Referandum iptal edildi! Üzümler Kurtuldu

Referandum iptal edildi! Üzümler Kurtuldu

Kavacık Karabağlar’da kaldı! Üzümler kurtuldu. Altıncılar üzüldü!

13 Ekim 2017 - 09:38 - Güncelleme: 13 Ekim 2017 - 09:42

Referandum iptal edildi!
Kavacık Karabağlar’da kaldı! Üzümler kurtuldu. Altıncılar üzüldü!

Karabağlar İlçe Seçim Kurulunca 22 Ekim Pazar günü yapılması kararlaştırılan referandum alınan yeni bir kararla iptal edildi!
Her yıl yapılan Kavacık Üzüm Festivali ile ünlenen köy halkından bazı kişiler, muhtarın haberi olmaksızın Karabağlar’dan ayrılıp Güzelbahçe’ye bağlanmak istediklerini belirten dilekçe vermişlerdi.
Bu dilekçe üzerinde yapılan inceleme neticesinde önce seçim kurulu Halkoylaması-Plebisit yani Kavacık köyü Karabağlar ilçesinde mi kalsın, Güzelbahçe ilçesine mi bağlansın diye sandık konulup oylama ile referandum yapılması kararı almıştı.
22 Ekim Pazar günü yapılması beklenen referandum dün yaşanan son dakika gelişmesiyle iptal edildi.
Başta Kavacık Köyü muhtarının da “Ben bu işte yokum” diye tepki gösterdiği ve arkasında kimler var ve niyetleri ne diye soru işareti uyandıran referandum kararı İzmir’de şaşkınlıkla izleniyordu.
Çamlı Barajı ve Altın Madeni tartışmalarının tam ortasında bir de referandumla gündeme gelen Efemçukuru-Kavacık yöresinde neler oluyor sorusu kafaları karıştırıyor!?
Referandum isteyenler Karabağlar’a 28 kilometre mesafede olduklarını oysa Güzelbahçe’ye 16 kilometre mesafede olduklarını gerekçe göstererek müştereken dilekçe vermişlerdi.
Ancak dilekçe üzerinde yapılan incelemede bu isim ve imzaların 16 Nisan 2017 tarihinde Türkiye genelinde yapılan referandumda kullanılan seçmen listelerinde yer alan isimlerle birbirini tutmadığı tespit edildi.
İzmir Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü tespitlerini, Karabağlar Kaymakamlığı aracılığı ile Karabağlar İlçe Seçim Kuruluna bildirerek yeniden gözden geçirilerek referandumun iptalini istedi.
İmza toplandığından sonradan haberdar olan Karabağlar Belediyesi de referandumun iptali konusunda İzmir Valiliğine gerekçeleri ile başvurmuş ve görüş bildirmişti.
Valilik gerek Karabağlar Belediyesinin ve gerekse de re’sen yaptığı incelemede; bir kısım imza sahiplerinin öğrenci olduğu ve doğum tarihine yer verilmediğinin tespit edildiği, imzalar yanında adres bulunmadığı, imza listesinin ardışık olarak birbirini takip etmediği ve sonraki imzalarda vatandaşların hangi konuda imzaya davet edildikleri hakkında tereddüt olduğu, imza atanların tümünün okuma yazma bildiklerinin kabulünün mümkün olmadığı ve listelerde parmak izine rastlanmadığı ve ayrıca ismi geçen bir çok kişinin listede imzasının bulunmadığını tespit etti.
Bu gerekçelerle İzmir Valiliği Karabağlar Kaymakamlığı aracılığı ile İlçe Seçim Kurulundan yeniden referandumun hukuki dayanağının gözden geçirilmesini Karabağlar Belediyesinin gerekçelerinin göz önünde bulundurulmasını istedi.
İlçe Seçim Kurulu da dün aldığı son dakika kararı ile Kavacık’ta yapılacak olan referandum kararını iptal etti.
Kavacık Karabağlar’da kaldı!
Üzümler kurtuldu!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetçiye dil desteği
Gurbetçiye dil desteği
634 imza topluca teslim edilecek
634 imza topluca teslim edilecek