“Ulusal sağlık politikası geliştirilmeli”

“Ulusal sağlık politikası geliştirilmeli”

“Ulusal sağlık politikası geliştirilmeli”

18 Mayıs 2017 - 23:54

Çağdaş Eczacılar Derneği İzmir Şubesi Genel Sekreteri ve İzmir Eczacı Hareketi Başkanı Barış Özgen, "sağlık sistemindeki sorunların çözümü için tüm sağlık paydaşları bir araya gelebilmeli... Biz gövdemizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

“İnternetten ilaç almayın”

İnternetten alınan ilaçlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

İnternetten sağlıkla ilgili hiçbir şey almayın. İnternet üzerinden satın alınan ilaçlar insan sağlığı açısından büyük risk teşkil ediyor. Özellikle zayıflama ilaçlarıyla ilgili ölümler yaşanabiliyor. Bu ürünlerin içinde kalp krizi yaratabilecek, böbrek yetmezliği yaratabilecek, karaciğer yetmezliği yaratabilecek maddeler içeriyor. O yüzden birçok insanımız hayatını kaybetmekte. Biz buradan şunu diyoruz; İnternet üzerinden ilaç almayın. Böyle bir düşünceye sahipseniz mutlaka eczacınıza, hekiminize danışın ve bilgi alın diyoruz. Gıda takviyesi dediğimiz fakat içinde ilaç etken maddeleri bulunan birçok ürün var. Aslında ilaç gibi gözükmüyor fakat içindeki etken maddelerden dolayı ilaç gibi etki gösteriyor. Bunların içinde en başta zayıflama, kanser türleri. Çaresiz hastalıklarda insanlar buralara yönelebiliyorlar. Bu tür sahte ilaçları kullandığı için hayatını kaybeden insanlar var. Bu noktada cezalar caydırıcı olmalı. İlaçlar mutlaka Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olmalı.

Çağdaş Eczacılar Derneği İzmir Şubesi Genel Sekreteri ve İzmir Eczacı Hareketi Başkanı Barış Özgen, Yenigün TV'nin konuğu oldu. Türkiye'de mutlaka ulusal sağlık politikasının hayata geçirilmesi gerektiğini savunan Özgen, “Ulusal bir sağlık ve eczacılık politikası belirlememiz gerekiyor. Bu politika belirlenirken ülkemizdeki tüm sağlık paydaşları bir araya gelmeli. Biz buna İzmir Eczacı Hareketi olarak 'Türkiye Ulusal İlaç ve Eczacılık Strateji Belgesi' ismini koyduk. Bu politika belirlenmediği takdirde kuyrukta beklediğimiz günleri mumla arayabiliriz. Siyasi otoritenin eczacıya bakışını mutlaka değiştirmesi gerekiyor. Eczacıya sadece tedarikçi olarak bakmamalı. Eczacılık bilimsel bir meslektir. Eczacıların sağlık danışmanı kimliğinden mutlaka faydalanılmalıdır. Hiçbir şey Türk insanının sağlığından daha önemli değildir. Onun için sağlık sistemindeki sorunların çözümü için tüm sağlık paydaşları olarak bir araya gelebilmeliyiz. Biz gövdemizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

İzmir Eczacı Hareketini sizden dinleyebilir miyiz?

İzmir Eczacı Hareketi, İzmir Eczacı Odası seçimlerine aday olan bir platform. İzmir Eczacı Hareketi, sağlık sisteminin yarattığı onca soruna rağmen, halka kesintisiz bir şekilde sağlık hizmeti sunmaya devam eden, fakat bunun maddi ve manevi olarak karşılığını alamayan, bunun için kalıcı çözüm önerileri arayışı içerisinde olan meslektaşların güçlü bir dayanışmasıdır. İzmir eczacı hareketi olarak bu süreci bir hizmet yarışı olarak görüyoruz. Bu demokratik bir yarış. Biz de bu yarışın içerisinde olmaktan keyif alıyoruz.

İzmir Eczacı Odası'nın geçmişine baktığımız zaman eczacılarla ilgili politika üretiminde öncü olmuş bir odadır. Odamızın tarihten gelen böyle bir misyonu vardır. Bu misyonu sürdürmek için bir araya geldik. Seçimlerde bu demokratik yarışın sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

“ECZACILAR İKİNCİ PLANA İTİLDİ”

Türkiye'deki uygulanan genel sağlık politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'de 2003 yılından beri 'Sağlıkta Dönüşüm' adı altında bir politika uygulanıyor. Bu politika ile bütün kaynakların çıkmaza gireceğini en başından beri söylüyorduk. Maalesef bu dediklerimizde haklı çıktık. Sağlıkla ilgili bir takım kararlar alınırken meslek örgütlerimizi bu sürece dahil etmediler. Genelde masa başında bürokratların aldığı kararlar ile bu işler yürütüldü. Biz eczacılar olarak elimizden geleni yapmamıza rağmen, karar alma süreçlerinde ikinci plana itildik.

“TEDAVİ GİDERLERİ KARA DELİK”

'Sağlıkta Dönüşüm' politikasıyla sağlık sektöründe 4 kat gibi bir büyüme oldu ve büyük bir piyasa haline geldi. Özel sağlık hizmetlerinde ve kurumlarında çok yüksek bir artış oldu. Tedavi giderleri çok fazla arttı. Tedavi giderleri bu politika içerisinde en büyük kara deliktir. Sonuç olarak bir finansman problemi baş göstermeye başladı. Hükümet bu sorunu tamamen ilaç harcamalarının baskılanmasıyla çözmeye çalıştı. Halkın cepten ödediği sağlık miktarı da arttı. Sağlık sisteminin özelleşmesinden dolayı suistimaller çoğaldı. Biz sağlık sisteminin özelleştirilmesine en başından beri karşıyız.

İLAÇLAR UCUZ VE ULAŞILABİLİR Mİ?

 

İlaç fiyatları 2004'den bu yana 572 kez düşürüldü. Biz ilaç fiyatlarının düşmesine karşı değiliz. Sakın yanlış anlaşılmasın. Biz, ilacın her zaman ucuz ve ulaşılır olmasını istedik. Ama fiyatlarla bu kadar oynanması doğru değil. İlaç karlılığımızın bu koşullarda biraz arttırılmasını istiyoruz. Bu süreçte eczanelerde satılan bazı ilaçlar hastanelerde satılır oldu. Şu anda eczacıların yüzde 54'ü kredi kullanır durumda. Türkiye genelinde yüzlerce eczane kapatıldı. Eczacıların geldiğimiz nokta bu.

ULUSAL SAĞLIK POLİTİKASI VURGUSU

Bu noktada çözüm önerileriniz neler?

Ulusal bir sağlık ve eczacılık politikası belirlememiz gerekiyor. Bu politika belirlenirken ülkemizdeki tüm sağlık paydaşları bir araya gelmeli. Biz buna İzmir Eczacı Hareketi olarak 'Türkiye Ulusal İlaç ve Eczacılık Strateji Belgesi' ismini koyduk. Bu politika belirlenmediği takdirde kuyrukta beklediğimiz günleri mumla arayabiliriz. Biz bunu istemiyoruz. Siyasi otoritenin eczacıya bakışını mutlaka değiştirmesi gerekiyor. Eczacıya sadece tedarikçi olarak bakmamalı. Eczacılık bilimsel bir meslektir. Eczacıların sağlık danışmanı kimliğinden mutlaka faydalanılmalıdır. Eczacıya meslek hakkı verilmelidir. Sağlığa ayrılan pay mutlaka arttırılmalı. İlaçların kar oranları kesinlikle revize edilerek arttırılmalı. Çünkü çok düşük cirolarla bu işi sürdürmeye çalışıyoruz. Hiçbir şey Türk insanının sağlığından daha önemli değildir. Onun için sağlık sistemindeki sorunların çözümü için tüm sağlık paydaşları olarak bir araya gelebilmeliyiz. Biz gövdemizi taşın altına koymaya hazırız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN ÇERÇİOĞLU ALAMUT'U ZİYARET ETTİ
BAŞKAN ÇERÇİOĞLU ALAMUT'U ZİYARET ETTİ
Büyükşehir Belediyesi 'Çanakkale Zaferi 1915' Sergisini Karacasu'da Açtı
Büyükşehir Belediyesi 'Çanakkale Zaferi 1915' Sergisini...