TÜBİTAK yarışmasına İzmir damgası
Reklam

TÜBİTAK yarışmasına İzmir damgası

TÜBİTAK yarışmasına İzmir damgası

21 Nisan 2017 - 13:19

11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na 7 bin 905 proje başvurdu. Bunlardan 500'ü İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Uşak, Muğla'yı kapsayan İzmir bölgesinden yapıldı

ÖDÜLLER VERİLDİ

Biyoloji alanında İzmir Karşıyaka Özel Takev Ortaokulu öğrencisi Ali Uzel ile Muğla Özel Yönelt Ortaokulu öğrencileri Barkın Onaran, Akif Ozan Kınsız, fizik alanında İzmir Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu öğrencisi Reyhan Bilgili, İzmir Özel Bahçeşehir Ortaokulu öğrencileri Kerem Balkır ve Ege Efe Çelik ile Manisa Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Batuhan Algan, kimya alanında İzmir Özel İzmir Ortaokulu öğrencisi Zehra Eylül Yalçın, matematik alanında Özel Ege Ortaokulu öğrencisi Aslı Turan ve İzmir Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi örencisi Giray Güler birinci olarak finalist oldu.

Özel Ege Ortaokulu öğrencisi Aslı Turan'ın ödülünü alırken sevinç gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

TÜBİTAK 11’inci Ortaokul öğrenciler arası projeler bölge yarışması ödül töreni Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Salonu’nda düzenlendi. Törende dereceye girenlere ödül verilirken İzmir 11 okul ile dereceye girerek yarışmaya damga vuran kent oldu.

Törene; TÜBİTAK Ortaokulu araştırma projeleri yarışması İzmir Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Serdar Korukoğlu, proje danışman öğretmenleri, öğrencileri, veliler ve çok sayıda eğitimci yer aldı. 12 farklı bölgede eş zamanlı olarak bölge yarışmalarının ödül törenleri gerçekleştirildiğini söyleyen TÜBİTAK Ortaokulu araştırma projeleri yarışması İzmir Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Serdar Korukoğlu proje ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Projenin ortaokul öğrencileri için temel bilim alanlarına teşvik etmek amacıyla yapıldığını dile getiren Korukoğlu, “Bu proje niye düzenleniyor? Ortaokul öğrencileri için temel bilim alanlarından çalışma yapılmasını teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor” dedi.

“İzmir’den 560 proje başvurdu”

Proje ile ilgili detaylı bilgi de veren Korukoğlu, “Öğrenci ve öğretmenlerimiz proje çalışmalarını tamamladıktan sonra bölge jürimiz bir ön değerlendirme yaptılar. Arkasından sergi değerlendirmesi olarak bir değerlendirme daha yapıldı. Ayrıca proje Türkiye genelinde 12 farklı bölgede gerçekleşiyor. Her bölgenin bir de bölge merkezi var. Bizim bölge merkezimiz İzmir. Türkiye genelinde 7.905 proje başvurusu gerçekleşti bunlardan 560 proje İzmir Bölgesi tarafından yapıldı. Ayrıca 10 bin 918 öğrenci tarafından proje başvurusu yapıldı. En fazla proje başvurusu 1656 proje ile Erzurum bölgesi olurken en az başvuruyu ise 218 proje ile Ankara bölgesinden yapıldı. Projelere kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha fazla başvurdu. 4982 erkek öğrenci projelere başvururken kız öğrencilerin sayısı 5936 oldu” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Korukoğlu, bölgedeki 500 projeden 11'inin biyoloji, 17'sinin fizik, 6'sının kimya, 16'sının matematikten olmak üzere 50'sinin jüri değerlendirmesi sonucu bölge sergisine seçildiğini hatırlatarak, "İzmir Bölge Yarışması birincileri diğer bölge birincileri ile birlikte Türkiye final sergisine davet edilecek." dedi.

Belma ŞAHANER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başbakan Binali Yıldırım;
Başbakan Binali Yıldırım; "Aziz Kocaoğlu yaşlandıkça...
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu