulye fiyatları 3.5 ile 5 lira arasında değişiyor. Fiyatların yüksek olduğu söyleniyor ancak bu tamamen yanlış bir bilgi. Burada sıra fasulyenin satış fiyatı 4.5 lira. Dermoson fasulye 6 liradan satılıyor. Şu an bakliyat fiyatları normal fiyatta satılıyor. Fasulyede neden böyle bir uygulama yaptıklarını anlamıyorum. Zaten normal fiyattan satılıyor. Bunun dışında şu anda üreticiler fasulye ekim sahasına girecekti. Ancak bu uygulamayı duyan üreticiler fasulye ekmekten vazgeçecek. Gümrük sıfırlanır ve daha ucuza mal gelirse üretici de ekmekten vazgeçer. Bu uygulamayı yapmadan önce fasulye fiyatlarını sormaları gerekiyordu. 10-12 liraya fasulye yok. Onlar market fiyatlarına göre karar vermişler. Ancak biz toptan ve perakende olarak satış yapıyoruz. Sattığımız fasulyenin fiyatı 4.5-5 lira. Vatandaş marketten alacağına toptancılardan alsa onlar da daha uyguna almış olur. Ayrıca marketten karışık tam olarak ne olduğu belli olmayan fasulyeleri alıyorsunuz. Burada ise aldığınız fasulyenin kalitesini görüp ona göre karar verebilirsiniz” dedi.

“ÜRETİCİ EKMEYECEK”

Mustafa Çubuk, “Bakliyat fiyatları gittikçe artıyor. Dermoson fasulyeyi 3.5 liradan alırken şimdi 5 liraya alıyoruz. Biz burada 6 liradan fasulye satıyoruz. Ama bize gelen perakendeciler bizden aldığı fasulyeyi 10-12 liradan satıyor. Onlar da kar koyuyorlar. İthal ürünün gelmesi vatandaş açısından daha düşük fiyatlara satılacağı için iyi olabilir. Ancak üreticiler için kötü bir durum. Çoğu üretici fiyatların düşmesinden dolayı fasulye ekmeyecek” diye konuştu.

“PERAKENDE DENETLENMELİ”

Hasan Gönen, “Şu anda Türkiye’ye ithal mallar zaten geliyor. Bunun nedeni ülkemizdeki üretimin yeterli olmamasından kaynaklanıyor. İthal ürünler geldiği için piyasada bir dengelenme oluyor. Ancak ithal ürün almaktansa üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Eğer üretici teşvik edilirse ithal ürün almamıza gerek kalmaz. Şu anda kuru fasulyenin fiyatı 4.5 ile 6 lira arasında değişiyor. Ancak bizden alışveriş yapan ve perakende satış yapan kişiler kendi kazancını da ekleyince fiyatlar yükseliyor. İthal ürünün gelmesi piyasada bir sirkülasyon sağlayabilir ancak uzun vadede üreticinin desteklenmesi ve ülkemizde üretim yapılması daha iyi olacaktır. Bu ithalat iç pazarı rahatlatmaktan ziyade bazı kişilere para kazandırmak ve iç piyasayı öldürmekten başka bir işe yaramıyor. Dermoson bize özel bir ürün. Fasulyede yüzde 70-80 tüketim bu üründe yapılıyor. Bu uygulamanın amacı bana göre birilerine para kazandırmak. Çünkü zaten 5 liraya fasulye satılıyor. Ancak perakende satışlarda ürünlerin fiyatları 10-12 liralara kadar çıkıyor. Bu nedenle perakende satışlarda kar marjı yüksek. Öncelikle perakende satış yapanların denetlenmesi gerekiyor. Fasulye ithal edilse bile bu kişiler yine yüksek fiyatlara satacak. Daha uygun fiyata aldı diye daha ucuza satmayacak” diye konuştu.

.

“Zamansız indirim”

Özkan Başpınar, “Kuru fasulyede gümrük indirimi zamansız yapılan bir şey. Tam köylünün harmana başlayacağı ekim zamanında böyle bir indirim yapıldı. Zaten kuru fasulye fiyatları çok yüksek değil. Fiyatlar 4.5 ile 6 lira arasında seyrediyor. Bu fiyatlarda düzgün fiyatlar. Gümrük indiriminin şu an için faydalı olacağını düşünmüyorum. Fasulyede fiyatları yüksek olan mallar özel, butik mallar. İspir, Washington dediğimiz fasulyeler. Bunlar da lüks mallar arasına giriyor.  Her ürünün kalitelisi iyidir. Her bölgenin tükettiği ürün de farklılık gösteriyor. Anadolu’da sıra Dermoson dediğimiz küçük fasulyeler, Marmara Bölgesi’nde horoz fasulyeler, Karadeniz’de şeker fasulye dediğimiz İspir fasulye daha fazla tüketiliyor” dedi

“Nohuttaki indirim piyasaları etkilemedi”

Nohut ithalatında yapılan gümrük vergisinin sıfırlanmasına da değinen esnaf, “Nohut ithalatında gümrük vergisi Mart ayından Temmuz ayına kadar geçerli olacak şekilde sıfırlanmıştı. Ancak nohut fiyatlarında yapılan indirim piyasalara yansımadı. Bunun nedeni nohutta yapılan indirimde geç kalınması. Eğer daha önce indirim alınsaydı belki daha iyi olurdu. Bunun yanında nohutta yapılan indirimden sonra yurtdışındaki nohut fiyatlarında bir artış oldu. 2300-2400 dolara kadar bir yükseliş oldu. Bu nedenle nohutta gümrük indirimi miktarı kadar piyasalarda bir artış olduğu için aynı fiyatlara satılıyor. Nohutta yapılan gümrük vergisi indiriminin faydalı olduğunu söyleyemeyiz” dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başbakan Binali Yıldırım;
Başbakan Binali Yıldırım; "Aziz Kocaoğlu yaşlandıkça...
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu