İzmir’in 2. üniversite diş hastanesi

İzmir’in 2. üniversite diş hastanesi

21 Mart 2012 Çarşamba

Ege Üniversitesi Diş Hastanesi’nin ardından İzmir’in ikinci üniversite diş hastanesi Katip Çelebi bünyesinde çalışmalara başladı 

İzmir’de kurulan 4. devlet üniversitesi olan Katip Çelebi Üniversitesi, diş sağlığı alanındaki eksikliği gidermek için Diş Hekimliği Fakültesi’ni kurdu. Fakülte bünyesinde önümüzdeki haftadan itibaren de hasta bakılmaya başlanacak. Konuyla ilgili veren Dekan Prof. Dr. Tancan Uysal, Ege Üniversitesi’nden sonra bu alanda ikinci fakülteyi kurmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyleyerek, “Önümüzdeki süreçte Ar-Ge laboratuarlarını da kurmayı ve yenilikçi araştırmalar yapmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda genel anestezi altında kapsamlı ağız ve diş sağlığı hizmetlerini sunacağız” dedi.

Fakültede, Klinik Diş Hekimliği Bilimleri Bölümü ve bunun altında çeşitli anabilim dallarının oluşturulduğunu sözlerine ekleyen Uysal, “Bunlar; ağız, diş ve çene cerrahisi; ağız, diş ve çene radyolojisi; diş hastalıkları ve tedavisi; endodonti; ortodonti; pedodonti; periodontoloji ve protetik diş tedavisidir. Amacımız; koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin yanı sıra lisans, doktora ve uzmanlık eğitimi vermektir. Bunun için biri Profesör olmak üzere 38 kişilik dinamik bir akademik kadroyla göreve başladık” diye konuştu.

 

6 ortodonti uzmanı

 

İzmir'de birçok diş hastanesi olduğunu ancak İzmir’deki hasta potansiyelini karşılamak üzere alanlarında uzman hekimlerin görev aldığını vurgulayan Dekan Uysal, “İmplant ve cerrahi işlemlerinin yapılabileceği, genel anestezi altında birçok işlemin uygulanabileceği bir klinikle geliyoruz. Bakabildiğimiz kadar çok hastaya kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz. İzmir'de uzman sıkıntısı yaşanan Ortodonti bölümünde de 6 uzmanla hastalara tedavi imkanı sunacağız” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi’nin, Çiğli Aydınlıkevler’deki Sağlık Kompleksi’nde oluşturulduğunu da söyleyen Prof. Dr. Uysal, “Burada 4500 metrekarelik kapalı alanda, her anabilim dalına ait 10’ar diş ünitesi bulunan 8 adet klinik, aynı zamanda 40 öğrencini çalışabileceği fantom ve preklinik laboratuarları, 3 adet 60’ar kişilik derslikler, 1 adet 125 kişilik konferans salonu, 2 adet okuma salonu, kütüphane, kantin ve yemekhanenin yanı sıra ortak kullanım için ayrılmış açık hava sosyal alanları ve en az 100 araçlık otoparkımız hazır” diye konuştu.

 

Fakültede lokal anestezi altında ameliyatların yapılabileceği 4 adet lokal ameliyathane ünitesi ve dudak-damak yarığına sahip bebekler için teşhis ve tedavi ünitesi oluşturulduğunu da belirten Uysal, diş hekimliğinde kullanılan rutin röntgen cihazlarının dışında konik ışıklı bilgisayarlı tomografi cihazı (CBCT)’nin de teşhis ve tedavi planlaması işlemleri için kullanıma hazırlandığını ifade etti. Dekan Uysal, uluslararası akreditasyon firmalarının gerekliliklerine uygun olarak tasarlanan fakültede, önümüzdeki dönemlerde sağlık turizmi kapsamında çok sayıda turiste de ağız ve diş sağlığı hizmeti sunmak için girişimlerde de bulunulacağını vurguladı.

Psikolojimiz bozuldu

Psikolojimiz bozuldu

Güncelleme: 25 Şubat0 Yorum

Bu ürünleri almayın

Bu ürünleri almayın

Güncelleme: 21 Şubat0 Yorum

Sigara her 6 saniyede bir can alıyor

Sigara her 6 saniyede bir can alıyor

Güncelleme: 09 Şubat0 Yorum

Şifa, karaciğer nakline başlıyor

Şifa, karaciğer nakline başlıyor

Güncelleme: 10 Şubat0 Yorum

30 ülkeye kanser eğitimi veriyoruz

30 ülkeye kanser eğitimi veriyoruz

Güncelleme: 05 Şubat0 Yorum