Tarih kokulu motifler!

Tarih kokulu motifler!

Çeyiz bohçalarından çıkan ve “hızlı tüketmeyi seven” insanlarımızın unutup gittiği el emeği göz nuru ürünler, Kızlarağası'nda nefes alıyor... Kıymetini ve değerini bilenler ise “Her ürün ayr bir döneme ışık tutuyor” diye konuşuyo

08 Ocak 2017 - 07:42

Kızlarağası Hanı’nda bulunan dükkanında birçok Osmanlı dokuması ve işlemeli bezleri bir araya getiren Mazlum Pamukoğlu, dükkanında bulunan her ürünün ayrı bir döneme ışık tuttuğunu dile getirdi.

Yıllarca sandıklarda bekleyen el emeği göz nuru işlemeleriyle tarihe ışık tutan kumaşların kültürel bir miras olduğunu belirten Pamukoğlu, “Bu ürünlerin hepsi bizim geleneklerimizi yansıtıyor. Bu ürünlere sahip çıkmak beni mutlu ediyor” dedi.

En güzel işlemeler burada

1920’li yıllardan günümüze kadar gelen Osmanlı dokumalarını ve işlemeli bezleri Kızlarağası Hanı’ndaki dükkanda bir araya getiren Pamukoğlu, “O yıllardan günümüze kadar ulaşmış ve el emeği ile yapılmış kıyafetleri, işlemeli yastık kılıflarını, bohçaları ve oyalı yemenileri bir dükkanda toplamaya çalıştım” diye konuştu.

Bu dükkanı açmaya nasıl karar verdiğini anlatan Pamukoğlu, “Bu bizim aile işimizdi. Ailemdeki çoğu kişi eski dönemlere ait ürünleri topluyordu. Ben ise bambaşka bir sektörde çalışıyordum. Emekli olmadan önce şirket muhasebeciliği yapıyordum. Sonrasında ise aile mesleği olması ve eskiye ait işlemelere olan ilgimden dolayı bu dükkanı açmaya karar verdim. Benden önce eşim ve kardeşim de bu işi yapıyordu” diye konuştu.

“Çeyizden çıkanlar satılıyor”

İşlemeli ürünlerin eskisi gibi yapılmadığını söyleyen Pamukoğlu, “İşlemeli yastıklar, kıyafetler ve oyalar her evde mutlaka bulunurdu. Kızlar için çeyizlerin olmazsa olmazları arasındaydı. Ancak zaman geçtikçe artık bu kültürümüz unutulmaya başlandı. Kimse evinde bu ürünleri kullanmıyor. Bu nedenle de çoğu kişi iyi durumda olan işlemeli bezleri satmaya başladı. Genellikle orta yaştaki kişiler annelerinin çeyizinde bulunan bu ürünleri kullanmak istemediği için bize getiriyorlar” dedi.

“Yeniden ortaya çıkacak”

Son dönemde bu işlemelere ilginin biraz olsun arttığını dile getiren Pamukoğlu, “Son yıllarda halk eğitim merkezlerinde yeniden işlemeler yapılmaya başlandı. Bu nedenle de buralarda eğitim veren kişiler kursiyerlerine eski motifleri göstermek için bize geliyor. Buradaki işlemelerin fotokopilerini alarak kurslarda öğrencilerine gösteriyorlar. Bu da eski işlemelere olan ilgiyi arttırıyor. Bu durumdan oldukça memnunum. Bu motiflerin ve işlemelerin devam etmesi bizim kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması için de oldukça önemli” diye konuştu.

Gençlere özel indirim

Bazı gençlerin bu motiflere ve işlemelere büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Pamukoğlu, “Ben de gençlerin ilgisini arttırmak için onlara özel indirimler yapıyorum. Çünkü onları sadece bir kişi olarak düşünmek doğru değil. Arkadaş çevresi içerisinden görenler de ilgi gösterirse daha çok kişiye kültürümüzü tanıtma şansımız olacaktır” şeklinde konuştu.

“Kültürümüzün bir parçası”

Dükkanında sergilediği işlemelerin ve motiflerin kültürün bir parçası olduğunu belirten Pamukoğlu, “Burada hiç satmayı düşünmediğim sadece sergileme amaçlı kullandığım kıyafetler de var. Bunun yanında Türkiye’nin farklı bölgelerinden birçok motife de burada yer veriyorum ve bu motiflerin hepsi kendi ayağıyla bana geliyor. Çoğu kişi bu işlemelerin değerini bilmiyor. Bu nedenle de bize getiriyor” dedi.

“Teknolojiyi kullanmıyorum”

Teknolojiye ilgisinin pek olmadığını söyleyen Pamukoğlu, “Buraya gelen birçok kişi internet sitesi olup olmadığını soruyor. Ancak ben internet sitesi kurmadım. Bu tür ürünlerle ilgilenen kişilerin bizzat buraya gelmesi gerekiyor” diyor.

Yaptığı işi hobi olarak devam ettirdiğini söyleyen Pamukoğlu, “Ben kazancın ne olduğuyla çok ilgilenmiyorum. Daha çok sevdiğim için bu işi yapıyorum. Ama genel olarak baktığımızda getirisi çok kötü değil. Dükkan kendi masrafını kendi karşılıyor. Bu da benim için yeterli oluyor” dedi.

“Her bütçeye uygun”

Dükkanında yer alan ürünlerin fiyatlarına da değinen Pamukoğlu, “En uygun fiyatlı ürünlerimiz 10 liradan satılan boncuk oyaları. Bu oyaların fiyatları 200 liraya kadar çıkıyor. Bunun yanında yemenilerin fiyatları 50 liradan 1500 liraya kadar çıkıyor. Herkes bütçesine uygun olarak buradan bir şeyler bulabilir” ifadelerini kullandı.

Tarihi mekanda tarihi motifler

Kızlarağası Hanı’nın eskiyi yaşatmada önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Pamukoğlu, “Buradaki dükkanların büyük bir çoğunluğu eski dönemlerle ilgili. Kızlarağası’nın da eski bir yapı olması nedeniyle içerisindeki dükkanlarla bir bütün oluşturuyor. Bu nedenle dükkanımın burada yer almasından oldukça memnunum” dedi.

Bilge TUĞRUL

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otobüs okul bahçesine daldı / Videolu Haber
Otobüs okul bahçesine daldı / Videolu Haber
Erdoğan İle Hisarcıklıoğlu Arasında Güldüren
Erdoğan İle Hisarcıklıoğlu Arasında Güldüren "Sigara"...