“Rejim değişirken CHP ne yapıyor?”

“Rejim değişirken CHP ne yapıyor?”

CHP’li Karşıyaka Eski Belediye Başkanı Avukat Cihan Türsen meclis gündeminde görüşülmeye başlanacak anayasa değişikliği teklifi için CHP’nin pasif rol aldığını belirterek, “CHP’ye eylemsizlik eleştirim var, daha somut eylemler ile hareket edilmeli. Uyuşuk halimizden kurtulmalıyız” dedi

09 Ocak 2017 - 08:56

CHP’li Karşıyaka Eski Belediye Başkanı Av. Cihan Türsen, “Evde oturup çekirdek çitleyip dizi izleyecek vaktimiz yok. Türkiye’nin rejimi değişiyor ve CHP’nin buna bir tepki vermekte gecikiyor. 3 ay sonra temel özgürlük ve haklarımızı kullanamayacağımız bir sürecin içerisinde olabiliriz” dedi.Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nde (TBMM) bugün başlaması beklenen anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri, CHP tabanında eleştiri seslerinin yükselmesine neden oldu. CHP’li Karşıyaka Eski Belediye Başkanı Av. Cihan Türsen, partisinin tabanını uyuşuk ve eylem refleksinden yoksun olarak değerlendirdi. “Eleştiriye ve değişikliğe açık olmalıyız” vurgusunda bulunan Av. Türsen, “Sosyal medyada partime bulunduğum eylem daveti ve eleştirim, Türkiye için önem arz etmektedir. İl yönetiminden arkadaşlarımın ani cevap vermesini yadırgasam da bunu da demokrasi olarak görüyorum” dedi.

Değerlendirmelerinin ve eleştirilerinin devamını gazetemiz Yenigün’e yapan Av. Cihan Türsen, “TBMM’de adeta bir sayısal matematik tekniği ile bir anayasa değişikliği gündemde iken il ve ilçe yönetimlerinin alışagelmiş propaganda yöntemlerinin yetersiz olduğunu belirtmek gereklidir. Neredeyse 30-40 yıl öncesinde olduğu gibi üç beş araba tutup marşlar türküler çalarak veya 5-6 kişinin broşür dağıtmasıyla yeterli bir eylem planı hazırlanamaz. Aynı yöntemlerle gidilirse ne örgütün ne de halkın bu kadar gevşek bir yönetimi affetmeyeceğini ifade etmek gerekli. Amacım bu kadar demode yöntemlerden uzaklaşarak çok daha yeni yöntemlerle tanışılması gerektiğini vurgulamaktı. Ayrıca zaman planlamasının da iyi yapılması gerektiğini görmek gerektiğini belirtmekti” diye konuştu.

“Formalite toplantılar gereksiz”

Türsen, “Yöntem önerilerimin parti içi görüşmelerde tartışalım isterim ama ona da fırsat yok. Yani il veya ilçe danışma kurulları toplantıları bir avuç Milletvekili veya meclis üyesinin sadece gelip kendilerinin konuştuğu, konuşmaları bittikten sonra da toplantıyı terk ettikleri formalite toplantılardan ibaret. Gereksiz. Bu yüzden masun ve nazik olan davetimi, örgütümüz önemsedi ve il yöneticilerinden benimle görüşmek isteyenler de oldu. Bu önerime sosyal medyadan cevap verenler de oldu. Yarın meclis rejim değişikliğini görüşecek. Biz parti olarak yarın hangi alanda toplanacağız, hangi afişlerle kenti donatacağız, biz propagandalarımız eylemlerimizi hangi yöntemlerle uygulayacağız hayalim varken anlıyoruz ki bunların hiç birisi yeterli değil. 3 ay sonra referandum yapılacak ve rejimi değiştirecek Yöneticileri affetmemek gibi bir hakkımız var. Rejim değişirken CHp ne yapacak, ne yapıyor. Bu sorunun yanıtını vermek bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

“CHP’nin uyuşuk tavrı sorumsuzluktur”

“CHP’ye eylemsizlik eleştirim var, daha somut eylemler ile hareket edilmeli” diyen Türsen, “Sosyal medya doğru ve daha etkili kullanılmalı. Yarın bütün parti CHP Genel Merkezinde toplanmalı. Milletvekilleri binlerce kişiyi meclise götürmelidir. Eş zamanlı olarak bütün Cumhuriyet Meydanlarında o ilin ve ilçelerin, parlamenter demokrasiyi koruyan, gerekirse gece nöbetleri ile alanlarda olmalıdır. CHP mevcut eylem planını bit pazarına bırakıp çok geç kalınmış olan yöntemlere kapı açmalıdır. CHP’nin uyuşuk tavrı bir sorumsuzluk olarak görülüyor.Türkiye, CHP’nin meydanlarda bir bildirisi okuyabilmesi kadar kolay bir dönem geçmiyor.Bu nedenle il yönetim kurulumuz ve tüzükten aldığımız yetki - sorumluluğu yerine getirdik. CHP üyesiysek bu kadar gevşek bir sürece seyirci kalamayız. En önemlisi affedemeyiz. Sosyal medyadan eleştirilerime verilen cevaplar kişisel bir tercihtir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin rejimi değişiyor

CHP örgütleri o kadar uyuşuk bir biçimde ki Salı günleri sadece genel başkanın grup konuşmasını dinlemekten öte bir eylem bir etkinlik içerisinde olamıyoruz. Acayip bir harekete ihtiyacımız var. Evde oturup çekirdek çitleyip dizi izleyecek vaktimiz yok. Türkiye’nin rejimi değişiyor ve CHP’nin buna bir tepki vermesi gerekiyor. 3 ay sonra Türkiye farklı bir ülke olacak. Belki parlamenter ve demokratik seçimlerin olamayacağı bir döneme gireceğiz. Hak ve özgürlüklerin kutulanmayacağı bir tarihi dönemece şahidiz. Partimiz olağanüstü çalışırsa bu anayasa değişikliğinin reddi kabulünden çok daha büyük sonuçlar doğurabileceğini söyleyebilir. Son olarak İzmir Türkiye’ye göre terörün çok yanaşmak istediği bir kent profilinde değil. İlimizde adli olayların oranı da azdır. İzmir, insan canını hedef alan gelişmelere izin vermeyecektir. Yaşanan olay hepimizin canını yakmıştır. İzmir hala güvenli ama artan terör olaylarından kaynaklı güvenli olarak bakamayız. Emniyet teşkilatlarımız daha fazla önlem almalı. CHP’de aksi gelişmeleri sorgulamalıdır.” Ayşe YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müstesna eğitimci büyük mütefekkir
Müstesna eğitimci büyük mütefekkir
Suudi Arabistan'da drone uçuşlarına sınırlama
Suudi Arabistan'da drone uçuşlarına sınırlama