Sevgi Yolu’ndan emek akıyor

Sevgi Yolu’ndan emek akıyor

İzmir’in uğrak yerlerinden biri olan ve özellikle öğrencilerin tercih ettiği Sevgi Yolu, farklı yetenekleri ve meslekleri de bir araya getiriyor

05 Ocak 2017 - 08:56

Adı gibi sevgi dolu insanların bir araya geldiği ve sevgiyle yaptıkları ürünleri sergiledikleri bu yolda birçok farklı sektör yer alıyor. Kızılderililere özgü bir ürün olan ve son dönemde genç yaşlı birçok kişi tarafından ilgi gören rüya kapanları da Sevgi Yolu’nda bunlardan biri. İzmir dışında üniversiteyi bitirdikten sonra yeniden İzmir’e dönen ve kendi mesleğini yapmak yerine arkadaşından öğrendiği rüya kapanlarını yapmaya başlayan Sevilay Akduman, bu işi yapmaya nasıl karar verdiğini anlattı.

 

“Mesleğimi yapmayı düşünmedim”

 

Akduman, “Üniversiteyi bitirdikten sonra birçok iş görüşmesine gittim ve birkaç işte çalıştım. Ancak bu işlerin hiçbiri bana uygun gelmedi. Sevgi Yolu’nda bir arkadaşım bu işi yapıyordu. Bir süre onun yanına gelerek yardımda bulundum ve sonrasında kendisiyle çalışmamı istedi. Birlikte çalıştıktan sonra kendi işimi kurmak istedim ve o günden sonra bu küçük dükkânı açtım” dedi. Akduman, Üniversitede Dış Ticaret bölümünü bitirdiğini ifade etti.

 

“Elime geçen malzemeyi değerlendiriyorum”

 

Bu işteki yeteneğini arkadaşı sayesinde keşfettiğini söyleyen Akduman, “Ben buna sonradan keşfedilmiş yetenekler diyorum. Böyle bir yeteneğim varmış ve ben bunu sonradan fark ettim. Arkadaşımın yanına gelip gittikçe farklı fikirler ortaya çıkmaya başladı ve böylece bu işe yeteneğim olduğunu keşfettim. Ben yaptığım işi normalinden biraz daha farklı hale getirmeye çalıştım. Daha büyük daha dekoratif amaçlı ürünler ortaya çıktı. Bunun yanında yakma dediğimiz teknikle yine farklı tasarımlar yaptım. Bu işte eğer yeteneğin varsa çok küçük bir şey de öğrensen bu yeteneğini geliştirerek her gün yeni bilgiler ekleyerek farklı ürünler ortaya çıkarmaya başlıyorsun. Her gün üzerine bir şeyler koydukça farklı tasarımlar ortaya çıkıyor ve bu da insanı heveslendiriyor. Bu yaptığım işlerin hiçbirinde herhangi bir eğitim almadan bir kursa gitmeden öğrendiğim küçük bir şeyin üzerine yenilerini ekleyerek ortaya çıktı. Sadece arkadaşım gösterdi” şeklinde konuştu.

Düş kapanlarının Kızılderililerden gelen bir inanış olduğunu söyleyen Akduman, “Bu kapanların kötü rüyaları yakaladığı ve insanlardan uzak tuttuğuna inanılırmış. Ancak benim burada yaptıklarım biraz daha dekoratif amaçlı olduğu için evin farklı köşelerine yerleştirilebilir ve evin atmosferini değiştirebilir. Evin atmosferini ısıtacak ve biraz daha maneviyata dökecek ürünler. Bunların yanında kendi yaptığım bileklikler, küpeler ve kolyelerde var. Üretebildiğim her şeyi değerlendirmeye çalışıyorum. Malzemelerinin bir kısmını İstanbul’dan getiriyoruz. Bunun yanında doğal ürünleri de kullanmaya çalışıyorum. Örneğin, kışın sarmaşıkların yaprakları dökülüyor ve ben bu dalları kıvırarak farklı ürünler yapıyorum. Her şeyi değerlendirebiliyorsunuz. Elinize geçen bir malzemeden bir ürün çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız o malzemeyi kullanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“Sevgi Yolu’nda mutluyum”

Sevgi Yolu’nda yer alan dükkanın hem iş yeri hem de atölyesi olduğunu belirten Akduman, “Satış yaparken aynı zamanda yeni ürünler de ortaya koymaya çalışıyorum ve işimi evime taşımıyorum. Dükkanımın Sevgi Yolunda olmasının hem iyi hem de zor tarafları var.Burada olmanın tek zor tarafı dükkanlarımız açık olduğu için yazın sıcaktan kışın soğuktan fazlasıyla etkilenmemiz. Buna da kışın sobalarla bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bunun yanında kapalı bir alanda çalışmaktansa açık bir alanda çalışmak her zaman daha iyi geliyor. Her gün farklı insanlarla tanışıyorum ve bütün bir günüm hiç sıkılmadan geçiyor. Aynı zamanda iş yerimizin belli saatleri yok. Biyolojik saatimize göre hareket ediyoruz. Akşamları insanlar gelmeyi bıraktığında sende artık eve gitme zamanının geldiğini anlıyorsun. Tüm bunlara baktığımızda burada olmaktan çok mutluyum. Emeğimle yaptığım her şeyi burada insanlarla buluşturuyorum” dedi.

“Sermaye az, emek çok”

Her kesimden insanın farklı düşüncelerle yaptığı ürünlere ve işine ilgi gösterdiğini söyleyen Akduman, “ Buraya gelen orta yaşlı insanlar genellikle acaba bende yapabilir miyim düşüncesiyle ürünlerle ilgileniyor. Gençler ise hayalleri doğrultusunda ilgi gösteriyor. Çoğu genç buraya geldiklerinde ileri de kendilerinin de böyle bir yere sahip olmak istediklerini söylüyorlar. Bende onlara çok zor olmadığını söylüyorum. Bu iş benimde hiç aklımda yoktu ama zamana bıraktığında bazı şeyler kendiliğinden oluyor” dedi. Yaptığı işin çok yüksek sermaye gerektirmediğini söyleyen Akduman, “Aslından biz burada emeğimizi satıyoruz. Çok yüksek paralar kazanmasak da sattığın bir ürünle evine yiyecek içecek götürebiliyorsun. Bir evin geçimini kısmi olarak karşılayabilecek bir iş. Tabiî ki çocuğu olan ve kirada oturan bir ailenin buradan kazandığıyla geçinmesi pek mümkün değil. Ben ailemle birlikte yaşadığım için çok rahat masrafımı çıkarabiliyorum. Ama yine de bir ailenin geçimini sağlamaya yakın para kazanabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Yeni yılda sıkıntılar bitsin

Geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle son dönemde kendilerinin de zor bir süreç geçirdiğini belirten Akduman, “Buradan zamanında çok güzel paralar kazanılmış ancak günümüzde her an bir patlama yaşanması ve insanların tedirgin olması nedeniyle ellerindeki parayı dekoratif ürünlere değil temel ihtiyaçlarına ayırmaya çalışıyorlar. Bu yıl zaten sıkıntılı bir süreç yaşadık. Yeni yıl itibariyle bu sıkıntıların bitmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı. M. Güçlü Güler

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARDEŞ ŞEHİR MARL HEYETİ KUŞADASI’NDA
KARDEŞ ŞEHİR MARL HEYETİ KUŞADASI’NDA
BÜYÜKŞEHİR DAVUTLAR'I YAZA HAZIRLIYOR
BÜYÜKŞEHİR DAVUTLAR'I YAZA HAZIRLIYOR