“Menderes Belediyesi ŞEFFAF DEĞİL!..”

“Menderes Belediyesi ŞEFFAF DEĞİL!..”

Ahmet Özsoy ile “Yenigün'de Gündem” programına konuk olan CHP Menderes İlçe Başkanı Ahmet Pala, Menderes Belediyesi'nin şeffaf olmadığını ileri sürerek, “Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu partizanlık yapıyor. Belediye yönetiminde şeffaf değil. Milyon liralık borçlanma yetkisine sahip. Paraların nereye gittiğini bilmiyoruz” diye konuştu.

20 Nisan 2017 - 10:14

Yenigün TV'de konuşan CHP Menderes İlçe Başkanı Ahmet Pala, referandum oylamasını değerlendirdi. Pala, Menderes'ten hedefledikleri sayıya ulaştıklarını ancak bu başarının sadece CHP'ye ait olmadığını söyledi. Referandum çalışmaları kapsamında lokomatif görevinde olduklarını belirten Pala, “Menderes'ten çıkan 'hayır' kararı hepimizin başarısıdır” dedi.

CHP'li Pala, öte yandan Menderes Belediyesi'nin çalışmlarına da değindi. Başkan Bülent Soylu'nun partizanlık yaparak kutuplaşma yarattığını, sonucunda da ortaya huzuru bozan tabloların çıktığını söyledi. Pala, “birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var” vurgusunda bulundu.

Ahmet Pala kimdir?

1962 Gümüldür doğumluyum. Asıl kökenim Yunanistan. Babam 1948'de Türkiye'ye gelmiş. Göçmen bir aileyiz. İlk ve ortaokulu Menderes'te, liseyi ise İzmir'de tamamladım. Lisans eğitimimi ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği'nde yaptım. Uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Sonra baba mesleği olan müteahhitliğe başladım.

EN GENÇ İLÇE YÖNETİMİ

Siyasete nasıl başladınız?

Siyasete başlamayı hiç düşünmemiştim. Bir çok insanımızın yaptığı gibi ben de elştirilerde bulunuyordum sürekli. Sonra ben niye yapmıyorum demeye başladım. Siyasete atıldım. Sonra da belediye başkanlığına aday oldum. O süreçte küçük bir farkla seçimi kaybettim. O günden bu yana da siyasete devam ediyorum. Sonrasında ilçe başkanlığına aday oldum. Türkiye'nin örgütsel yapısını toparlamaya çalıştık. Türkiye'nin en geç ilçe yönetimi Menderes'te bulunuyor. Genç bir yapımız var. Hatta üniversitede okuyan bir arkadaşımız şu anda il yönetiminde. Toplumla ve gençlerle daha fazla iletişim kurmaya başladık.

SİYASET GENÇLEŞMELİ

CHP, Menderes'te yerel seçimi neden kaybetti?

Seçim sürecinde ciddi hatalar yapıldı. Hatalar içerisinde ben de varım. Önemli olan bu hatalardan ders çıkarmak. Seçimi kaybettikten sonra seçimi neden kaybettik diye sorguladım. Örgütsel yapıda ciddi zafiyetler olduğunu gördük. İlk önce örgütü toparladık. Köy köy dolaşmaya başladık. Gençlere ulaştık. Yenilenme sağladık. Gençler siyasete istekli. Yeter ki önleri kesilmesin. Gençlerin önünü açmamız lazım. Rekabet etmelerini sağlamamız lazım. 12 Eylül'den sonra markacı bir genç kuşak yaratıldı. Gençlerimizi bu platforma çekmemiz lazım. Gençlerimiz hangi parti içerisinde ise o parti içerisinde faaliyet göstermeleri, söz hakkına sahip olmaları gerekiyor. Siyasette gençleşme olmalı. Tecrübeyi bir kenara atalım demiyorum. Ancak tecrübe ile gençlerin heyecanını birleştirmek gerekiyor. Türkiye'nin tecrübesi var. Gençlerimize de ihtiyacımız var. Bunun yanında siyaseten çalışmalarımız da devam ediyor.

LOKOMOTİF GÖREVİ GÖRDÜK

Referandum oylamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Referandum oylamasında 200 oy gibi bir yanıldım oldu. Ben 15 bin civarında hayır oyunun çıkacağını tahmin ediyordum. Ancak 14 bin 800 civarında çıktı. Başbakan Binali Yıldırım'ın oy kullandığı sandıktan dahi hayır oyu fazla çıktı diye biliyorum. Biz CHP olarak referandumda lokomatif görevi gördük ancak bu başarı partilerin, kurumların tek başına başarısı değildir. Ortak bir karardır bu. Bu seçimde insanlar vicdanları ile sandığa gitti. CHP'nin etkisi ne oldu derseniz; biz ilk önce üyelerimizi eğitimden geçirdik. 18 maddede ne yapılmak istendiğini anlattık. Bu maddelerin nasıl anlatılması gerektiğini anlattık. Referandumun kişi meselesi olmadığını, bunun bir parti oylaması olmadığını anlattık. Ben ne yapabilirim, nasıl çalışma yapabilirim diyenlere verdiğimiz cevapta 18 maddeyi anlatmalarını istedik. Biz sadece doğruları söyledik. Bizden başka hayır çalışması yapan başka kesimler de vardı. Onların da çabası yüksek oldu. Referandum bitti. Sonuca bakmaksızın bu topraklarda gerginliğin olmasını istemeyiz. Düşmanlığa ihtiyacımız yok. Kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Toplumu bölen değil birleştiren, kucaklayan ve etnik kimliğe göre ayırmayan bir yönetim şeklinin ülkemize gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Hep birlikte hareket ettiğimiz zaman karşımızda duracak bir gücün ve ülkenin olmadığını düşünüyorum.

PARTİZANLIK İDDİASI

Menderes'in oy durumuna baktım. Nerelerden nasıl oy gelmiş diye. Bakıyorum ki sürpriz sonuçlar var. Bu sonucun hepsi CHP'nin değil. HDP, MHP, CHP ve AK Parti'den de var. Başarımızın olduğunu düşünüyorum. İnsanlara doğru anlatabildiğimizi düşünüyorum. Üyelerimiz, delegelerimiz, vatandaşlarımız büyük gayret gösterdi. Belediye başkanlığı oyları ile karılaştırdığımızda bir miktar oy farkı var. Belediye başkanlığı seçiminde 58 bin oy vardı şimdi 65 bin oy farkı var. Bakıldığında ortaya şu çıkıyor; partizanlık yapmamak gerek. Menderes Belediyesi partizanlık yapıyor. Yapmaması gerekiyor. Biz hizmete karşı değiliz. Neden karşı gelelim? Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, 2015 yılında meclisin de kararı ile 39 milyon borçlanma yetkisi aldı. 2016'nın 9. ayında 5 milyon, 10'uncu ayında 13 milyon borçlanma yetkisi aldı. Vatandaş, bu paranın nereye gittiğini ve nasıl ödeneceğini soruyor. Borç ne kadar diye merak ediliyor. Belediyenin internet sayfasına giriyorsunuz, ne meclis kararı ne encümen kararı var. Şeffaf olmadığınız zaman insanlar sizi sorgulamaya başlıyor. Belediye meclisinde biz şu anda azınlıktayız. Ancak yine de bu anlattıklarımızı soruyoruz. Yanıt alamıyoruz. Yanıtları aldığımızda sizlerle paylaşacağım. Türkiye'de öyle bir ortam oluştu ki; kimi kime şikayet edeceksiniz?

Menderes'e bir çivi çakacak olana destek olurum

Menderes daha yaşanır hale nasıl getirilebilir?

Menderes küçük bir ilçe. İnsanlar birbirleri ile iletişim halinde. Konak, Bornova büyük ilçeler. İnsanlar aynı apartmanda birbirini tanımıyor. Ama Menderes'te insanlar birbirini tanıyor. Menderes'e bir çivi çakacak olana destek olurum. Bizim hizmet üretmemiz ve yardım etmemiz gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde serası hasar gören çiftçilerimize yardımda bulunduk. Büyükşehir Belediyesi ne katkı verebilir diye düşündük. Bir kamuoyu yaratmaya çalıştık. Bu sayede vatandaşa destek olmak istedik. Burada hükümet de yardım etti. Vatandaş fayda gördü. Yardımı kimin yaptığı önemli değil. Belediye bugün bir partinin elinde olabilir. Ancak yarın başka bir partinin de eline geçebilir. Partizanlık yapmamak gerekiyor. Bu yöntem insanları kutuplaştırıyor ve geriyor. Sonuç şu anda böyle. Menderes'i daha yaşanabilir hale nasıl getirebilirz diye eleştireceğiz. Biz eleştirince engellemişiz gibi yansıtılıyor. İlçemiz çok güzel. Sütü hala sütçüden alıyorum. Havamız temiz, trafik yok. İlçemizde gençler sosyal eksikliklerden yakınıyor. Haklılar, ancak bu durum da gelişiyor.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hilton’dan mesaj var
Hilton’dan mesaj var
Bisiklet turu
Bisiklet turu