Pazar fiyatları cep yakıyor

Pazar fiyatları cep yakıyor

Kar yağışı ve soğuk havaların etkisini iyice göstermesiyle pazarcılar da sıkıntılı bir sürece girdi. Meyve ve sebzelerin don nedeniyle toplanamaması pazarcıların ürün bulmada sıkıntı yaşamasına ve fiyatların artmasına neden oluyor

10 Ocak 2017 - 10:08 - Güncelleme: 10 Ocak 2017 - 10:24

 

Yaşanan don olayları nedeniyle ürünlerin tarlada kalması hem vatandaşı hem de esnafı mağdur ediyor. Pazarcılar ürün bulamamaktan ve soğuk hava şartları nedeniyle vatandaşın pazara gelmemesinden dert yanarken vatandaş da fiyatların cep yakmasından yakınıyor.

“Fiyatlar 2-3 katına çıktı”

Eski esnaflardan Kadri Çelik, “38 yıl boyunca pazarcılık yaptım. Son dönemde havaların soğuk gitmesi ve kar yağışı nedeniyle don olayını yaşadık. Don nedeniyle üreticiler ürünlerini toplayamadı. Bu nedenle de pazarlarda ürün sıkıntısı yaşanıyor. Meyveler genellikle şehir dışından geliyor ve şu anda hava şartları nedeniyle yolların kapalı olması, ulaşımın zorlaşması nedeniyle de fiyatlar normalinin 2-3 katına çıktı” dedi.

“Vatandaş eli boş dönüyor”

Şevki Gündüz, “Şu anda zor bir süreçten geçiyoruz. Havalar soğuk olduğu için ürün bulamıyoruz. Üreticiler ürünlerini toplayamıyor. Bu nedenle de fiyatlarda bir yükseliş oldu. Ayrıca soğuk hava nedeniyle vatandaşlar pazara çıkmak istemiyor, pazara gelen vatandaşlar ise fiyatlardaki artış nedeniyle ya daha az meyve sebze alıyor ya da hiç almadan geri dönüyor” diye konuştu.

“Ürünler tarlada kaldı”

Kendi yetiştirdiği ürünleri satan Mehmet Gülseren, üretici olarak büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. Gülseren, “Yaşadığımız sıkıntıları anlatmakla bitiremeyiz. Şu anda ürünlerimizin büyük bir çoğunluğu yaşanan don olayları nedeniyle tarlada kaldı. Meyve ve sebzelerin az olması nedeniyle de fiyatlar yükseldi. Ancak bu durum geçici bir süreç. Havaların normale dönmesiyle birlikte fiyatlarda bir düşüş yaşanacaktır. Ancak tarlada yaşanan don kalktıktan sonra ürünlerin nasıl olacağını bilmiyoruz. Belki de ürünlerin bir çoğu bozulacak ve şu anda yüksek fiyata satış yapsak da ürünleri zamanında kaldıramadığımız için zarar edebiliriz” şeklinde konuştu.

“Soğuk hava fiyatları artırdı”

Fatih Önder, “Soğuk havalar nedeniyle fiyatlar arttı. Bunun yanında ürün bulmakta da zorlanıyoruz. Fiyatların yükselmesi sadece vatandaşı değil, bizleri de etkiliyor. Çünkü bizler de ürün alırken yüksek fiyatlara alıyoruz. Vatandaşa da aynı şekilde yüksek fiyatlara satmak durumunda kalıyoruz. Bu durumda da satışlarda sıkıntı yaşanıyor. Yüksek fiyat nedeniyle vatandaşların talebi azalıyor” ifadelerini kullandı.

“Kar yağışı ulaşımı etkiliyor”

Ramazan Önder, “Şu anda ürün fiyatları yükseldi. Çünkü şehir dışından gelen meyve ve sebzeler, buzlanma ve kar yağışı nedeniyle ulaşımın zorlaşmasından dolayı İzmir’e gelmiyor. Bu da ürünler de bir sıkıntı yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca soğuk hava nedeniyle kimse pazara gelmek istemiyor. Bunun yerine biraz daha fazla ödeme yaparak marketlerden alışveriş yapıyor” dedi.

“Hal fiyatları da arttı”

Ahmet Akın, “Ürünlerimizi yerinden ya da hallerden alıyoruz. Ancak şu anda ürün bulmakta oldukça zorlanıyoruz. Hallere gelen ürünlerin fiyatları da yükselmiş durumda. Bu nedenle pazardaki fiyatlarda haliyle yükseliyor. Bu durum da sadece bizi değil, vatandaşı da etkiliyor. Pazara gelen vatandaşlar fiyatları görünce hiçbir şey almadan geri dönüyor” diye konuştu.

Fadime Kuzu

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARDEŞ ŞEHİR MARL HEYETİ KUŞADASI’NDA
KARDEŞ ŞEHİR MARL HEYETİ KUŞADASI’NDA
BÜYÜKŞEHİR DAVUTLAR'I YAZA HAZIRLIYOR
BÜYÜKŞEHİR DAVUTLAR'I YAZA HAZIRLIYOR