Uluslararası sorunlar ALTINI ETKİLİYOR

Uluslararası sorunlar ALTINI ETKİLİYOR

Altın fiyatlarının yine yükselişe geçmesiyle para piyasalarında hareketlilik başladı. Odak Döviz’in sahibi Bilal Doğan, uluslararası alanda yaşanan olayların altın fiyatlarını etkilediğini söyledi

11 Ocak 2017 - 10:02 - Güncelleme: 11 Ocak 2017 - 10:26

Altın fiyatlarının son bir haftadır oldukça yükseldiğine dikkat çeken Odak Döviz’in sahibi Bilal Doğan, “Altın fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli değişiyordu. Son bir haftadır ise hızlı bir yükselişe geçtiğini görüyoruz” dedi.

İran-ABD sürtüşmesi

Altın fiyatlarının yükselmesindeki nedenlere değinen Doğan, “Altın fiyatlarının yükselmesinin temel sebeplerine baktığımızda uluslararası olaylardan kaynaklandığını görüyoruz. Bugün özellikle İran ve Amerika’nın, İran’a yakın konumda bulunan ve petrol sevkiyatını yaptığı Hürmüz Boğazı’nda yaşanan olayların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Hürmüz Boğazı üzerinde Amerika ve İran deniz kuvvetleri ve devrim muhafızları arasında ciddi bir sürtüşme yaşandı. Bu sürtüşmenin uluslar arası piyasalara bir etkisi oldu” diye konuştu.

Uluslararası piyasalar karışık

Amerika ve Rusya arasında henüz gün yüzüne çıkmamış bir gerginlik yaşandığını da söyleyen Doğan, “Amerika, Rusya sınırına yakın bir alana askeri birlikler, atış gücü yüksek silahlar depolamaya başladı. Amerikan askerlerini oraya gönderdi. Bu nedenle de soğuk savaş öncesi bir gerginlik yaşanmaya başladı. Bu arada devam eden Suriye rejimi, kendi halkına adeta soykırım denilen bir katliam uyguluyor. Özellikle bunun ötesinde hem Suriye’de hem Irak’ta DEAŞ terör örgütünün ve Irak silahlı kuvvetlerinin Musul’daki DEAŞ örgütlerine karşı bir çatışması var. Tüm bunlar uluslararası piyasaları oldukça etkiliyor” şeklinde konuştu.

Ons değeri yükseldi

Dünyada uluslararası piyasalarda yaşanan her gerginlik altın fiyatlarına etki ettiğini belirten Doğan, “Bu gerginlik nedeniyle altın fiyatları yükseliyor. Altın her belirsizlik ortamında fiyatlarını yukarı doğru çekiyor. Bu nedenle de altının ons değeri geçtiğimiz hafta içerisinde 1160 dolarken, şu an itibariyle onsunun 1182 dolarlar seviyesine çıktığını görüyoruz” dedi.

Alternatif yatırım aracı

Doğan, “Onsun etkisiyle yurtiçi piyasalarda bir hafta öncesine kadar altının gram fiyatı 128 lira iken, şimdiki fiyatlara baktığımızda 142 liraya yükseldiğini görüyoruz. Tabii ki Türk lirası bazında doların da yükselmesi altının da gram olarak değerinin artmasına neden oluyor. Genel görüntü itibariyle altın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın da ifade ettiği gibi halkın ciddi anlamda bir alternatif yatırım aracı olmaya devam ediyor diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'ndan dolara müdahale!

Rekor üstüne rekor kıran doların yükselişi karşısında Merkez Bankası piyasaya 1.5 milyar dolar ek kaynak sağladı.

Merkez Bankası'nın müdahalesinin ardından 3,78'i gören gören dolar 3,75'e geriledi.

Döviz kurlarında yaşanan sert yükselişin ardından Merkez Bankası'ndan açıklama geldi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecek" denildi.

Açıklama sonrası dolar 3.7549 TL seviyesine kadar indi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür. Ayrıca, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir" denildi.

Rekor üstüne rekor

Dolar 3.78'i, euro da 4 lirayı aşarak tarihi rekorlarını tazeledi.

Güne 3,7230 seviyesinden başlayan dolar/TL paritesi sabah saatlerindeki hızlı yükselişiyle üst üste rekorlar kırmaya devam etti. Doların TL karşısındaki son rekoru 3,7833 oldu.

Euro da dolarla birlikte rekor kırmaya devam ediyor. Güne 3,95 seviyesinden başlayan euro/TL, 4 lirayı aşarak yeni rekor seviyesini 4,0128'e taşıdı.

Altının gram fiyatı da 144 lirayı aşarak rekor kırdı.

Serbest piyasada önceki gün 142 seviyesine yakın seyreden gram altın, dün de yükselişini sürdürerek 144,20 ile tarihi rekorunu tazeledi. Çeyrek altın fiyatı ise 235 lira civarında satıldı.

“Uyarılara rağmen

TEDBİR YOK”

İzmir’de yaşanan kar yağışı nedeniyle sorunların da arttığını dile getiren Bilal Doğan, “Belediyeler uyarıları dinlemeli ve tedbirini almalıydı” dedi

Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili  olan Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğe yönelik tedbir almadığını söyledi. Doğan, “15 gündür devletin resmi kurumu olan meteoroloji tarafından kar yağışına karşı önlem alınması konusunda uyarılar yer alıyordu. Bunun yanında valilikler de kar yağışına karşı herkesi uyardı. Ancak tüm bu uyarına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli önlemi aldığını düşünmüyorum” diye konuştu.

“Evsizler sorunu”

Bütün belediye birimlerinin kar yağışına karşı tedbirli olması gerektiğini söyleyen Doğan, “Belediyelerin UKM ve AKS gibi birimlerinin kar yağışına karşı hazırlıklı olması gerekiyor. Bunun yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sokakta kalan evsiz, yurtsuz, kimsesiz insanlara sahip çıkması gerekir. Bu kişilerin temel ihtiyaçları olan yeme içme, temizlik ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılaması gerekir” dedi.

“Önlem alınmıyor”

Kayseri, Antalya ve Erzurum gibi belediyelere bakıldığında belediyelerin gerekli önlemleri aldığını dile getiren Doğan, “ Belediyeler, soğuk ve kar yağmayan illerde bile vatandaşlarını koruyup kolladıklarını, vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını görüyoruz. Ancak İzmir’de bu önlemlerin alındığını düşünmüyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şu ana kadar aldığı tedbirlerle ilgili açıklamalarını görmediğini söyleyen Doğan, “Sokakta olan kimsesizlerin mağdur olmaması için belediyenin şefkatli ellerini uzatması gerekiyor. Yine ilçe belediye başkanlarının da aynı şekilde kimsesizlere yardım eli uzatmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Buzlanma için tedbir”

Doğan, “Vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz.  Kendi araçlarıyla tek başına yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Kentimizin yüksek yerlerinde sabah ve akşam saatlerinde havanın çok soğuk olması ve don olaylarının yaşandığı bu saatlerde ulaşımda da sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Bu tedbiri belediyenin alması gerekiyor. Önceden tuzlama ya da diğer kimyasal maddelerle buzlanmayı önleyecek tedbirlerin alınması gerekiyor.  Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar böyle bir çalışma yaptığını ve tedbir aldığını düşünmüyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde vizyon, ufuk, geleceğe yönelik tedbir alma gibi bir durum olmadığını söyleyen Doğan, “Bu nedenle belediyenin tedbirsiz yakalandığını düşünüyorum. . Yeteri kadar tuzlanma yapıldığına tanık olmadım. Çünkü yüksek yerlerde ikamet eden arkadaşlarımızın ulaşımda sıkıntı yaşadıklarını biliyoruz. Bu sıkıntıların ortadan kalkması için belediyenin çok hızlı bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. İzmir büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin halkın işine, okuluna, evine ve yakınlarına ulaşabilmesi için bu sorunları bir an önce ortadan kaldırmalıdır” diye konuştu.

İzmir’e kar yağsa da tutmaz gibi bir düşüncenin var olduğunu söyleyen Doğan, “Şu andan itibaren böyle düşünülemez. Eğer bir önlem alınmazsa gece boyunca don olayına neden olacağını ve ulaşımı aksatacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Fadime Kuzu    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hilton’dan mesaj var
Hilton’dan mesaj var
Bisiklet turu
Bisiklet turu